Naturalne materiały budowlane w bardzo surowych formach coraz częściej wykorzystywane są do wykonywania różnych dekoracji. Jednym z ciekawszych rozwiązań w dziedzinie ogrodzeń, które zdają się to potwierdzać, są ogrodzenia gabionowe. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa określającego dużą klatkę. Jeśli dokładnie przyjrzymy się strukturze i sposobowi wykonania tego typu ogrodzeń, raczej potwierdzimy trafność tej nazwy. Czym jest ogrodzenie gabionowe i co zrobić, żeby stało się dekoracją przestrzeni wokół domu?
dowiesz
się:
- Gdzie stosuje się gabiony;
- czym są ogrodzenia gabionowe;
- jakim materiałem wypełnić kosze;
- jak zamontować ogrodzenie gabionowe.
Ogrodzenia gabionowe - estetyczne wykończenie ogrodu, zdjęcie: pxhere.com
Rodzaje i zastosowanie gabionów
Pod pojęciem gabionów znajdują się wszystkie elementy architektury ogrodowej i nie tylko jej, które wykonane są w formie stalowej klatki lub kosza. Do tworzenia tej konstrukcji używa się prętów stalowych lub trwałej siatki o sporej wytrzymałości. Wnętrze takiej konstrukcji wypełniane jest najczęściej naturalnym kruszywem. Gabiony znane są od dawna i wykorzystywane między innymi do wzmacniania nabrzeży rzek i urwisk skalnych.
W architekturze ogrodowej siatki stalowe wypełnione elementami skalnymi także mogą stanowić mury oporowe. O budowie murków oporowych wspominaliśmy już we wcześniejszych artykułach. Dzięki niewysokim konstrukcjom można łatwo zniwelować spadek działki, tworząc stopnie. Często stosuje się je także jako cokoły w konstrukcji ogrodzenia, które w dalszej części wykończone jest przez sztachety drewniane.
Jednak zdecydowanie najciekawszą formą i dającą najwięcej możliwości są samodzielne ogrodzenia gabionowe. Konstrukcje ogrodzenia w formie koszy można zamówić na wymiar lub sięgnąć po standardowe propozycje producentów. Gotowe klatki mogą mieć szerokość od kilkunastu centymetrów do pół metra. Wysokość zależna jest od szerokości, ponieważ zależy od tego stabilność całego ogrodzenia. Najwyższe ogrodzenia mogą mieć nawet dwa metry wysokości.
Innym sposobem na stworzenie ogrodzenia jest zamocowanie panelu drucianego pomiędzy przęsłami stalowymi. Wystarczą do tego zamontowane w ziemi słupki stalowe, powszechnie stosowane przy wykonywaniu tradycyjnych ogrodzeń. Panele można zamontować po obu stronach słupków, tworząc wewnątrz wolną przestrzeń do uzupełnienia kruszywem. Warto jednak zwrócić uwagę na trwałość panelu. Poszczególne druty w tym ogrodzeniu nie powinny mieć mniejszej średnicy niż pięć milimetrów.
Ogrodzenia gabionowe - estetyczne wykończenie ogrodu, zdjęcie: pxhere.com
Zalety ogrodzenia gabionowego
We wcześniejszych artykułach próbowaliśmy już zrobić zestawienie i podpowiedzieć jakie ogrodzenie wokół domu będzie odpowiednie. Ogrodzenia gabionowe cenione są przez dekoratorów i inwestorów przede wszystkim za uniwersalność. Ich surowa forma i wygląd będzie pasował do dowolnego typu budynku. Sprawdzą się nie tylko przy nowoczesnych domach, ale także starszych obiektach. Będą dobrze pasowały zarówno do niewielkich domków parterowych, jak i zamkniętych nowoczesnych osiedli.
Gabiony wykonywane są najczęściej z ocynkowanej stali, a wypełniane naturalnymi materiałami. Właśnie za to nawiązywanie do natury cenione są przez wiele osób. W zasadzie to od inwestora zależy, jaki materiał stanie się wypełnieniem kosza. Można sięgnąć po skały z okolicznych kamieniołomów, czy głazy z koryta pobliskiej rzeki. Pozwoli to lepiej wkomponować obiekt w otoczenie. Wolne przestrzenie między panelami drucianymi a wypełnieniem sprzyjają rozwojowi pnączy i krzewów, co pozwoli jeszcze ciekawiej zagospodarować to ogrodzenie.
