Znane od ponad 50 lat w USA i Kanadzie, w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Ogrzewanie nadmuchowe to wysoki komfort eksploatacyjny, niższe rachunki oraz minimalna awaryjność. W artykule podpowiadamy, czym jest ogrzewanie nadmuchowe, jak działa oraz jakimi wadami i zaletami się charakteryzuje.
Zasada działania ogrzewania nadmuchowego
Funkcjonowanie ogrzewania nadmuchowego opiera się na nadmuchiwaniu ciepłego powietrza, które rozprowadzane jest za pomocą systemu kanałów wentylacyjnych umieszczonych w podłodze lub suficie. System ogrzewania nadmuchowego jest o wiele efektywniejszy niż tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Lepiej dysponuje uzyskanym ciepłem i znacząco skraca czas ogrzewania. Dodatkowo, w systemie ogrzewania nadmuchowego możliwe jest zaimplementowanie nawilżaczy powietrza, które jonizują oraz oczyszczają wydmuchiwane powietrze, a w lecie mogą posłużyć do schładzania temperatury w domu.
Instalacja nadmuchowa pobiera powietrze z zewnętrznej i wewnętrznej czerpni. Za jakość czerpanego powietrza odpowiada filtr włókninowy, który wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia i kurz. Powietrze pobrane z czerpni zewnętrznej miesza się z powietrzem z czerpni wewnętrznej. W domach wielokondygnacyjnych stosowane są czerpnie zewnętrzne oraz wewnętrzne, podczas gdy w budynkach jednorodzinnych wykorzystuje się wyłącznie czerpnie wewnętrzne.
Czerpane powietrze podgrzewane jest w wymiennikach ciepła pieców (olejowych, elektrycznych, gazowych, lub na ciepłą wodę), a podgrzane prowadzone jest dalej przez system kanałów wentylacyjnych, które zakończone są przepustnicami i kratkami nadmuchowymi. Ujścia instalacji ogrzewania nadmuchowego umiejscawiane są w podłogach, sufitach i na poddaszach nieużytkowych. Sterowanie temperaturą oraz wilgotnością wdmuchiwanego powietrza może odbywać się całkowicie automatycznie za pomocą programowalnych sterowników. Co więcej, sterownik umożliwia wybór między wentylowaniem, nawilżaniem, filtrowaniem, chłodzeniem i grzaniem, w zależności od posiadanych dodatkowych systemów zintegrowanych z instalacją ogrzewania nadmuchowego.
Kanały wentylacyjne wykonywane są z blachy ocynkowanej i dodatkowo są izolowane płaszczem aluminiowym lub wełną mineralną. Na rynku możemy spotkać również przewody wentylacyjne realizowane ze sztywnych płyt z włókien szklanych, które łączone są żywicą termoutwardzalną. Płyty te są pokrywane zewnętrzną folią aluminiową zbrojoną siatką z włókna szklanego.
Dodatkowe funkcjonalności ogrzewania nadmuchowego
Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykuły, instalacje ogrzewania nadmuchowego mogą odznaczać się nieco szerszą funkcjonalnością. W ramach dodatkowych implementacji stosowane są filtry jonizacyjne, nawilżacze powietrza oraz klimatyzowanie powietrza.
Filtry jonizacyjne to nic innego, jak dodatkowo zamontowane filtry elektrostatyczne, które ładują ujemnie jony powietrza, sterylizując je z najdrobniejszych zanieczyszczeń – zarówno organicznych, jak i nieorganicznych.
Centralny nawilżacz powietrza montowany w głównym kanale instalacji nadmuchowej pozwala utrzymywać prawidłową wilgotność wdmuchiwanego powietrza, umożliwiając precyzyjną kontrolę wilgotności w całym budynku.
Dzięki wmontowaniu skraplacza oraz parownika połączonych z instalacją nadmuchową, możliwe jest efektywne chłodzenie wprowadzanego do budynku powietrza.
Zalety i wady ogrzewania nadmuchowego
Zacznijmy od zalet. Ogrzewanie nadmuchowe charakteryzuje się o wiele wyższą sprawnością ogrzewania niż ogrzewanie konwencjonalne. Co więcej, system nadmuchowy jest przyjaźniejszy w stosunku do aranżacji wnętrz – brak grzejników oraz systemów rur znacząco poprawia walory estetyczne pomieszczeń. Nie bez znaczenia pozostaje również duża różnica w kosztach eksploatacyjnych, która może sięgać nawet 40% mniejszego zużycia energii. Taki wynik stanowi wypadkową: szybszego nagrzewania się mieszkań, brak strat energii oraz niższego zapotrzebowania instalacji na energię. Do zalet należy doliczyć również możliwość modyfikowania instalacji i doposażania ich o klimatyzatory, czy filtry jonizacyjne.
Mimo wielu pozytywnych aspektów posiadania instalacji ogrzewania nadmuchowego, systemy te nie są doskonałe. Kanały wentylacyjne instalacji nadmuchowej zajmują sporo miejsca w ścianach, podłogach i sufitach. Decyzję dotyczącą montażu tego typu systemów należy podjąć już na etapie budowy domu, ponieważ ich późniejsza implementacja będzie niezwykle trudna i kosztowna. Wadą jest również szybkie wychładzanie się pomieszczeń, co jest odczuwalne zwłaszcza podczas awarii w dostawie energii elektrycznej. Instalacje nadmuchowe wymagają również regularnych inspekcji oraz czyszczenia filtrów włókninowych. Zaniedbanie tych czynności może skutkować powstawaniem wewnątrz instalacji niebezpiecznych dla zdrowia glonów, pleśni i grzybów.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.