Ogród w kwietniu. Czego potrzebujesz? Co należy zrobić?

Ogród w kwietniu. Czego potrzebujesz? Co należy zrobić?

Kwiecień – jak sama nazwa tego miesiąca wskazuje, to miesiąc kwitnienia. Jakie prace należy wykonać w ogrodzie w kwietniu? Co będzie nam potrzebne w pracach ogrodowych? Miłośnicy ogrodnictwa wiedzą, że wiosna to czas intensywnej pracy, która musi być wykonana, aby nasz ogród cieszył oczy w następnych porach roku. Oto co należy zrobić….

Najważniejsze czynności w kwietniowym ogrodzie, to:

 • przygotować grządki (jeśli planujemy zebrać z naszego ogrodu jakieś plony)
 • posadzić rośliny cebulowe, które zakwitną latem
 • posiać rośliny jednoroczne
 • przesadzić byliny.

Posprzątaj po zimie

Wiosną należy posprzątać ogród po zimie.

 • Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, to wczesną wiosną, najpóźniej w kwietniu, należy wygrabić wszelkie pozostałe resztki po zimie.
 • Glebę należy spulchnić i ponawozić.
 • Jeśli zabezpieczyłeś przed mrozami rośliny, to najpóźniej początkiem kwietnia należy zdjąć z nich okrycia. Nie należy tej czynności wykonywać zbyt późno, ponieważ w momencie kiedy nastaną już ciepłe dni w Twoim ogrodzie z pewnością ruszy wegetacja. Specjaliści twierdzą, że rośliny powinno się odkrywać w wilgotny, pochmurny i stosunkowo bezwietrzny dzień. Lepiej nie robić tego kiedy słońce świeci zbyt mocno.
 • Porządki robimy na trawnikach, rabatach i jeśli posiadamy - to także w oczku wodnym. Na rabatach wycinamy pędy, które są uschnięte. Pozbywamy się też roślin jednorocznych. Z oczka wodnego należy usunąć pozostałe tam od jesieni rośliny wodne. Koniecznie trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które zwyczajnie powpadały tam zimą czy wczesną wiosną. Czasami po zimie na dnie oczka może zgromadzić się muł można usunąć go specjalnym odkurzaczem.
 • Można podzielić byliny, aby móc nasadzić je w innym niż dotychczasowe miejscu.
 • Jeśli chodzi o trawnik, to z pewnością powinniśmy go wygrabić. Najlepiej usunąć suche źdźbła przy pomocy drucianych grabi ogrodowych. W szczególnych przypadkach powinniśmy przeprowadzić tzw. wertykulację. Dokonuje się tego przy pomocy grabi z zębami przypominającymi noże lub wertykulatorem. Tylko wówczas mamy gwarancję, że trawa będzie miała dobre warunki do wzrostu. Czynności opisane powyżej sprawią, że do trawy będzie docierało więcej wody i nawozów.

Porządki w ogrodzie
Porządki w ogrodzie, źródło: Pixabay

Potrzebne narzędzia

Każdy miłośnik ogrodu powinien posiadać różnego rodzaju, mniejsze i większe, prostsze oraz bardziej skomplikowane narzędzia. Będą one pomocne podczas prac wiosną, latem oraz jesienią. Indywidualny zestaw narzędzi ogrodniczych uzależniony jest oczywiście od wielkości ogrodu oraz tego, co się nam, jako właścicielom na nim zamarzy. Dobrej jakości narzędzia posłużą nam latami. Najważniejszy jest komfort pracy, ponieważ każdy miłośnik ogrodu zakłada, że praca w ogrodzie ma być głównie relaksem.

Reklama

W zestawie narzędzi ogrodowych nie powinno zabraknąć:

 • łopaty i szpadla,
 • grabi (do liści, tzw. „pazurki” oraz wąskie grabie do pielęgnacji rabat czy zagonów),
 • węża ogrodowego,
 • konewki,
 • łopatki do sadzenia, spulchniania gleby,
 • motyki,
 • ręcznych kultywatorów,
 • sekatorów ręcznych (krótsze i dłuższe),
 • nożyc do trawnika,
 • kosiarki elektrycznej lub spalinowej,
 • taczki,
 • siatki do wyławiania zanieczyszczeń z oczka wodnego,
 • piły.

