Metalowe siatki ogrodzeniowe to elementy, które od dawna otaczają obiekty mieszkaniowe i przemysłowe. Mimo zmiany techniki montażu i zastosowanych materiałów, siatki mocowane na słupach konstrukcyjnych nadal cieszą się sporą popularnością. Charakteryzują się niską ceną w porównaniu z innymi typami ogrodzenia. Ile trzeba zapłacić za metr bieżący takiego płotu?
dowiesz
się:
- w jakich miejscach warto zamontować ogrodzenie z siatki
- jak wyliczyć potrzebne materiały
- dodatkowe koszty konstrukcji
Ogrodzenie z siatki. Jaki będzie koszt konstrukcji?, zdjęcia: pxhere.com
Ogrodzenie z siatki - gdzie sprawdzi się najlepiej?
We wcześniejszych tekstach odpowiadaliśmy, czym się kierować podczas wyboru konstrukcji ogrodzenia. Płot wykonany z siatki to jedno z najtańszych rozwiązań. Jego montaż nie zajmuje wiele czasu, a często siatkę można rozciągnąć na już istniejącej konstrukcji starego ogrodzenia. Transparentność siatki układanej w rąby lub sześciany często stanowi jej zaletę, szczególnie w przestrzeniach otoczonych roślinnością. Ogrodzenie może też stanowić konstrukcję, po której będą pięły się rośliny dekoracyjne lub żywopłot.
Powszechnie stosuje się takie konstrukcje do grodzenia przestrzeni wokół obiektów mieszkalnych, budynków produkcyjnych, czy obiektów firmowych. Płoty z siatki powszechne są również w miejscach, gdzie nie ma wielkiego znaczenia estetyka i parametry wytrzymałościowe. Najczęściej są to tereny graniczące z lasem, ogródki działkowe czy sady lub szkółki ogrodnicze. Często płot z siatki stanowi także ogrodzenie wewnętrzne, rozdzielające dwie strefy posesji. Z uwagi na łatwość wznoszenia konstrukcji płotu, stosuje się go również jako ogrodzenie tymczasowe.
Obliczanie liczby słupków konstrukcyjnych
W tej konstrukcji budowy płotu siatka ogrodzeniowa opiera się na słupach konstrukcyjnych. Najczęściej są to gotowe konstrukcje stalowe, które mocuje się trwale w ziemi. Sporadycznie spotyka się jeszcze ogrodzenia oparte na konstrukcji drewnianej lub żelbetowej. Często słupki są częścią systemów ogrodzeniowych, dlatego wyposażone zostają w specjalne otwory lub elementy konstrukcyjne. Stalowe słupki można podzielić na cztery rodzaje:
- słupki narożne - montowane są na narożach działki lub w miejscach, w których ogrodzenie zmienia kierunek pod znacznym kątem. Ich konstrukcja charakteryzuje się dwoma wspornikami umieszczonymi wzdłuż każdej z powierzchni siatki ogrodzeniowej. Najczęściej jest to kąt zbliżony do 90 stopni.
- słupki podporowe - ustawia się je co 20 - 25 metrów na każdej prostej ścianie ogrodzenia. Po obu stronach wyposażone są we wsporniki, które stykają się ze słupkiem powyżej połowy wysokości i pod kątem prowadzą do podłoża.
- słupki środkowe - pojedyncze elementy bez wsporników lub z pojedynczymi, ułożonymi prostopadle do powierzchni siatki po wewnętrznej stronie ogrodzenia. Montowane są co 2 - 2,5 metra pomiędzy słupkami podporowymi.
