Nadmierna wilgoć gromadząca się w domach i mieszkaniach to problem spotykany zwłaszcza w okresie zimowym. Do powstawania grzybów lub pleśni mogą doprowadzić także nieszczelności w hydroizolacji fundamentów. W obydwu przypadkach rozwój szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów jest nieunikniony. Jednym ze skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z nadmierną wilgocią są osuszacze powietrza.
Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych i wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie, nie powinna przekraczać przedziału 20 – 60%. Zbyt wysoka wartość wody w powietrzu może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, które mogą wywoływać złe samopoczucie, powodować alergie, choroby dróg oddechowych, a nawet choroby nerek i choroby nowotworowe.
Osuszacze przydadzą się po zalaniu i w przypadku problemów z hydroizolacją
Stosowanie osuszaczy pozwala zmniejszyć zawilgocenie muru o grubości do 1 metra. Ich użycie jest konieczne w przypadku eliminacji zawilgocenia domu po powodzi, awariach instalacji wodnej lub po zalaniach. Wydajne osuszacze doskonale sprawdzą się również w przypadku osuszania piwnic zagłębionych w gruncie. Znajdują również zastosowanie do skracania przerw technologicznych potrzebnych do wyschnięcia wylewek lub tynków w murowanych ścian.
Grzyb i pleśń, Źródło: Pixabay.com
Przed zastosowaniem osuszaczy konieczne jest zweryfikowanie, czy przyczyna zawilgocenia została wyeliminowana.
Rodzaje osuszaczy powietrza
Osuszacze powietrza działają na zasadzie skraplania pary wodnej i odprowadzania jej do odpowiedniego pojemnika. Wyróżnia się dwa rodzaje osuszaczy powietrza: kondensacyjne oraz absorpcyjne.
Osuszacze kondensacyjne
Osuszacze kondensacyjne to wydajne urządzenia, których efektywność uzależniona jest od wilgoci oraz temperatury powietrza. Największą wydajność uzyskują przy wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności. Działają na zasadzie zasysania powietrza przez kompresor, które następnie jest skraplane w parowniku, a skroplona w ten sposób woda odprowadzana jest do zbiornika. Dalej w skraplaczu urządzenie ogrzewa powietrze, które wydmuchiwane jest na zewnątrz osuszacza.
Korzystając z osuszaczy kondensacyjnych, należy uszczelnić okna oraz wszelkie kratki wentylacyjne, przez które mogłoby docierać wilgotne powietrze z zewnątrz. Woda zgromadzona w zbiorniku osuszaczy kondensacyjnych odprowadzana jest do kanalizacji za pomocą wbudowanej pompy. Osuszacz kondensacyjny o wydajności 180 m3/h jest w stanie odprowadzić z powietrza przez 24 godziny ok. 30 l wody. Urządzenia o takiej wydajności można stosować w pomieszczeniach o kubaturze do 90 m3.
Osuszacze absorpcyjne (sorpcyjne)
Zwane inaczej pochłaniaczami wilgoci, osuszacze absorpcyjne wyposażone są w rotor oraz higroskopijną substancję, która absorbuje wilgoć z powietrza przechodzącego przez rotor. Powietrze jest następnie skraplane. Woda trafia do specjalnego pojemnika, a cieplejsze o ok. 10 stopni powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz urządzenia.
Osuszacze absorpcyjne poza redukowaniem wilgoci z powietrza dodatkowo ocieplają pomieszczenia. Są one mniej wydajne od osuszaczy kondensacyjnych, jednak ich wydajność nie jest uzależniona od temperatury i wilgoci powietrza. Są to urządzenia o wiele lżejsze i poręczniejsze.
Osuszanie ścian osuszaczami absorpcyjnymi wymaga zasłonienia ich folią, a następnie zainstalowania przewodu wywiewnego między ścianą a folią. W ten sposób zmaksymalizujemy efektywność osuszania muru. Osuszone powietrze wydmuchiwane jest rurą wylotową na zewnątrz pomieszczenia. Przez 24 godziny osuszacz o wydajności 240 m3/h jest w stanie skroplić 50 l wody ze ściany o zawilgoceniu oscylującym w granicach 15%.
Jak osuszyć zalaną podłogę?
Do usuwania wilgoci spod posadzki wykorzystuje się specjalistyczne instalacje, które umożliwiają wyciągnięcie wilgoci z wylewki za pomocą wytworzonego podciśnienia, a następnie wtłaczają w wylewkę suche powietrze wygenerowane przez osuszacz absorpcyjny.
Dom podczas awarii lub powidzi, Źródło: Pixnio.com
Jak dobrać osuszacz?
Osuszacze powinny być dobierane przez wzgląd na ilość wody, jaka dostała się do murów i podłóg, a także na podstawie kubatury pomieszczenia. Na rynku spotkać można zróżnicowane technicznie i konstrukcyjnie osuszacze, które nadają się do osuszania zarówno dużych, jak i małych pomieszczeń, a także usuwania wilgoci miejscowo – z wybranych obszarów na ścianie lub podłodze.
Najistotniejszymi parametrami, na jakie należy zwrócić uwagę, są: wydajność i przepływ powietrza.
Wydajność
Wydajność osuszacza podawana jest w litrach na godzinę. Dobór wydajności osuszacza powinien być uzależniony przede wszystkim od kubatury pomieszczenia lub powierzchni, jaką zamierzamy osuszyć. Do mniejszych pomieszczeń w zupełności wystarczą osuszacze o wydajności 120 l/h, przy czym w przypadku dużych mieszkań oraz domów warto wybrać osuszacze o wydajności powyżej 360 l/h.
Przepływ powietrza
Parametr ten określa, jak dużą objętość powietrza jest w stanie osuszyć urządzenie w godzinę. Parametru tego nie należy mylić z wydajnością osuszacza. Standardowo osuszacze są w stanie zapewnić przepływ powietrza od 100 do 850 m3/h. Aby ustalić odpowiedni przepływ powietrza osuszacza, należy podzielić przepływ powietrza przez kubaturę pomieszczenia. Im większy przepływ powietrza urządzenia względem kubatury pomieszczenia, tym skuteczniej poradzi sobie ono z osuszaniem powietrza i ścian.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.