Każdy z nas kupując działkę, dom czy inny rodzaj posesji myśli w pewnym momencie o jej zabezpieczeniu. Pierwszą naszą myślą jest zazwyczaj ogrodzenie, które skutecznie oddzieli teren od innych nieruchomości. Zbudowanie go na pochyłym terenie może wydawać się trudne do wykonania, jednak wystarczy znać kilka podstawowych zasad, wiedzieć co można wykorzystać do jego budowy, by wszystko przebiegło szybko i sprawnie. Dowiedz się już teraz, jak grodzić w przypadku nierównego terenu.
Ogrodzenie na pochyłym terenie, Źródło: Pixabay.com
Ogrodzenie z siatki na nierównym terenie
Najprostszym rozwiązaniem jest postawienie ogrodzenia z siatki na nierównym, pochyłym terenie, która będzie do niego równoległa. Jej dodatkową zaletą jest łatwość w montażu oraz uniwersalność – tego rodzaju produkt sprawdzi się szczególnie na obszarze silnie pofalowanym.
Najlepszym wyborem będzie siatka pleciona, elastyczna, która po naciągnięciu samoistnie przystosuje się do pochyłości terenu. W czasie montażu takiego typu ogrodzenia szczególnie ważne jest odpowiednie rozmieszczenie słupków. Prace rozpoczynamy zawsze od wytyczenia terenu pod ogrodzenie, a następnie miejsc, w których staną słupki – ich odstępy powinny wynosić ok. 2,5-3 m. W kolejnym kroku możemy osadzić słupy naciągowe, które powinny być wzmocnione słupem podporowym. To one będą stanowiły podstawę całego ogrodzenia na pochyłym terenie. Mocujemy je na głębokości ok. 80 cm, czyli poniżej poziomu przemarzania gruntu w Polsce, a następnie zalewamy je betonem, który warto dodatkowo ubić i zagęścić.
Montaż siatki jest polecany w przypadku pochylenia terenu do 24% - przy większym spadzie efekt nie będzie dobrze wyglądał wizualnie i lepiej zdecydować się na ogrodzenie schodkowe inaczej stopniowane.
Siatka ogrodzeniowa, Źródło: Pixabay.com
Panele ogrodzeniowe na pochyłym terenie
Jeśli siatka nie przypadła nam do gustu bądź ukształtowanie terenu na nią nie pozwala, możemy wybrać wśród szerokiej oferty paneli ogrodzeniowych. Zaczynając od siatki, poprzez produkty drewniane, metalowe czy z tworzyw sztucznych. Warto jednak mieć świadomość, że montaż ogrodzenia tą metodą jest bardziej czasochłonny gdyż wymaga niwelacji podłoża. Każdy kolejny panel montujemy odpowiednio wyżej lub niżej, tak by sąsiadujące elementy przypominały schodki. Wizualnie powinniśmy dążyć do tego, by stopniowanie było równomierne.
Słupy tworzące rdzeń konstrukcji mocujemy na podobnej zasadzie jak w przypadku zwykłego ogrodzenia z siatki. Rozstaw słupków musimy oczywiście dostosować do rozmiaru jednego panelu ogrodzeniowego. Poszczególne panele powinny być mocowane w odstępnie wysokości od 5 do 40 cm, tworząc charakterystyczne schodki. Ta metoda wygląda najlepiej w przypadku niewielkiego spadku terenu, chociaż można ją zastosować wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba.
Płot z paneli, Źródło: Pixabay.com
O tym pamiętaj przed realizacją ogrodzenia
Montaż ogrodzenia na pochyłym terenie wiąże się z poprawnym wykonaniem ław fundamentowych. Jeśli nie dopilnujemy tych czynności, może ono nie przetrwać sezonu.
Jeśli mamy do czynienia z pochyłym terenem, ważne jest zbadanie gruntu i ustalenie, czy jest on narażony na osunięcia lub ruchy ziemi. Jeśli nie potrafimy tego stwierdzić, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie ekspertyzy geologicznej i udanie się z projektem ogrodzenia do konstruktora. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy jest to działka budowlana. W innym przypadku może dojść nawet do obsunięcia się lub jego nieestetycznego przechylenia.
Montując ogrodzenie w poprzek wzniesienia, należy wykonać odpowiedni drenaż. Woda spływająca po nierównym terenie musi być odprowadzona by nie wnikała w fundament, co może poskutkować wystąpieniem nieestetycznych wykwitów, a nawet pękaniu betonu.
Pochyłe ogrodzenie, Źródło: Pixabay.com
Co z bramą wjazdową
Brama wjazdowa powinna mieć min. 2,4 m długości, co w przypadku pochyłego bądź nierównego terenu może nastręczyć nam znacznych trudności. Jeśli nierówności nie są zbyt duże, powinniśmy po prostu wyrównać teren. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy poszukać bramy, która jest wyposażona w mechanizmy wahliwe – zawiasy i wózki bramowe celowo przystosowane do pochyłych terenów.
Pochyłość to żaden problem
Dzięki dostępności nowoczesnych rozwiązań, nawet bardzo pochyły teren nie stanowi problemu w trakcie wytyczania i wykonywania ogrodzenia. Należy jedynie zastanowić się, jakie będzie najlepiej prezentowało się na naszej posesji oraz odpowiednio go zamocować. Nie wiecie, jakie ogrodzenie będzie najlepiej pasowało do waszej działki? Zobaczcie naszą wcześniejszą poradę o rodzajach ogrodzeń.
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.