Parapet jest tym elementem wykończenia wnęki okiennej, która obok funkcji użytkowej, coraz częściej pełni też funkcję dekoracyjną. Nic dziwnego – przecież jest w czym wybierać.
Rynek akcesoriów okiennych oferuje nam parapety wewnętrzne i zewnętrzne oraz tzw. nakładki renowacyjne, stosowane zazwyczaj na stare parapety.
Materiałami do produkcji parapetów wewnętrznych są:
- Kamień – marmur, granit lub aglomarmur, o różnej grubości i kolorystyce. Powierzchnia takich parapetów jest szlifowana lub polerowana. Naturalny kamień jest jednak porowaty, więc by nie chłonął zanieczyszczeń, jego powierzchnię trzeba powlec specjalnym płynem konserwującym.
- PVC – stosowane również do produkcji nakładek na istniejące parapety. Parapety z polichlorku winylu są odporne na odbarwienia pod wpływem promieni ultrafioletowych i – jak każdy plastik – niewrażliwe na wilgoć.
- Płyty wiórowe okleinowane melaminą lub laminatem. Dostępne jako jednokolorowe oraz imitujące kamień lub drewno, o półmatowej lub błyszczącej powierzchni. Są odporne na wilgoć i ślady po doniczkach.
- Drewno – zwykle sosnowe, dębowe lub bukowe; klejone warstwowo, bo tylko wtedy nie będzie się odkształcało pod wpływem wilgoci i ciepłego powietrza (od grzejników). Drewniane parapety zazwyczaj malowane są lakierem bezbarwnym.
- Żywice poliestrowe, zwane też „sztucznym marmurem”. Parapety z nich wykonywane odlewa się w formach. Imitują swoje marmurowe i granitowe odpowiedniki, lecz są od nich o około 20 procent lżejsze. Do ich zalet należy wysoka odporność na uderzenia oraz różnego rodzaju środki chemiczne.
- Materiał typu „poliwood”, czyli płyty MDF okleinowane folią PVC.
- Beton typu lastryko.
Niezbędne jest zamontowanie preparatów zewnętrznych, które ochronią ścianę przed zaciekami i zawilgoceniem
Wśród parapetów zewnętrznych możemy z kolei znaleźć produkty wykonane z:
- blachy ocynkowanej,
- malowanego proszkowo aluminium,
- tłoczonego PVC,
- granitu,
- laminatu szklanego,
- klinkieru oraz ceramiki szkliwionej.
Zwłaszcza te ostatnie cieszą się ostatnio popularnością. Produkowane są w kilku wzorach wymiarach, co pozwala uzyskać różnorodne kształty. Są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie mrozu, nienasiąkliwe, estetyczne i dostępne w szerokiej gamie kolorów.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.