Odzież robocza, czyli jak dobrać odpowiednie ubrania? – część 2

Odzież robocza, czyli jak dobrać odpowiednie ubrania? – część 2

W pierwszej części tego artykułu opowiedziałem ci, jak zadbać o drogi oddechowe, wzrok, słuch oraz stopy. W tej odsłonie poznasz natomiast sposoby ochrony głowy, skóry i nie tylko.

Głowa jest najważniejsza

Niektórzy na pytanie „po co ci głowa?”, odpowiadają „bo jem ją” – mam nadzieję, że nie należysz do tej grupy budowlańców. Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jest to jedna z najważniejszych części twojego ciała, przez co zasługuje na odpowiednią ochronę. O ile zwykłe remonty przeprowadzane wewnątrz budynku (malowanie, tapetowanie, tynkowanie, wymiana paneli lub płytek) nie narażają cię w bezpośredni sposób na uszkodzenia głowy, o tyle prace na zewnątrz (na dachu czy rusztowaniu) są już dość niebezpieczne. Wykonując je musisz zaopatrzyć się w odpowiedni kask. Koszt takiej imprezy to maksymalnie kilkadziesiąt złotych – nie inwestuj w najtańsze rozwiązania dostępne za kilkanaście złotych, lepiej dołożyć 20-30 zł i kupić sprzęt, który faktycznie ochroni twoją głowę. Wiem, że nie jest to zbyt wygodne, jednak jeśli chodzi o pojedynek wygoda kontra bezpieczeństwo, to drugie wygrywa bezkonkurencyjnie.

rappelling-rope-safety-security

Co ze skórą?

Reklama


To temat szczególnie ważny w okresie letnim. Praca na zewnątrz, a zwłaszcza na dachu, w dużym słońcu, sprzyja szybkiemu opalaniu, a w konsekwencji powoduje oparzenia skóry. Zdaję sobie sprawę, że noszenie koszulki nie zawsze jest dobrym wyjściem (w niej jest jeszcze bardziej gorąco), więc w zamian za to proponuję ci zakup odpowiedniego kremu. Przy wielogodzinnej pracy w pełnym słońcu najlepiej sprawdzi się krem 50UV, zapewni ci on dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi. Tak, wiem, że koledzy będą się śmiali, jednak co jest ważniejsze? Dowcipy kumpli z ekipy, czy bolące plecy, przez które nie będziesz mógł zasnąć?

the-sun-1497888-1280x960

Jak pracować w zimie?

Biorąc pod uwagę datę publikacji tego artykułu, zima to bardziej aktualny temat. Jeśli masz to nieszczęście, że w mroźne pogodny musisz pracować na zewnątrz to przede wszystkim zadbaj o odpowiedni, ciepły strój. W drugiej kolejności postaw na bezpieczeństwo pracy – konkretnie buty z antypoślizgową podeszwą, a jeśli pracujesz na wysokościach – linę i szelki zabezpieczające.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Dobry fachowiec, to zdrowy fachowiec. Poza wyżej wymienionymi punktami, ważne abyś po prostu dbał o swoje zdrowie. Jeśli jest zimno – ciepło się ubieraj. Jeśli pada deszcz – zakładaj wodoodporne ubrania. Nie zgrywaj twardziela i po prostu dbaj o siebie.

To by było na tyle

Podstawowe zasady już znasz, teraz wystarczy je stosować,  aby bezpiecznie pracować oraz całym i zdrowym codziennie wracać do domu.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2016-11-28

Autor tekstu

Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.