Ogrodowy prysznic

Ogrodowy prysznic

W gorące, letnie dni przyjemnie jest móc skorzystać z prysznica nie tylko w łazience, ale też w ogrodzie. Umycie się po męczącej pracy w ogródku, po koszeniu trawy czy po prostu schłodzenie się w czasie upałów to czysta przyjemność, do tego na świeżym powietrzu! Jak zatem zrobić prysznic ogrodowy i ile kosztuje taka inwestycja? Czy istnieją niedrogie, gotowe rozwiązania?

Prysznic ogrodowy krok po kroku

Jeśli chcemy samodzielnie wykonać prosty i niedrogi prysznic ogrodowy, będziemy potrzebowali kilku podstawowych elementów:

  • żwiru do drenażu,
  • piasku pod bruk do układania płyt,
  • płyt kamiennych, kamieni lub ewentualnie formy do zalania,
  • ogrodowy prysznic z kranem ze stali szlachetnej,
  • wąż,
  • wykończenie ścian – impregnowane pale drewniane, deski do wykonania kabiny lub inne elementy, w zależności od pomysłu.

Wybierz miejsce

Najpierw zaczynamy od wybrania najlepszego miejsca. Często prysznic ogrodowy jest umieszczony na ścianie budynku, dlatego musimy ją odpowiednio zabezpieczyć, np. wykafelkować. W innym przypadku mogą pojawić się wykwity czy zabrudzenia na elewacji.

Przypomnijcie sobie, co robić w razie zawilgocenia murów.

Jeśli nie chcemy jej niszczyć ani w nią ingerować, możemy postawić prysznic ogrodowy z daleka od budynku lub w okolicy domku gospodarczego czy na ścianie garażu. Warto rozejrzeć się po terenie i zastanowić się, czy będzie w stanie wchłonąć wodę. Dobry jest lekki spadek, by woda miała gdzie popłynąć. Ważne są okolice drzew czy nawet instalacji elektrycznych, gdyż możemy je niechcący uszkodzić w czasie długiego i intensywnego prysznicu. Dopiero po wybraniu najlepszego miejsca, z dala od wzroku ciekawskich sąsiadów, możemy przejść do przygotowania konstrukcji.

Wykonaj podłogę prysznica ogrodowego

Reklama

Zaczynamy od wyznaczenia przestrzeni na prysznic, którą wykopujemy szpadlem na głębokość ok. 20 cm. Następnie wysypujemy warstwę piasku, a na nią układamy kamienie, zachowując kilkucentymetrowe odstępy. W kolejnym kroku wbijamy je w podłoże za pomocą gumowego młotka, a przerwy między nimi zasypujemy żwirem. Możemy pominąć również wysypanie żwiru i układanie kamieni, a zamiast nich kupić specjalne kamyki o obłych krawędziach, które nie pokaleczą naszych stóp. Wszystko zależy od pomysłu na wykończenie podłogi. Na kamieniach możemy nawet ułożyć platformę z zaimpregnowanych desek czy pozostałości kostki brukowej.

Podłoga prysznica
Podłoga prysznica, źródło Pinterest

Zrób ścianki (ewentualnie dach)

Teraz nadszedł czas na ścianki naszego prysznicu. Najprostszym rozwiązaniem jest wbicie pali za pomocą gumowego młotka i docięcie ich piłą. Oczywiście muszą być dobrze zaimpregnowane, by wytrzymały częsty kontakt z wodą oraz działanie warunków atmosferycznych. Pale będą lepiej się ze sobą trzymały, jeśli przewiercimy każdy z nich wiertłem i małej średnicy i przeciągniemy przez nie drut.

Jeśli podobają nam się bardziej zgrabne konstrukcje, możemy wykonać szkielet ściany z desek, a następnie połączyć je w całość. Budowanie ogrodowego prysznicu nie różni się od budowania innej drobnej architektury w ogrodzie, gdzie najważniejszy jest projekt i użyte materiały.

Zamocuj prysznic i doprowadź wodę

Gdy ściany będą gotowe, wszystko łączymy w całość i zajmujemy się zamocowaniem prysznica ogrodowego oraz doprowadzeniem do niego wody. Gotowy model według instrukcji producenta składamy i przykręcamy do uchwytu na jednym z pali lub wykonanej przez nas ściance. Odnośnie wody, najprościej jest podłączyć się do kranu dostępnego w piwnicy czy w garażu za pomocą węża ogrodowego. Wystarczy, że wąż pójdzie przez uchylone okno czy specjalny otwór w murze wywiercony specjalnie z tego powodu.

Zobaczcie inspirujące prysznice ogrodowe, które wymagają już trochę więcej pracy lub/i nakładu pieniężnego:

I film udowadniający to, że nawet kobieta może bez trudu zbudować prysznic ogrodowy:

Prysznic ogrodowy do kupienia – co oferują producenci

W handlu dostępnych jest kilka wersji pryszniców ogrodowych w cenie nieprzekraczającej 60 zł. Ale są też inne propozycje – bardziej skomplikowane, ekskluzywne, albo po prostu bardzo drogie.

Na trójnogu

Największa jest oferta pryszniców ogrodowych bardzo prostych w konstrukcji. Na aluminiowej rurce umieszczone jest główka prysznica. Może mieć ona stały, nieruchomy kąt lub przegub, umożliwiający wygodne ustawienie. Głowica bywa regulowana w płaszczyźnie pionowej i poziomej.