Ogrodzenie gabionowe to także bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Stalowe ocynkowane panele nie ulegają korozji. Dodatkowo przepuszczają do gleby deszczówkę, dzięki czemu nie zbiera się ona na kamieniach, ułatwiając tym samym rozwój mikroorganizmów. Wysokie gabiony sprawdzą się też w narożnych posesjach lub położonych w pobliżu ruchliwych miejsc. Wykonany w ten sposób płot będzie skuteczną zasłoną dla spojrzeń przechodniów. Nieregularne krawędzie kamieni skutecznie wytłumią też uciążliwe odgłosy.
Jak zamontować ogrodzenie gabionowe?
Montaż ogrodzenia gabionowego najczęściej nie wymaga wykonywania specjalistycznych konstrukcji. Stalowa klatka wypełniona kamieniami jest stosunkowo ciężka, dlatego przy zakupie standardowych koszy u producentów nie ma obaw, że taka konstrukcja się przewróci. Warto jednak zadbać o utwardzenie podłoża, co zapobiegnie nierównomiernemu osiadaniu konstrukcji. W tym celu można wykonać cementową ławę fundamentową lub utwardzić podłoże grubszą warstwą kruszywa.
W przypadku ogrodzeń o małej szerokości i znacznej wysokości warto zadbać o słupki montażowe. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie słupków wewnątrz koszy. Ogrodzenie o długości półtora metra może utrzymać jeden słupek. Takie konstrukcje powinno się montować w podobny sposób co przęsła ogrodzenia. Montaż na głębokości większej, niż przemarzanie gruntu pozwoli zabezpieczyć konstrukcję przed przewróceniem się.
Większośc producentów oferuje kosze w kilku ustalonych długościach. Jeśli zależy nam na stworzeniu sporego ogrodzenia, wystarczy sięgnąć po kilka gotowych konstrukcji. Gotowe kosze można bez problemu łączyć ze sobą za pomocą klamer lub uchwytów. Pozwoli to stworzyć ogrodzenie wokół całego obiektu, a łączenia poszczególnych elementów uzupełnionych tym samym kruszywem będzie praktycznie niewidoczne.
Ogrodzenia gabionowe - estetyczne wykończenie ogrodu, zdjęcie: pxhere.com
Wypełnienie gabionów - jaki materiał się nadaje?
Transparentne konstrukcje koszy w ogrodzeniach gabionowych dają nam ogromne możliwości, jeśli chodzi o ich wypełnienie. Najczęściej stosuje się w tym celu naturalne kamienie, nierzadko wydobyte z gruntu podczas kopania fundamentów. Jeśli wokół budowy i w bezpośredniej okolicy trudno znaleźć odpowiedni budulec, można zdecydować się na zakup otoczaków lub ciekawych kamieni naturalnych. Można też bawić się stylistyką, wysypując różne kamienie warstwowo.
Osoby nieobawiające się eksperymentowania mogą wypełnić kosze za pomocą tłucznia lub skruszonych dachówek. Niektóre składy budowlane oferują też rozbite kawałki z kolorowego szkła. To daje jeszcze większe możliwości aranżacyjne. Można zdecydować się na jednolite wykończenie albo zmianę dekoracji w każdym koszu.
Jako wypełnienie koszy dozwolone są w zasadzie wszystkie naturalne materiały. Część osób decyduje się na wypełnienie koszy za pomocą kory albo fragmentów drzew. Warto jednak zastanowić się nad takimi materiałami, ponieważ one stosunkowo szybko ulegają biodegradacji. Demontaż konstrukcji w celu opróżnienia jej ze spróchniałego drewna czy przegniłej kory nie jest łatwy. Warto więc postawić na materiały, które nie ulegną zniszczeniu przez najbliższych kilkanaście i więcej lat.
A jak Tobie podobają się ogrodzenia gabionowe?
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.