Oszczędność energii a projekt domu

Energooszczędność staje się bardzo ważnym zagadnieniem w Unii Europejskiej. Planowane jest bowiem wprowadzenie tzw. świadectw energetycznych, dzięki którym będzie można łatwo ocenić energooszczędność budynku (analogicznie do oznaczeń występujących już na urządzeniach AGD).

Przewiduje się, że po ocenie efektywności energetycznej budynku, nastąpi jego przyporządkowanie do konkretnej klasy energetycznej – od A (najwyższej) do G (najniższej).

Świadectwami energetycznymi będziemy posługiwać się przy sprzedaży, zakupie oraz wynajmie budynków. Właścicielom domów umożliwią one wykazanie ich energooszczędności i uzyskanie odpowiedniej ceny sprzedaży lub czynszu, a nabywcom i najemcom ułatwią wybór obiektu tańszego w eksploatacji.

Jak widać, świadectwa energetyczne staną się jednym z kryteriów oceny dobrego projektu oraz wysokiej wartości rynkowej budynku. O energooszczędność naszego domu warto więc zadbać już teraz.

Przede wszystkim należy zastanowić się nad dobrym ociepleniem domu, bo to od niego w dużym stopniu zależy jego energooszczędność, a niekiedy także komfort akustyczny i bezpieczeństwo pożarowe.

Reklama


dom-energooszczedny

Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę na to, ile będzie kosztowała jego eksploatacja, a zwłaszcza ogrzewanie

Budynki energooszczędne to takie, na eksploatację których wystarcza mała ilość energii.
W przypadku domów jednorodzinnych najwięcej energii potrzeba na ogrzewanie, a w następnej kolejności na podgrzewanie wody, oświetlenie oraz działanie sprzętu RTV i AGD.

Większość z nas, dokonując zakupów różnych urządzeń elektrycznych, zwraca już uwagę na ich klasę energetyczną. Jednak nie wszyscy jeszcze inwestujemy w ekonomiczne ogrzewanie.

Aby ogrzewać budynki skutecznie i tanio, należy tymczasem przede wszystkim zminimalizować straty ciepła przez przegrody zewnętrzne. Dopiero później będzie można zadbać o efektywność systemu grzewczego i o wykorzystanie ciepła odzyskiwanego z wentylacji.

Taka kolejność postępowania – w pierwszej kolejności zatrzymywanie ciepła w budynku, a następnie efektywne dostarczanie brakujących jego ilości, gwarantuje nie tylko komfort cieplny, ale i oszczędność funkcjonowania budynku.

W efekcie – dzięki energooszczędnemu ociepleniu – straty ciepła okazują się małe, więc do ogrzewania domu może wystarczyć niewielki kocioł, mniejsza ilość grzejników, a czasem tylko kominek z wkładem grzewczym i prostym rozprowadzeniem ciepła, co daje także oszczędność kosztów urządzeń i instalacji.Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-09-21

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.