Długość rurki może być stała lub regulowana. W drugim przypadku stosowane są modele teleskopowe lub dwie oddzielne połączone ze sobą kawałkiem elastycznego węża, którym płynie woda. Jest ona doprowadzana do aluminiowej rury w połowie jej wysokości. W tym miejscu razem z tzw. szybkozłączką jest zainstalowany zawór, pełniący funkcję kranu.

Niekiedy podłączenie wody znajduje się na dole konstrukcji, kran zaś jest umieszczony oddzielnie. Prysznic powinien być ustawiony w sposób stabilny. Tutaj stosowane są dwa rozwiązania: trójnóg do postawienia na ziemi oraz spiczaste zakończenie rury, przeznaczone do wbicia w ziemię. Woda jest doprowadzana do prysznica za pomocą węża ogrodowego podłączonego do zewnętrznego kranu. Amatorzy kąpieli w gorący dzień muszą liczyć się z tym, że przez pierwsze minuty użytkowania prysznica woda może wręcz parzyć, gdyż nagrzewa się w wężu ogrodowym. Prysznic łatwo jest złożyć, gdyż aluminiowa rurka składa się z dwóch części nasuwanych jedna na drugą. Wysokość rozłożonego prysznica – zależnie od możliwości regulacji – zawiera się w granicach od ok. 1,8 m do 2,5 m.

Podobną konstrukcję i wygląd ma model kosztujący ponad 3,5 tys. złotych. Jest bowiem w całości wykonany z mosiądzu, zaś zawór i główka prysznica są stylizowane. Jego wysokość to 2,4 m. Oczywiście opisane prysznice oferują zimną kąpiel.

Energia Słońca

Niewątpliwie bardzo interesującą konstrukcją jest prysznic solarny. Istotą tego rozwiązania jest kolektor umieszczony na kolumnie prysznica.

Produkt składa się z dwuczęściowej kolumny, której górna część jest ruchoma (możliwość obrotu w osi pionowej o 360°) po to, by łatwiej było ustawić ją odpowiednio do padających promieni słonecznych. Wewnątrz kolumny znajduje się zbiornik na wodę. Doprowadzenie zimnej wody jest u dołu, u góry zaś – tradycyjna główka prysznicowa, na wysokości nieco ponad 2 m. Woda w zbiorniku może się nagrzewać do bardzo wysokiej temperatury – nawet 90°C. Ponieważ jednak tak ogrzana nie nadaje się do kąpieli, zastosowano mieszacz termostatyczny. Ze względu na konstrukcję prysznica, musi być zachowana odpowiednia jakość wody. Doprowadza się zatem wodę pitną nie zanieczyszczoną, o ciśnieniu 0,5-6 bar.

Pojemność układu wynosi ok. 25 l, spokojnie zatem z kąpieli może skorzystać cała rodzina. Prysznica nie wolno zostawić na zimę, jednak może pozostać napełniony wodą, jeżeli temperatura powietrza jest wyższa niż +5°C.

W tak zaawansowanym technicznie urządzeniu nawet główka prysznica oferuje trzy rodzaje strumienia wody, zaś użytkowanie ułatwiają: wieszak na dwa ręczniki oraz mydelniczka. Prysznic solarny jest lekki (ok. 25 kg), co pozwala z łatwością przestawić go w inne miejsce.

Energię słoneczną, chociaż w prostszy sposób, wykorzystuje również inna konstrukcja. Tutaj funkcję kolektora pełni znajdujący się w podstawie prysznica zbiornik z czarnego tworzywa. Wystawiony na słońce przez około 2 godziny nagrzewa zawartą w nim wodę do temperatury ponad 60°C. Dzięki temu po schłodzeniu jej za pomocą mieszacza z zimną wodą, uzyskujemy ciepłą wodę o temperaturze około 30°C. Prysznic jest zasilany za pośrednictwem węża ogrodowego z instalacji wodociągowej. Z jednego zbiornika można uzyskać do 8 kąpieli trwających po ok. 2 minuty.

Prysznice ogrodowe - Nowości

Wśród nowinek dostępnych na razie na rynku angielskim, jest prysznic, którego „główka” znajduje się w podstawie. Oznacza to, że woda jest kierowana odwrotnie niż dotychczas: z dołu do góry. Strumień uruchamia się automatycznie po wejściu na platformę. Jego wysokość zaś można regulować w zakresie od 2 do 4 metrów.

Interesujący ze względu na wzornictwo jest prysznic połączony z parawanem. Przestronny, wypleciony z syntetycznej plecionki odpornej na działanie wody i wyposażony w podłogę z drewna tekowego. Główka prysznica umieszczona jest na wystającej z parawanu rurce. Zresztą część konstrukcji stanowi jednocześnie instalację wodną – doprowadzenie wody i kran znajdują się w jednej z podpór.

Najprostszą konstrukcją prysznica ogrodowego jest rurka aluminiowa zakończona główką rozpylającą wodę. (fot. Florabest)

florabest

Prysznic solarny dzięki sporemu kolektorowi zapewnia również gorącą kąpiel (fot. CBA-SOLAR)

cba-solar

Inna propozycja prysznica korzystającego z ciepła słonecznego. Tutaj funkcję kolektora pełni zbiornik na wodę. (fot. GF)

sunny

Prysznic ogrodowy idealny na upały

Co prawda wykonanie prysznica ogrodowego zakrawa trochę na ekstrawagancję, tak nie ma sensu przejmować się sąsiadami i zrobić konstrukcję, która będzie doskonała w czasie upałów, szczególnie jeśli spędzamy je na ciężkiej pracy ogrodowej.

Jakie prysznice ogrodowe najbardziej wam się podobają? Uważacie ten pomysł za odważny?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-05-04

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej