Ogrodzenie w różnych odsłonach

Ogrodzenie w różnych odsłonach

Ogrodzenie domu wiąże się z podjęciem poważnej decyzji. Będzie ono nam służyło przez wiele lat spełniając rolę granicy, wizytówki naszej posesji, często ma nas chronić nie tylko przed nieproszonymi gośćmi, ale hałasem ulicznym czy zanieczyszczeniami. Decyzja o tym z czego ma powstać ogrodzenie musi być poprzedzona rzetelną analizą naszych potrzeb, wielkości i ukształtowania działki, czasami konsultowana musi być z sąsiadem. Z pewnością warto przyjrzeć się coraz nowocześniejszym materiałom i koncepcjom związanym z wykonaniem ogrodzenia XXI wieku!

Jakie powinno być ogrodzenie domu?

Ogrodzenie domu powinno:

 • być bezpieczne
 • mieć odpowiednią konstrukcję
 • być wykonane z bezpiecznych materiałów
 • nie stwarzać zagrożeń dla ludzi i zwierząt
 • mieć bramę i furtkę o określonej, funkcjonalnej szerokości
 • uwzględniać charakter okolicznej zabudowy i samą estetykę związaną z bryłą budynku mieszkalnego przy którym zostanie wzniesione
 • być trwałe
 • odporne na działanie warunków atmosferycznych
 • łatwe w naprawie i konserwacji.

Gibion

Zapisy prawne (artykuł 154 § 1 Kodeksu cywilnego) regulują działania związane ze wspólnym użytkowaniem sąsiedzkim murów, płotów, rowów i innych podobnych urządzeń znajdujących się w granicach działek. Istnieje też odrębny paragraf, który wyraźnie mówi o tym, że obowiązkowe jest wspólne ponoszenie kosztów utrzymania elementów ogrodzenia. Prawo budowlane nazywa ogrodzenie „urządzeniem budowlanym”. Według państwowych zaleceń nie można wykonywać grodzenia własnej działki w sposób dowolny. Na danym terenie obowiązują czasami przepisy, według których wykonanie ogrodzenia należy zgłaszać do właściwego organu. Zwykle takie zgłoszenie to tylko formalność, ale należy się stawić np. w miejscowym starostwie powiatowym i na 30 dni przed przystąpieniem do prac budowlanych trzeba złożyć stosowne pismo. Pamiętajmy też, że od daty złożenia pisma mamy 2 lata na wykonanie całości ogrodzenia! Te ogrodzenia umiejscowione pomiędzy sąsiednimi działkami, których wysokość nie przekracza 2,2 m nie wymagają ani pozwolenia, ani zgłoszenia.

Siatka

Z czego wybudować ogrodzenie?

Reklama

Należy zadecydować czy nasze ogrodzenie będzie ażurowe, czy pełne. Tradycyjne sposoby wznoszenia ogrodzeń to te wykonane z drewna, kamienia, betonu, metalu czy ogrodzenia „żywe” (żywopłoty lub ogrodzenia z innych roślin).

Ze względu na niską cenę i stosunkowo łatwy montaż wielką popularnością cieszą się ogrodzenia z wykorzystaniem siatki ogrodzeniowej. Dawniej wykonywano ją jako drucianą plecionkę, obecnie wykorzystuje się do jej produkcji nowych technologii (np. ze zgrzewanych oczek z ocynkowanego drutu pokrytego poliestrem). Atutem takiego ogrodzenia jest jego trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne i korozję, a także brak konieczności poddawania siatki procesom konserwacyjnym.

Niektórzy decydują się na wzniesienie ogrodzenia z kamienia naturalnego takiego jak piaskowiec i wapieniec. Cecha kamieni z piaskowca czy wapienia jest to, że są one łatwe w obróbce, mają przyjazne, ciepłe barwy i świetnie komponują się z otoczeniem. Ogrodzenie takie, ze względu na rodzaj wykorzystanych do niego kamieni i sposób ich układania ma kilka nazewnictw: „mur francuski”, „mur cyklopowy”, „mur dziki”, „mur warstwowy”, „mur gabionowy”.

Betonowe ogrodzenia panelowe miały swoje „pięć minut” w latach dziewięćdziesiątych i później, ale obecnie coraz częściej wracają “do łask”. Najczęściej kupuje się gotowe panele z betonu o ażurowej formie. Dekoracja z wykorzystaniem ażuru może być bardziej geometryczna lub florystyczna. Dawniej modne były betonowe panele z ozdobnymi tralkami. Cechą takiego ogrodzenia jest konieczność jego regularnej (co kilka lat) konserwacji odpowiednimi farbami. Można jednak wyeliminować tę niedogodność dokonując zakupu paneli z fabrycznie barwionego betonu. Montaż takiego ogrodzenia nie jest zbyt skomplikowany, jednak przęsła zwykle sporo ważą i wiele osób decyduje się na wykonanie takiego ogrodzenia przez profesjonalną ekipę.

Bardzo ozdobnym, a jednocześnie funkcjonalnym rodzajem ogrodzenia jest ogrodzenie kute z metalu. Jego forma może być tak różnorodna, że stylistycznie takie ogrodzenie może mieć wygląd bardziej nowoczesny bądź tradycyjny. Na rynku jest wielu producentów, którzy wytwarzają panele z metalu. Dysponują oni mnóstwem gotowych wzorów. Cechą takiego ogrodzenia jest jego trwałość. Wyróżniamy ogrodzenia metalowe: kute, systemowe (panelowe lub modułowe), z siatki.

Najstarszym sposobem ogrodzenia jest ogrodzenie z drewna. Można wykonać ogrodzenie w wersji tańszej, jak również bardziej ekskluzywnej. Takie ogrodzenie należy poddawać systematycznej konserwacji i wymaga ono specjalnego osadzenia w podłożu. Drewno jest szczególnie narażone na wilgoć, grzyby, owady, a także na działanie słoneczne. Na rynku dostępne są gotowe, zaimpregnowane, drewniane panele do wykorzystania w systemach ogrodzeniowych w wersjach: pełnej lub ażurowej.

Ogrodzenia murowane wznoszone są współcześnie stosunkowo często. Do ich budowy wykorzystywane są najczęściej cegły klinkierowe lub tzw. licówki. Takie ogrodzenie jest doskonałą ozdobą działki. Nie wymaga konserwacji przez długi okres czasu, jest trwałe i ma małą nasiąkliwość, co sprawia, że jest odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Ogrodzenie kute

