Papier gładziowy – sposób na gładkie ściany bez szlifowania

Papier gładziowy – sposób na gładkie ściany bez szlifowania

Papier gładziowy to alternatywa dla długiego i żmudnego remontu kojarzącego się przede wszystkim z kurzem i pyłem. W celu uzyskania równej i gładkiej powierzchni ścian wykorzystywano do tej pory tradycyjną gładź szpachlową. Powierzchnię pokrytą gładzią po wyschnięciu należy dodatkowo wyszlifować, co jednocześnie wiąże się z tumanami kurzu i pyłu. Naklejając papier gładziowy na ścianę uzyskać możemy gładką powierzchnię bez szlifowania.

Papier gładziowy – co to takiego?

Papier o którym mowa zrobiony jest z celulozy drzewnej, dzięki czemu zwiększono jego odporność na naciąganie. Powierzchnia ma bardzo gładką i jednolitą. Dostępny jest w kilku grubościach w zależności od mankamentów ściany, którą przygotowujemy do malowania lub tapetowania.

Jeżeli papier gładziowy będzie stosowany w pomieszczeniach wilgotnych, wówczas należy wybrać tak zwany papier Super Mocny. Produkowany jest także z celulozy, lecz dodatkowo w swoim składzie zawiera on włókna tekstylne. Nakładać go można na powierzchnie zarówno betonowe jak i drewniane.

Papier gładziowy dostępny jest w rolkach o różnej długości. Rolką o długości 10 m można pokryć powierzchnię równą 5,6 m2.

Reklama


Nakładanie papieru

Papier gładziowy nakłada się w taki sposób jak tapety dekoracyjne. Do przyklejenia zwykłego papieru wykorzystuje się klej do tapet. Jeżeli jednak na ścianę będzie nakładany papier gładziowy Super Mocny, wówczas niezbędne jest użycie kleju polimerowego o zwiększonej sile wiązania.

Pasy papieru przykleja się na czyste i suche podłoże na „styk”. Powierzchnie chłonne powinny być wcześniej zagruntowane stosownymi środkami.
Powierzchnie można pokrywać papierem na dwa sposoby:
pionowo – w przypadku wykończenia ścian farbą
poziomo – w przypadku, gdy papier gładziowy stanowił będzie podkład pod tapetę dekoracyjną.

Wykończeniowy papier gładziowy wykorzystywany jest na ściany oraz sufity, w celu uzyskania gładkiej powierzchni pod ostateczne warstwy dekoracyjne. Może być podkładem zarówno pod farby, jak i tapety dekoracyjne.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2014-10-30

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.