Duże gabaryty okien i drzwi tarasowych stały się obecnie bardzo popularnym elementem architektury współczesnych budynków. Uznaniem cieszą się głównie ze względu na możliwość dobrego doświetlenia wnętrza oraz optycznie powiększają przestrzeń poprzez zatarcie granic między tym co wewnątrz, a tym co na zewnątrz budynku. Producenci okien dużych rozmiarów konstruują je w taki sposób, by zapewniały dobrą izolacyjność termiczną i jednocześnie komfort użytkowania.
Wielkość konstrukcji okien dużych wymiarów uzależniona jest od sposobu ich otwierania oraz od wytrzymałości profili, oszklenia itp.
Rodzaje okien dużych gabarytów
Okna uchylno-przesuwne
Okna o wysokości do 270cm mogą być konstruowane dzięki uchylno-przesuwnym okuciom. Takie ciężkie okna zarówno drewniane jak i z PCV można płynnie przesuwać i sprawnie uchylać. Istnieje możliwość montażu funkcji sterowania w klamce, dodatkowo ułatwiającej obsługę ciężkich skrzydeł.
Okna uchylno-rozwieralne
Największą popularnością cieszą się okna uchylno – rozwieralne z ukrytymi zawiasami. Dostępne rozmiary skrzydeł z PCW to powierzchnia ok. 3 mkw., ciężar 150 kg. proporcjonalność wysokości do szerokości zależna jest od jego powierzchni.
Okna unośno-przesuwne
Mechanizm okna unośno – przesuwnego polega na przesunięciu się podczas otwierania skrzydła ruchomego na skrzydło stałe. Słynne jest z lekkiego przesuwu ciężkich drewnianych skrzydeł oraz skrzydeł z profili PCV. Standardowe drzwi unośno – przesuwne charakteryzują się niskim poziomem izolacji termicznej. Mogą być wyposażone w przycisk lub pilot umożliwiający uruchamianie napędu przesuwania skrzydła, uruchamianie mikrowentylacji i ryglowanie okuć. Ten rodzaj okien umożliwia również narożne rozwiązanie. Rozsunięcie drzwi powoduje, że przestrzeń w narożu jest otwarta, bez występowania jakiegokolwiek słupka ograniczającego przestrzeń.
Wybór najcieplejszego materiału na okna
Okna drewniane – wykonywane są z klejonego drewna. Zapobiega to paczeniu okna pod wpływem wilgotności i temperatury. Izolacyjność cieplna profili uzależniona jest od ich grubości. Zazwyczaj wyposażane są w szybowe zestawy energooszczędne.
Okna PCV – im większa liczba komór, tym profil jest cieplejszy. Za optymalne rozwiązanie uznaje się profile pięciokomorowe, lecz na rynku dostępne są profile także z większą ilością komór.
Okna aluminiowe – profile wytwarzane są ze stopów aluminium, magnezu zwiększającego wytrzymałość i krzemu zapewniającego odporność na korozję i twardość. Zazwyczaj dwu lub trzy komorowe. Większa ilość komór poprawia właściwości cieplne profilu.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.