Inne odsłony ogrodzenia

 • Innym, nowoczesnym rozwiązaniem dot. ogrodzeń jest kamienne ogrodzenie z wykorzystaniem tzw. gabionów. Gabion jest panelem przestrzennym wykonanym z drutu ocynkowanego, do którego „wrzuca się” kamienie”. Te metalowe siatki z drutu wypełniane kruszywem są bardzo praktyczne i estetyczne. Gabiony to właściwie żadna nowość. Taki sposób budowania znany był już w średniowieczu. W XX i XXI wieku sposób budowania z wykorzystaniem gabionów wprowadzono początkowo jako system umocnieniowy dla skarp. Obecnie staje się coraz powszechniej wykorzystywany właśnie do wznoszenia ogrodzeń. Gabionowe ogrodzenia uważane są za jedne ze skuteczniej rozpraszających uliczny hałas. Świetnie też chronią przed nieproszonymi gośćmi. Gabionowe ogrodzenie jest interesującym i niedrogim sposobem na wykonanie efektownego i trwałego ogrodzenia.
 • Coraz chętniej sięga się po innowacyjne rozwiązania dot. wykonywania ogrodzeń z wykorzystaniem betonu. Takim sposobem jest tzw. “suchy mur”. Składa się on z kształtek betonowych z wyprofilowanymi w nich zamkami. Kształtki są zbrojone prętami metalowymi, a całość uzupełnia się betonem, którego powierzchnia jest tak skonstruowana, aby imitować piaskowiec o różnorodnej fakturze.
 • Zwolennicy ekologii wybierają ogrodzenia zielone, albo specjalnie opracowane panele wykonane np. z bambusa lub wikliny! Takie ogrodzenia wyglądają niezwykle ciekawie, efektownie i wręcz dekoracyjnie! Są uważane za ogrodzenia doskonale chroniące przed kurzem, wiatrem czy hałasem ulicznym. Ogrodzenia zwane „żywymi” wymagają stałej pielęgnacji - przycinania. Ogrodzenie zielone można wykonać z bardzo różnorodnych roślin (grab, berberys, bukszpan, buk zwyczajny, karagana syberyjska, ognik szkarłatny, pigwowiec średni, jaśminowiec, forsycja, pięciornik krzewiasty, jałowiec, modrzew, ligustr). Rodzaj roślinności uzależniony jest od rodzaju gleby, nasłonecznienia terenu, wielkości działki oraz tego, czy właściciel chce, aby ogrodzenie powstało w szybkim tempie. Rośliny należy podlewać, nawozić, odchwaszczać i przycinać.
 • Ciekawym rozwiązaniem jest także zakup i montaż ogrodzenia z wykorzystaniem elementów żeliwnych. Takie ogrodzenie jest pokrywane farbą, co zapobiega korozji paneli. Jest niezwykle trwałe i z pewnością będzie się wyróżniać spośród sąsiednich ogrodzeń.
 • Ogrodzenia wykonywane z kompozytów podbijają rynek. Są nowoczesnymi systemami wykorzystującymi panele imitujące drewno. Taki typ ogrodzenia łączy w sobie klasyczne piękno z nowoczesnością. Atutem tych rozwiązań jest szeroka paleta modeli i kolorów, wytrzymałość na korozję czy wysoki stopień ochrony oraz doskonała jakość. Do ich mocnych stron należy nie tylko warstwa estetyczna ich wyglądu, ale przede wszystkim to, że ogrodzenie wykonane z kompozytów jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, chemicznych i biologicznych. Panele mają wygląd drewna, ale trwałość betonu! Są uwielbiane przez ekologów, gdyż można poddać je ponownemu przetworzeniu – recyklingowi. Są wykorzystywane nie tylko do budowy ogrodzeń, ale także jako materiał okładzinowy np. wokół basenów, czy na tarasach.
 • Ciekawe zestawienia kolorystyczne w ogrodzeniach można uzyskiwać dzięki budowaniu ich ze specjalnie barwionych cegieł i znajdujących się pomiędzy nimi spoin. Ceglane mury należą do jednych z najdłużej wznoszonych ogrodzeń na świecie, gdyż cegła została wynaleziona już w kulturze Sumeryjskiej! Dzięki obecnym rozwiązaniom technologicznym dotyczącym nadawania określonych kolorów cegłom można tworzyć oryginalne, niezwykle dekoracyjne i trwałe mury.

Ogrodzenie naturalne

Już wiele wieków temu człowiek miał potrzebę „odgradzania” swojego terytorium. Do najbardziej znanych, największych i wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego jest Wielki Mur Chiński! Wykonanie ogrodzenia wiąże się z większym lub mniejszym nakładem finansowym. Ostateczny efekt w postaci estetyki ogrodzenia, jego jakości, walorów związanych z bezpieczeństwem i trwałości w użytkowaniu jest związany z zasobnością portfela. Jednak sporo zależy też od gustu właściciela. Planując ogrodzenie należy oczywiście wziąć pod uwagę warunki terenu, który ma być ogrodzony, styl odpowiadający budynkowi mieszkalnemu, atuty związane z jakością materiału wykorzystywanego do budowy, czy np. aranżację samego ogrodu. Pomyśl, skalkuluj i działaj!

źródło grafik: Flickr, Stockvault, pixabay

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-03-02

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej