Okiennice – pieśń przeszłości czy alternatywa dla tradycyjnych rolet i żaluzji?

Okiennice – pieśń przeszłości czy alternatywa dla tradycyjnych rolet i żaluzji?

W obecnym budownictwie niewiele jest rzeczy ponadczasowych. Stare techniki i technologie coraz częściej i szybciej wypierane są przez nowoczesne i innowacyjne podejście. Nikogo już nie dziwią naszpikowane technologią piece grzewcze, antywłamaniowe drzwi, czy okna o podwyższonej odporności na wysokie lub niskie temperatury. Tradycyjną papę częściej zastępuje blachodachówka, a zwykłe alarmy ustępują miejsca kompleksowym systemom monitoringu i informowania online. Jest jednak przynajmniej jedna rzecz, która wypiera nowoczesne rozwiązania.

Okiennice

Jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane, zarówno przez właścicieli domów, jak i mieszkań. Łączy w sobie unikalny wygląd (znacznie ciekawszy niż ten prezentowany przez zwykłe rolety) oraz potrzebne funkcje (ochrona wnętrz przed słońcem oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi). Każdy kojarzy je głównie z drewnem, jednak okiennice wykonuje się również z aluminium oraz PCV. okiennice

Rodzaje okiennic

Okiennice dzieli się przede wszystkim ze względu na ich umiejscowienie (zewnętrzne i wewnętrzne) oraz sposób ich otwierania (rozwierane oraz przesuwne). Okiennice wewnętrzne to rozwiązanie idealne dla osób zamieszkujących bloki, kamienice lub inne budynki wielorodzinne. Zachowują one swoje funkcje jednocześnie nie zakłócając wyglądu całego obiektu (dziwnie wyglądałby blok, w którym okiennice ma tylko jeden jego mieszkaniec). Okiennice zewnętrzne sprawdzą się natomiast zwłaszcza w domach jednorodzinnych – nadając im fajnego i unikatowego charakteru. Jeśli chodzi o sposób otwierania i zamykania to wszystko zależy od osoby, która zdecyduje się na posiadanie okiennic. Rozwierane otwierają się tak jak tradycyjne okna (do boku), przesuwne natomiast składają się jak harmonijka. Z czysto praktycznego punktu widzenia, wygodniejsze są przesuwne. Dodatkowo, okiennice mogą być obsługiwane ręcznie lub elektrycznie, poprzez zamontowany w nich specjalny mechanizm.

Rodzaje lamel

Istotną rolę w konstrukcji okiennic odgrywają lamele, czyli tzw. żaluzje wmontowane pomiędzy ramy. Wyróżniamy ich 2 podstawowe rodzaje:

  • Stałe – jak sama nazwa wskazuje, nie da się ich regulować.
  • Ruchome – pozwalające na regulację i odpowiednie dopasowanie.

Niektórzy decydują się na zastosowanie okiennic pełnych, całkowicie wypełnionych. Takie rozwiązanie pozwala praktycznie w stu procentach ograniczyć dopływ światła, jednocześnie zmniejszając też wentylację.

Okiennice i ich konserwacja

Reklama


Posiadanie drewnianych okiennic wiąże się z koniecznością ich konserwacji – należy od czasu do czasu pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu (np. bejcą). Mniej popularne wykonane z aluminium lub PCV nie wymagają tak starannej opieki. Wystarczy delikatnie się z nimi obchodzić, aby nie uszkodzić folii, którą są pokryte. okiennice drewniane

Okiennice – podsumowanie

Okiennice to bardzo ciekawy elementy, który potrafi zupełnie odmienić oblicze budynku i mieszkania. Do ich zalet z powodzeniem zaliczymy: wygląd, trwałość, bezpieczeństwo, duży wybór wzorów i kolorów, a także materiałów. Do wad tego typu rozwiązań należą: trudny dostęp (aby je umyć czy zakonserwować trzeba się do nich dostać z zewnątrz), czasami mogą zasłaniać widok. Jak widać, zalet jest znacznie więcej, więc warto rozważyć zastosowanie tego typu konstrukcji i w swoim domu.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2017-02-22

Autor tekstu

Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.