- słupki początkowe - stanowią element konstrukcji bram i furtek. Podpory są do nich mocowane lub nie w zależności od układu bramy i obiektu
Słupy do siatki wykonane ze stali pokrytej warstwą ocynku i farby stanowią sporą część kosztów całego ogrodzenia. Do wykonania stu metrów bieżących ogrodzenia na działce prostokątnej potrzeba:
- 6 x słupki narożne i początkowe - koszt 50 - 60 złotych/szt
- 10 x słupki podporowe - koszt 40 - 50 złotych/szt
- 36 x słupek środkowy - koszt 30 - 40 złotych/szt
Ogrodzenie z siatki. Jaki będzie koszt konstrukcji?, zdjęcia: pxhere.com
Długość słupków konstrukcyjnych
Koszt pojedynczego słupka zależy w dużej mierze od jego długości. Na tym parametrze z kolei nie ma co oszczędzać. Podczas obliczania długości elementów konstrukcyjnych, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wymiar siatki. Jeśli planujemy wysokie ogrodzenie przekraczające 1,5 metra, warto dołożyć nieco na wysokości słupków. Nadwyżka pozwoli umieścić na nich kołpaki zabezpieczające i wygodnie przeprowadzić montaż.
Część naziemna to jednak dopiero jeden parametr. Spora część elementu nośnego ogrodzenia znajduje się pod ziemią. Podczas montażu zaleca się wbicie słupków na głębokość większą lub równą głębokości przemarzania gruntu. W naszym kraju ta wartość to od 0,8 do 1,4 metra w zależności od strefy. Słupek należy zalać betonem lub usztywnić kruszywem, co także trzeba uwzględnić po stronie kosztów. Dla takiego ogrodzenia można przyjąć około trzech metrów sześciennych betonu.
Długość i rodzaj siatki ogrodzeniowej
Skoro konstrukcja już stoi i słupki są rozstawione w odpowiednich miejscach, pora na siatkę. Tu już obliczenie długości nie powinno sprawić problemu. Z długości można odliczyć kilka metrów na bramę wjazdową. Z kolei lepiej dodać nieco na łączenia i naciąg siatki. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup takiej ilości siatki, jaki obwód ma ogrodzona działka.
Do ogrodzenia najlepiej nadają się siatki stalowe, pokryte ocynkiem i warstwą ochronną z PCV. Takie konstrukcje są odporne na szkodliwe działanie mrozu, wilgoci i promieni słonecznych. Cena metra bieżącego siatki zależy od jej szerokości, rodzaju oczka oraz grubości pręta stalowego. Standardowo mieści się w widełkach pomiędzy 8, a 12 złotych za mb.
Ogrodzenie z siatki. Jaki będzie koszt konstrukcji?, zdjęcia: pxhere.com
Zestawienie kosztów
Przechodzimy do podsumowania wszystkich kosztów przy założeniu, że mamy zamiar ogrodzić 100 metrów działki o regularnych wymiarach. Nie bierzemy pod uwagę elementów, które pozostały ze starego ogrodzenia lub innych konstrukcji. Wszystkie akcesoria mają być nowe. Nie uwzględniamy też podmurówek, a jedynie betonowe stopy do poprawy stabilizacji słupków. Koszty przedstawiają się w następujący sposób:
- cena słupków konstrukcyjnych 1800 - 2300 złotych
- siatka ogrodzeniowa 800 - 1200 złotych
- dodatkowe akcesoria montażowe (drut naciągowy, napinacze, śruby mocujące) - 800 - 1000 złotych
- beton do mocowania słupków 700 - 800 złotych
Po stronie kosztów należy doliczyć koszt bramy ogrodzeniowej lub dodatkowo także furtki. Najprostsze bramy dwuskrzydłowe bez mechanizmu otwierania to koszt od 1000 do 3000 złotych. Z tych obliczeń wynika, że koszt materiałów na wykonanie ogrodzenia to w przybliżeniu od 5000 do 8000 złotych.
Jest jeszcze jeden czynnik, o którym nie można zapomnieć. Ktoś prace związane z wzniesieniem ogrodzenia musi wykonać. Jeśli bierzemy to na własne barki i wykopy pod słupki także wykonujemy własnymi narzędziami, cena materiałów budowlanych zakończy koszty. W przypadku zlecenia prac firmie specjalistycznej, należy liczyć się ze stawką w granicach 30 - 40 złotych za metr bieżący. Wówczas koszt metra ogrodzenia wzrośnie o około 50 procent. Zyska na tym czas przeprowadzenia prac i pewność, że będzie ona wykonana profesjonalnie.
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.