Okna dachowe w pytaniach i odpowiedziach

Okna dachowe w pytaniach i odpowiedziach

Remontując dom z poddaszem użytkowym, projektując nowy dom stajemy przed dylematem związanym z tym, czy montować okna dachowe. Dodatkowe źródło światła na poddaszu wydaje nam się wręcz niezbędne. Korzystamy ze zdobyczy technologicznych i podziwiamy coraz to nowsze rozwiązania w dziedzinie okien dachowych. Jednak, jak pokazuje praktyka, okna dachowe posiadają nie tylko zalety. Jeśli posiadają wady, to jakie? Nasz artykuł przybliży kwestię okien dachowych. Oto okna dachowe w pytaniach i odpowiedziach!

Jakie są rodzaje okien dachowych?

Producenci w Polsce oferują okna, które różnią się od siebie sposobem otwierania oraz przede wszystkimi parametrami technicznymi.

Wyróżniamy więc okna:

 • uchylne (oś otwierania znajduje się w górnej krawędzi)
 • obrotowe (oś otwierania znajduje się w połowie wysokości)
 • okna uchylno-obrotowe (oś otwierania znajduje się w ¾ wysokości i w górnej krawędzi)
 • tzw. włazy dachowe (oś otwierania znajduje się z boku okna)
 • lukarny - element architektoniczny umieszczony na dachu wraz z pionowo zamontowanym oknem
 • świetliki – wersja nierozwieralna - ich zadaniem jest doprowadzenie światła do pomieszczenia, nie ma możliwości ich otwierania , a tym samym wietrzenia pomieszczeń, w których są zamontowane.

Analizując jakie okno dachowe byłoby w konkretnym pomieszczeniu na poddaszu najlepsze trzeba wziąć pod uwagę to, że:

 • okna obrotowe posiadające oś otwarcia w połowie wysokości i otwierające się za pomocą klamki lub uchwytu umieszczonego na dole lub u góry skrzydła muszą być zamontowane tak, aby klamka nie znajdowała się wyżej niż 180-200 cm nad podłogą. Skrzydło maksymalnie się odwraca więc okno jest możliwe do odczyszczenia z wnętrza pomieszczenia bez żadnego wychylania się na zewnątrz.
 • okno uchylno-obrotowe posiada dwie osie obrotu (w górnej krawędzi ramy i w połowie wysokości) i otwiera się je za pomocą klamki umieszczonej w dolnej lub górnej części skrzydła. Okno to uchyla się i nie zamyka się samoistnie dzięki siłownikom lub sprężynom, które są zamontowane po jego bokach. Okno to nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu po otwarciu, ponieważ tylko w niewielkim stopniu po otwarciu wychyla się do wnętrza poddasza.
 • okno wysokoosiowe, które ma oś obrotową umieszczoną w ¾ wysokości skrzydła jest tak skonstruowane, że za sprawą siłowników jest ono wynoszone ponad dach. Powoduje to po otwarciu, że skrzydło nie zajmuje miejsca we wnętrzu. Okno to jest na tyle wygodne, że można wyglądać przez nie w pozycji stojącej.
 • wyłazy dachowe są otwierane w lewą lub prawą stronę. Zawiasy montowane są na bocznych krawędziach ramy okiennej. Ich zadaniem jest umożliwienie bezpiecznego i wygodnego wchodzenia na dach. Posiadają siłowniki, które zabezpieczają przez zatrzaśnięciem się, ale także ułatwiają otwieranie się skrzydła okiennego.

Okna dachowe - pokój dziecięcy
Okna dachowe - pokój dziecięcy, źródło: Pixabay

Na jakie parametry okien dachowych zwrócić uwagę?

Reklama

Okna dachowe wykonuje się z drewna, które odpowiednio zabezpiecza się przed działaniem czynników atmosferycznych i dodatkowo skrzydła osłaniane są aluminiowymi profilami. Do łazienek czy kuchni poleca się zakup okien drewnianych z poliuretanową powłoką, gdyż w pomieszczeniach tych jest zwykle dużo większa wilgotność niż w innych użytkowanych przez domowników. W ofercie producenci mają także okna wykonywane z tworzywa sztucznego. Okna z PWC nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Do okien dachowych montuje się szyby zespolone z dwuch lub więcej tafli szkła oddzielanych ramka dystansową. Pomiędzy szybami zespolonymi hermetycznie znajduje się osuszone powietrze lub specjalny gaz (argon, krypton, ksenon), który zmniejsza przepływ ciepła przez szybę. Producenci podają zawsze jaki dane okno ma współczynnik przenikania ciepła i izolacyjność akustyczną. Standardowo są to wartości U= 1,1 oraz 32 dB. Możliwe jest też stosowanie szyb termoizolacyjnych zwanych termoflatami, które pokryte są powłokami niskoemisyjnymi. Te powłoki mają na celu odbijanie ciepła promieniującego z grzejników, żarówek, czy mebli nagrzanymi przez promienie słoneczne. Osoby, które chcą się zabezpieczyć na przykład przed uderzeniami czy gwałtownymi zmianami temperatur kupują okna z szybami hartowanymi lub laminowanymi.

Okno dachowe
Okno dachowe, źródło: Pixabay

Jak dobrać okno dachowe?

Wybór okna dachowego jest zależny od zasobności naszego portfela oraz naszych indywidualnych potrzeb związanych z doświetleniem wnętrza. Pod uwagę należy wziąć:

 • intensywność oświetlenia,
 • komfort użytkowania,
 • konstrukcję połaci dachowej.

