Ogrody zimowe to niezwykle urokliwe miejsce w domu, które w okresie zimowym pozwoli wypocząć w otoczeniu ulubionych gatunków roślin. Mimo pewnych kosztów, które niesie za sobą realizacja oranżerii, ogrody zimowe stają się coraz popularniejszym widokiem. W artykule podpowiadamy, jak urządzić oranżerię, by spełniała ona swoją funkcję.
Gdzie zlokalizować oranżerię?
Ogrody zimowe budujemy zwykle przy ścianach z wystawą południową lub północną. Zarówno jedna, jak i druga orientacja oranżerii ma swoje plusy i minusy.
Ogród zimowy umiejscowiony po stronie południowej budynku będzie świetnie doświetlony, a zarazem cieplejszy. Wobec tego zimą łatwiej będzie go dogrzać i zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne roślinom – zwłaszcza egzotycznym. W okresach letnich oranżeria umiejscowiona ze strony południowej może wymagać chłodzenia – podczas upałów bez trudu temperatura wewnątrz przeszklonego pomieszczenia przekroczy 50 stopni Celsjusza. Specjalistyczne chłodzenie oranżerii może generować spore dodatkowe koszta. W przypadku mniej wymagających gatunków wystarczy odpowiednie wietrzenie pomieszczenia i okresowe zaciemnianie go.
Oranżeria umiejscowiona po stronie północnej będzie naturalnie zimniejsza, a rośliny otrzymają mniejszą ilość światła słonecznego. O ile w przypadku roślin z klimatu umiarkowanego lokalizacja północna nie powinna stanowić problemu, o tyle dla roślin z cieplejszego klimatu konieczne będzie zastosowanie dodatkowego oświetlenia.
Strona wschodnia i zachodnia również mogą okazać się dobrym pomysłem na zlokalizowanie oranżerii. Wschodnia i zachodnia ekspozycja będą bardziej ustabilizowane pod względem warunkowym, przez co mogą okazać się złotym środkiem między północą a południem. Należy jednak pamiętać, by podczas urządzania oranżerii wziąć pod uwagę również inne czynniki, takie jak ukształtowanie terenu i najbliższe otoczenie.
Czy i kiedy warto zacieniać lub doświetlać ogrody zimowe?
Warto zdecydować się na montaż zacienienia w oranżerii już na etapie projektowania pomieszczenia. Oszczędzi nam to dodatkowych kosztów podczas implementowania markiz, rolet lub innych systemów, które wygenerują w oranżerii cień. Decyzję odnoszącą się do montażu doświetlenia można przesunąć na nieco dalszy plan.
Niezależnie od umiejscowienia oranżerii, należy zawsze rozważyć montaż zacienienia. Jeśli gatunki roślin obecne w ogrodzie zimowym nie wymagają takich warunków, to zasłonięcie przeszklonej fasady lub szyb dodatnio wpłynie na wieczorny nastrój w oranżerii. Zacienianie może być realizowane za pomocą najróżniejszych; bardziej lub mniej przezroczystych materiałów. W ten sposób można dowolnie wpływać na ilość światła wpadającego do pomieszczenia.
Doświetlanie należy przeprowadzać w przypadku roślin egzotycznych pochodzących z terenów tropikalnych. Jeśli rośliny nie wymagają zbyt mocnego doświetlenia, dobrym pomysłem jest skorzystanie z lamp metalohalogenkowych lub świetlówek kompaktowych, które poprawią warunki oświetleniowe w okresach jesiennych i zimowych.
Na jakie podłoże zdecydować się podczas realizacji ogrodu zimowego?
Najczęściej w oranżeriach spotkamy się z płytkami gresowymi lub terakotą. Podłoże w ogrodach zimowych musi być łatwe w czyszczeniu, trwałe i odporne na zalania. Ciekawym materiałem jest również kamień – doskonale podnosi on walory wizualne oranżerii. Jeśli ogród zimowy pełni jednocześnie funkcję salonową, warto zastanowić się nad dużymi płytkami ze szlifowanego marmuru, granitu, czy trawertynu.
By poprawić domową atmosferę w oranżeriach, niekiedy decydujemy się na zastosowanie podłogi z drewna. Należy jednak pamiętać, że podłogi drewniane wymagają o wiele większej troski i ostrożności w eksploatacji oranżerii.
Poza samym materiałem kluczowa jest również barwa podłoża. Podłogi jasne rozświetlą i optycznie powiększą pomieszczenie, natomiast podłogi w barwach ciemniejszych dodadzą wnętrzu przytulnego charakteru. Poza tym ciemne podłogi odznaczają się tendencją do kumulowania ciepła i nagrzewania się, co może okazać się dodatkowym źródłem ciepła w okresie zimowym.
Jakie rośliny wybrać do oranżerii?
Zależnie od preferowanej wystawy, należy decydować się na nieco inne gatunki roślin. Ocena warunków nasłonecznienia oraz panująca w ogrodzie zimowym temperatura będzie kluczowa, by odpowiednio dobrać rośliny.
Przy wystawie południowej należy zdecydować się na gatunki ciepłolubne. Mogą byćto figowce, męczennice, oleandry, szeflery, koleusy, zielistki, kaladium, czy kalatee. W oranżeriach wschodnich i zachodnich, gdzie ekspozycja słoneczna jest nieco słabsza, wówczas warto zainteresować się takimi gatunkami jak: fioledondrony, paprocie, maranty, zamiokulkasy, antarium, skrzydłokwiaty, czy bluszcze. W ogrodach od strony północnej lub w takich, w których panować będą niskie temperatury w zakresie od 10 do 18 stopni Celsjusza, warto umieścić kaktusy, cytrusy, gardenie, hibiskusy, szczęśliny, azalie indyjskie, bugewille, czy asparagusy pierzaste. Dość popularnym widokiem w oranżeriach są również storczyki, które z racji mnogiej ilości odmian, mogą być stosowane w oranżeriach północnych, południowych i wschodnich oraz zachodnich.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.