Oświetlenie ogrodowe: lampy czy solary?

Oświetlenie ogrodowe: lampy czy solary?

Piękny ogród to nie tylko zadbane i kolorowe krzewy, sympatyczne alejki i otoczenie pełne zieleni. To również umiejętność podkreślenia jego atutów, zarówno w dzień, jak i w nocy. Dobrze dobrane oświetlenie potrafi stworzyć niepowtarzalny spektakl światła i cienia oraz zapewnić bezpieczeństwo nocnych spacerów. 


Wybór lamp

Decydując się na zamontowanie oświetlenia w ogrodzie przede wszystkim należy zastanowić sie czemu ma ono służyć i temu podporządkować wybór mocy i rodzaju lamp. Przy zastosowaniach dekoracyjnych, które mają nadać ogrodowym zakątkom tajemniczości wystarczy światło o niewielkim natężeniu. Swobodnie można również wybierać jego barwę. Jeżeli celem montażu ogrodowych lamp jest oświetlenie ścieżki, dojścia do domu, wówczas wybór powinien paść na mocne, białe światło. Przed zakupem warto rozważyć również zakres prac, jakich będzie wymagało zainstalowanie nowego nabytku w ogrodzie oraz komfort i koszty jego późniejszej eksploatacji.
Wybrane lampy powinny nadawać się do zastosowań zewnętrznych (posiadać klasę ochronności minimum IP 44). Pozwoli to uchronić się przed przykrymi niespodziankami w trakcie deszczu lub innych, niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 
Lampy solarne – zalety i wady

Lampy solarne cieszą się coraz większym powodzeniem. Ich ogromną zaletą jest brak konieczności planowania i montowania sieci elektrycznej w ogrodzie. Wyposażone w kolektory pobierają energię słoneczną, którą magazynują w akumulatorach. Często instaluje się w nich również czujnik natężenia światła – powodujący automatyczne włączenie lampy po zapadnięciu ciemności, lub ruchu – uruchamiający oświetlenie po wykryciu poruszających się obiektów. Dla użytkownika to duża wygoda – nie musi włączać i wyłączać oświetlenia, dzięki czemu system działa jako właściwie bezobsługowy. To również brak dodatkowych rachunków za prąd i dbałość o środowisko.
Wadą oświetlenia solarnego jest małe natężenie światła i stosunkowo krótki czas pracy na energii z akumulatora. Decydując się na nie trzeba więc koniecznie zwrócić uwagę na moc lamp. Sprzedawane w marketach budowlanych tanie modele najczęściej są tymi, które nie oświetlą drogi, a jedynie pozwolą trochę rozproszyć ogrodowe ciemności.

Reklama


 

Lampy ogrodowe – zalety i wady

Większość ogrodowych lamp jest wyposażona w energooszczędne diody LED, dające jasne, białe światło. Doskonale nadają się do zastosowania jako oświetlenie ciągów pieszych, zapewniając bezpieczeństwo poruszania się po zmroku i komfort późnych powrotów do domu. Zaletą tego rozwiązania jest swoboda decydowania o włączeniu lub wyłączeniu oświetlenia oraz brak ograniczeń przy wyborze miejsc zamontowania źródła światła (dzięki stałemu, zewnętrznemu zasilaniu). Estetyczne formy i ciekawe aranżacje ogrodowych lamp pozwalają z łatwością dobrać coś do każdego ogrodu.
Do wad tego typu lamp można zaliczyć konieczność stworzenia instalacji elektrycznej (również zabezpieczonej przed warunkami atmosferycznymi) oraz koszty. Niestety, to rozwiązanie wymaga dużo pracy przy montażu i podnosi wysokość rachunków za prąd. Dlatego też przed zakupem warto oszacować także koszty eksploatacji całego systemu oświetleniowego, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie
Czy możesz zaznaczyć kim jesteś? Inwestor indywidualny Wykonawca budowlany Uczeń

Ocena: 0.0

Data publikacji: 2013-03-05

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.