Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w ramach jednego systemu – plusy i minusy

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w ramach jednego systemu – plusy i minusy

Ogrzewanie nadmuchowe pozwala połączyć system wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania domu w ramach jednej instalacji. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością na rynku. Jakie są jego zalety i wady?

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Wiele zalet tego typu ogrzewania wynika z samej konstrukcji systemu, opartego o bezpośrednie podgrzewanie powietrza (z pominięciem wody lub specjalnych płynów krążących w tradycyjnych kaloryferach). Pozwala to dowolnie wyłączać i włączać cały system (również w zimie), bez obaw o jego zamarznięcie i zniszczenie. To także brak problemów związanych nieszczelnością i korozją poszczególnych elementów, oraz z ich konsekwencjami (np. zalaniem podłogi).

Ogrzewanie nadmuchowe daje także wiele możliwości dostosowania temperatury do rzeczywistych potrzeb poszczególnych użytkowników. Prosta obsługa umożliwia regulację ciepłoty w poszczególnych pomieszczeniach (a nie tylko w całym domu), a możliwość rozbudowy systemu o dodatkowe moduły (m.in. moduł klimatyzacji, nawilżający) pozwala w dowolny sposób go modyfikować, w zależności od wymagań domowników. To również idealne rozwiązanie w sytuacjach, kiedy dom nie jest stałe ogrzewany. W przeciwieństwie do systemów grzewczych opartych na wodzie, które do wygrzania domu potrzebują kilku godzin, działanie ogrzewania nadmuchowego jest odczuwane już po kilku minutach od uruchomienia.
Użytkownicy tego typu ogrzewania podkreślają również jego estetyczne walory. W domu nie ma szpecących kaloryferów pod każdym oknem, a ciepłe powietrze dostarczane jest przez system kratek nadmuchowych, dyskretnie ukrytych w podłodze, ścianach lub suficie. Tego typu rozwiązanie doceniają także alergicy. Zamontowane w systemie filtry eliminują dużą część bakterii, wirusów, kurzu i roztoczy oraz dodatkowo nawilżają powietrze. Całość programowana jest w prosty, intuicyjny sposób.

Wady ogrzewania nadmuchowego

Reklama


Ogrzewanie nadmuchowe ma również swoje wady. Przede wszystkim jest to wydajność systemu. By uzyskać warunki komfortowe dla człowieka, konieczne jest podwyższenie temperatury wydmuchiwanego powietrza. Wynika to ze specyfiki tego typu ogrzewania. Powietrze wdmuchiwane do wnętrza nie daje takiego poczucia ciepła jak dostarczane przy pomocy promieniowania cieplnego. Dodatkowo ruch powietrza („wiatr” który powstaje w wyniku pracy dmuchaw) powoduje poczucie chłodu, a także wymusza dodatkową cyrkulację powietrza, unosząc znajdujące się na podłodze pyłki i kurz. Dlatego też system ogrzewania nadmuchowego wymaga regularnego czyszczenia i wymiany filtrów. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do nawracających chorób górnych dróg oddechowych i alergii. Wadą jest również dosyć głośna praca (zwłaszcza przy zwiększonej mocy nadmuchu) oraz konieczność zagospodarowania większej ilości miejsca na system na etapie budowy (w porównaniu do systemu rur ogrzewania wodnego). Mimo swoich wad, jest to jednak rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę przy budowie domu.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2013-02-01

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również