Narzędzia ogrodowe
Narzędzia ogrodowe, źródło: Pixabay

Przycinanie

Drzewa i krzewy powinniśmy poprzycinać przed sezonem. Dokonuje się tego zwykle od końca lub połowy marca. Kwiecień to już ostatni dzwonek na tego typu czynności. Regularnie przycinane krzewy owocowe i ozdobne będą:

 • miały ładny i regularny kształt
 • kwitnąć obficiej
 • dużo zdrowsze od krzewów nie przycinanych.

Usunąć trzeba koniecznie gałązki zainfekowane, zrogowaciałe pędy, miejsca, w których łuszczy się kora, gałęzie suche bądź przemrożone i nadłamane. Przycina się też te miejsca, w których gałęzie przecinają się wzajemnie i rosną zbyt gęsto. Intensywniejszych cięć powinniśmy dokonać na roślinach, które kwitną latem. Gałęzie powinno się skracać aż o dwie trzecie ich długości. Jeśli chodzi o drzewa, to powinno się usuwać tylko suche i połamana gałęzie, także te przemrożone. Zaleca się też, by usuwać wzajemnie zacieniające się rozgałęzienia i te, które rosną w kierunku wnętrza korony. Cięć należy dokonywać za „obrączką” w postaci zgrubienia u nasady połączenia z pniem lub konarem. Ewentualne większe rany należy powlec specjalną maścią ogrodniczą, by chronić odsłoniętą tkankę drzewa. Łatwiej jest się dostać tam bakteriom i grzybom powodującym choroby drzew. Żywopłoty skraca się zwykle w ten sposób, że odcina się połowę ubiegłorocznego przyrostu. Jeśli jednak nasz żywopłot jest bardziej leciwy, to można przyciąć praktycznie cały ubiegłoroczny przyrost. W kwietniu właściwie kończy się cięcie drzew owocowych. Najpóźniej można ciąć śliwę, morelę, brzoskwinie czy nektaryny. Początkiem kwietnia powinniśmy poprzycinać też winogrona.

Cięcie krzewów
Cięcie krzewów, źródło: Pixabay

Trawnik

Trawnik powinno się nawozić nawozem organicznym. Można dokonać też obsiewu regeneracyjnego i obficie podlewać. Nie wolno zapominać o regularnym koszeniu, gdyż sprzyjać ono będzie temu, by trawnik był gęstszy i odporniejszy na jego użytkowanie. Zanim zaczniesz kosić powinieneś przeglądnąć kosiarkę. Jeśli na trawniku pojawił się mech powinniśmy przeprowadzić tzw. piaskowanie trawnika. Rozsypujemy na powierzchni trawnika kilkumilimetrową warstwę piasku. Ta czynność poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, by umożliwić później wzrost nowym źdźbłom.

Pielęgnacja trawnika
Pielęgnacja trawnika, źródło: Pixabay

Ogród to nie tylko trawnik

Po zimie powinniśmy oczyścić nawierzchnię w postaci bruku czy płyt podjazdowych. Z reguły dokonuje się tego z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. Obowiązkowo pozbywamy się wyrastających chwastów, które pojawiły się w fugach naszej nawierzchni. Można to zrobić twardą szczotką lub nożem.

Sadzenie roślin

Jednoroczne rośliny, które wysadziliśmy wcześniej można w kwietniu pikować do ziemi. Powinno się zahartować rośliny zanim zupełnie „wsadzi się je” do gleby. Na przykład przez około tydzień powinniśmy wystawić je na świeże powietrze, do okien czy na balkony. Niektóre rośliny jednoroczne nie wymagają sadzenia ich wcześniej do skrzyń i donic. Jeśli utrzymuje się dobra pogoda, to można je spokojnie wysiewać do gruntu. Są to na przykład takie rośliny jednoroczne jak: groszek pachnący, nagietek, nasturcja, powój trójbarwny czy słonecznik. Obowiązkowo wysiane lub nasadzone rośliny należy podlewać, a niektóre z nich w razie przymrozków będzie trzeba przykrywać folia lub agrowłókniną. W kwietniu można też kontynuować sadzenie drzew i krzewów owocowych. Drzewa i krzewy owocowe z odkrytym korzeniem (kopane z gruntu) powinno się sadzić dopóki pozostają w tzw. stanie bezlistnym.

