Okienne osłony przeciw owadom

Okienne osłony przeciw owadom

Dobry, bo zapewniający nam wygodę i spokój. A tego przecież oczekujemy w domu.
Osłony okienne, popularnie zwane moskitierami, dostępne są w kilku rodzajach. Możemy zdecydować się więc na:
siatki przeciw owadom,
moskitiery ramkowe,
moskitiery rolowane.

Najprostszą formą moskitiery jest siatka (z włókna pokrytego PCV). Mocuje się ją do ościeżnicy okna (od zewnątrz) za pomocą taśmy dwustronnie klejącej. Wadą tego rozwiązania jest krótka trwałość – z czasem siatka może zacząć się odklejać. Niekwestionowaną zaletą takiej siatki jest z kolei na pewno niska cena.

okienne-oslony-przeciw-owadom

Siatki przeciw owadom stanowią idealne zabezpieczenie okien i drzwi przed dostawaniem się do wnętrza owadów i pyłków

Droższe, ale także wygodniejsze w użytkowaniu i trwalsze, są moskitiery ramkowe oraz rolowane.

Reklama


Okienne osłony ramkowe to ramy z profili (plastikowych lub aluminiowych), na które naciągnięta jest siatka. Wykonuje się je na wymiar, a do ościeżnicy przymocowuje się za pomocą sprężystych uchwytów – obrotowych lub na magnes. Można też oczywiście wywiercić uchwyty i przymocować moskitierę na stałe, nie jest to jednak rozwiązanie popularne, ani polecane, bo – po pierwsze – utrudnia zdejmowanie osłon jesienią, a – po drugie – grozi zniszczeniem okien.

Alternatywą dla moskitier ramkowych są osłony okienne rolowane, które do złudzenia przypominają rolety z kasetą. Zamiast tkaniny w kasecie znajduje się jednak siatka przeciw owadom. Osłony takie wyposażone są w mechanizm sprężynowy do zwijania siatki, która porusza się po aluminiowych prowadnicach (analogicznie do rolety). Po całkowitym rozwinięciu, siatka jest mocowana do uchwytów na dole prowadnic. Moskitiery takie montuje się na zewnątrz, często na stałe, do wnęki okiennej lub ościeżnicy okna.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-04-12

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.