Panele a wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe to niezaprzeczalna wygoda. Wymaga jednak odpowiedniej posadzki – takiej, która nie tylko dobrze znosi ciepło (nie odkształca się pod jego wpływem), ale również odpowiednio je przewodzi.

Doskonale nadają się do tego celu płytki kamienne i ceramiczne, a także niektóre gatunki drewna. A panele podłogowe?

Niektóre ich rodzaje (rekomendowane przez producentów do montażu na systemie ogrzewania podłogowego) możemy bez obaw zastosować pod warunkiem, że temperatura podłogi nie będzie przekraczała 28 stopni C (zalecana temperatura podłogi z paneli laminowanych to: 20 – 22 stop. C).

A specyfika montażu? W przypadku paneli szczególnego znaczenia nabiera kwestia wilgotności podłoża. Podczas montażu systemu ogrzewania podłogowego beton (jastrych) należy wylać zgodnie z zaleceniami producenta i koniecznie ogrzać przed montażem podłogi (aby zapobiec ewentualnemu wydostawaniu się wilgoci w późniejszym terminie). W celu sprawdzenia wysuszenia jastrychu należy użyć kawałków folii PE. Montaż paneli podłogowych można rozpocząć jedynie w przypadku, gdy po upływie doby przyklejona folia nie uległa zaparowaniu, a powierzchnia betonu nie zmieniła barwy. Jeśli próba wypadnie negatywnie, proces osuszania podłoża należy powtórzyć.

Reklama


podgrzewanie-wodne

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest droższa od instalacji z grzejnikami, ale mimo to jest coraz chętniej stosowana. System ten instaluje się coraz więcej w wielu nowo budowanych domach

Ogrzewanie należy wyłączyć na dwa dni przed montażem paneli, a temperatura powietrza podczas montażu podłogi powinna wynosić około 20 stopni C.

Ze względu na większe przesuszanie podłogi w sezonie grzewczym (i związane z tym zmiany wymiarów paneli) należy oczywiście dopilnować poprawnego ich ułożenia – bardzo dokładnego połączenia elementów i zachowania należytych szczelin dylatacyjnych.

W pomieszczeniach z „ciepłą podłogą” wykonaną z paneli laminowanych podczas okresu grzewczego zaleca się utrzymywanie wilgotności na poziomie 50 – 70 procent.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-03-22

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również