Projektanci opierają się na zasadzie, że metr kwadratowy przeszklenia naświetla 8-10 m2. W przypadku pomieszczenia o powierzchni 16 m2, okna które mają je doświetlać powinny mieć powierzchnię 1,6 -1,9 m2. Standardowe wymiary okien to: okna o szerokości - 55,66,78,94,114,134 a ich długość – 78,98,118,140,160.

Okna dachowe od zewnątrz
Okna dachowe od zewnątrz, źródło: Pixabay

Zalety okien dachowych

 1. Okna dachowe niewątpliwie dostarczają więcej światła i promieni słonecznych na poddasze. Ich zaletą jest to, że stanowią często jedyną możliwość, by na ciemnym poddaszu móc funkcjonować z naturalnym światłem.
 2. Okna dachowe są tak skonstruowane, że z punktu technologicznego jesteśmy w stanie zamontować je w każdym dachu i w tym nachylonym pod małym kątem i w bardzo spadzistym dachu.
 3. Okna dachowe nie naruszają konstrukcji dachu, przez co są uniwersalnym rozwiązaniem dla doświetlenia przestrzeni poddasza bez większej ingerencji w konstrukcję.
 4. Producenci okien dachowych wdrażają coraz to nowocześniejsze rozwiązania pozwalające architektom optymalnie dobierać okna do określonych rodzajów konstrukcji budynków.
 5. Zaletą okien dachowych jest to, że w porównaniu do okien połaciowych dostarczają one od 30 do 50 % więcej światła.
 6. Okna dachowe chronią przed włamaniami i przed ciekawskimi sąsiadami.
 7. Okna dachowe można łączyć za pomocą specjalnych kołnierzy zespalających. Można zestawiać okna w pary lub rzędy.
 8. Ekonomia – im więcej światła, tym niższe rachunki za prąd.

Wady okien dachowych

Poniżej lista wad i zastrzeżeń użytkowników okien dachowych, których nie znajdziecie w pięknych katalogach producentów okien dachowych, czy na stronach internetowych, które mają na celu zapoznać klienta z ofertą okien dachowych.

 1. Najczęstszymi problemami związanymi z oknami dachowymi jest wykraplanie się pary wodnej na powierzchni szyby. Użytkownicy wskazują to jako jedną z najgorszych wad okien dachowych. Co ciekawe, przed tym zjawiskiem nie sposób się uchronić. Są pewne wskazówki, jak można się przed nadmiernym skraplaniem uchronić. Oto one:
  - właściwe ukształtowanie wnęki, w której zamontowane jest okno,
  - częste wietrzenie pomieszczenia, w którym okno się znajduje,
  - sprawnie działająca wentylacja.
  Dodatkowo producenci wdrażają różne innowacje związane z tym, że wyposażają oni okna dachowe w specjalne systemy wentylacyjne. Mogą to być najprostsze systemy tzw. mikrowentylacja, ale także tzw. nawiewniki okienne regulowane automatycznie, które są bardzo wydajne.
 2. Za wadę okien dachowych podaje się też to, że podczas bardzo słonecznych dni okna dachowe bardzo nagrzewają się powodują gwałtowny wzrost temperatury w pomieszczeniach. Dlatego w ostatnim czasie wraz z montażem okna dachowego od razu montuje się specjalnie dedykowane osłony: rolety lub żaluzje.
 3. Okna dachowe bardzo szybko ulegają zabrudzeniom. Trudniej jest też usunąć zanieczyszczenia.
 4. Jakość ram okien dachowych jest niezwykle ważna. Rama musi być wykonana z tworzywa odpornego na wilgoć i dokładnie osadzona w dachu. Jeśli rama będzie słabej jakości lub montażysta popełni jakikolwiek błąd będzie to skutkowało przenikaniem wody do wnętrz, problemem z odprowadzaniem pary wodnej, czy szybką utrata ciepła.
 5. W zimie i jesienią należy pamiętać o regularnym usuwaniu z okien zalegającego śniegu czy gromadzących się liści i innych zabrudzeń.
 6. W przypadku nieprzemyślanego montażu okien możemy mieć problem z umiejscowieniem mebli.
 7. Okno dachowe może być źródłem strat ciepła. Ważne są tu nie tylko parametry montowanego okna, ale przede wszystkim prawidłowe osadzenie go w konstrukcji dachu. Ważnym elementem jest nie samo okno ale kołnierz paroprzepuszczalny który powinien być szczelnie zamontowany. Jakikolwiek błąd doprowadzi do powstawania w pomieszczeniu pleśni czy grzybów.

Okno połaciowe
Okno połaciowe, źródło: Pixabay

Kiedy wznoszone są nowe domu, albo modernizowane stare budynki w celu zaaranżowania poddasza nikomu nie przechodzi przez myśl, by nie montować okien dachowych. Alternatywy dla okien dachowych to na przykład lukarny. Jednak są one zdecydowanie droższe niż montaż okna dachowego. Lukarny ingerują też w konstrukcję dachową, na co należy uzyskać pozwolenie. Montaż okien dachowych jest jednak bardzo powszechny. Okna dachowe są rozwiązaniem nowoczesnym i funkcjonalnym, ale jak się okazuje nie jedynym możliwym do rozważenia. TUTAJ znajdziesz nasz artykuł pod tytułem “Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o oknach dachowych”.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-06-04

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej