Porady praktyka Jacka: ogrodzenia

Porady praktyka Jacka: ogrodzenia

Ogrodzenie spełnia kilka ważnych funkcji. Po pierwsze: wyznacza granicę naszego terenu. Drugą bardzo ważną funkcję spełnia cokół ogrodzenia. Stanowi on zaporę dla wody deszczowej, która mogłaby przedostać się na naszą działkę od sąsiada lub od nas do sąsiada.

Dlatego cokół ogrodzenia powinien być zagłębiony w ziemi. Obecnie dostępne są cokoły prefabrykowane, które wprowadza się między słupki. Jest to tanie i proste w montażu rozwiązanie. Drugą metodą jest wylanie cokołu z betonu. Nie polecam jednak wylewania betonu przygotowanego na budowie w betoniarce, bo z reguły po roku (lub co najwyżej po kilku latach) ulegnie on erozji i po prostu zacznie się rozsypywać. Powinno się stosować beton towarowy, najlepiej szczelny. Również słupki i siatkę lepiej zastosować dobrej jakości, powlekaną tworzywem, ponieważ nie koroduje i nie wymaga malowania.

ogrodzenie

Ogrodzenie spełnia kilka ważnych funkcji. Wyznacza granicę naszego terenu oraz stanowi zaporę dla wody deszczowej, która mogłaby przedostać się na naszą działkę

Ogrodzenie od strony ulicy z reguły wykonujemy jako ozdobne. Tu mamy do wyboru gotowe systemy lub możemy zastosować cegłę klinkierową. Ważne, żeby klinkier odizolować od betonowego cokołu oraz zastosować zaprawę do klinkieru. Wtedy na klinkierze nie pojawią się zacieki.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-10-21

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.