Sadzenie roślin
Sadzenie roślin, źródło: Pixabay

Opryski

Zaleca się, by zapobiegać zarażeniom jabłoni mączniakiem i parchem. Kiedy roślina puszcza z końcowych pąków pierwsze liście powinno się dokonać oprysku. Szczególnie jeśli wczesna wiosna jest bardzo deszczowa i wilgotna, ponieważ wilgoć wzmaga te choroby. Pierwszy oprysk wykonywany jest zwykle w połowie kwietnia. Ale wszystko uzależnione jest od pogody. Porzeczki zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego powinniśmy przeglądnąć i usunąć zaatakowany pęd.

Opryski roślin
Opryski roślin, źródło: Pixabay

Warzywa w kwietniowym ogrodzie

Co jeśli grządki są już gotowe? Można sadzić rozsady warzyw: cebulę, por, kalarepę i sałatę. Ale to zależy od konkretnej odmiany. W kwietniu można spokojnie sadzić szpinak, groch, rzodkiewkę. Sadzi się też nasiona średniopóźnych odmian: marchwi, pietruszki, kopru, pasternaku, bób czy szczaw. W kwietniu pikuje się pomidory i paprykę. Trzeba pamiętać, że warzywa też należy chronić przed szkodnikami. Można odstraszać insekty dzięki bio preparatom (na przykład na bazie czosnku).

Pielęgnacja warzyw
Pielęgnacja warzyw, źródło: Pixabay

Ogród kwiecisty

Dokonujemy cięć róży. Można też nasadzać w kwietniu nowe. W kwietniu można dokonywać pikowania do świeżego podłoża roślin jednorocznych, które wcześniej wysiewaliśmy oraz sadzić trawy ozdobne. Krzewy, które mają płytki system korzeniowy można „ościółkować”. Ściółka pomaga utrzymać w glebie wilgoć. W kwietniu można sadzić iglaki i gatunki zimozielone oraz drzewa liściaste i krzewy ozdobne. W miesiącu tym zaleca się sadzenie roślin cebulkowych, które kwitną latem. Regularnie powinniśmy nawozić rośliny domowe i sadzonki roślin balkonowych.

Kwiaty w ogrodzie
Kwiaty w ogrodzie, źródło: Pixabay

Chwasty

Chwasty w ogrodzie powinno się systematycznie likwidować. Nie tylko wiosną. To czynność, która powinna być powtarzana regularnie przez cały sezon wegetacyjny. Oczywiście najlepiej pielić ręcznie, gdy gleba nie jest zbyt mokra. Czasami jednak nie jest to możliwe i wówczas można zastosować tzw. herbicydy. Zaniedbania , szczególnie w części warzywnej naszego ogrodu będą skutkować zmniejszeniem bądź utrata plonów a zbiór warzyw będzie znacząco utrudniony. Tajemnica w likwidacji chwastów jest taka, że powinno się je usuwać kiedy są niewielkich rozmiarów, ponieważ korzenie nie są wtedy jeszcze rozgałęzione i długie. Obowiązkowo trzeba usunąć chwasty z ogrodu przed ich kwitnieniem! Chwasty można usuwać motyką lub specjalnym narzędziem do odchwaszczania, także widłami amerykańskimi.

Chwasty w ogrodzie
Chwasty w ogrodzie, źródło: Pixabay

W kwietniowym ogrodzie pracy jest wiele. Jednak każdy miłośnik ogrodnictwa wie, że jego praca nie idzie na marne…. i w nadchodzących, coraz cieplejszych dniach z pewnością przyniesie oczekiwane efekty. Posiadanie pięknego ogrodu, którym możemy się cieszyć latem i jesienią jest okupione naszą ciężką pracą wiosną. Porządkowanie, sadzenie, przycinanie, podlewanie, odchwaszczanie… te wszystkie i inne czynności jestesmy zmuszeni wykonywać, by osiągnąć założony cel w postaci cudownie wyglądającego ogrodu. Życzymy owocnej pracy, a w nadchodzących miesiącach efektywnego odpoczynku!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-04-26

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej