Parapetówka

Parapety – do tej pory tak niedoceniane – potrafią dodać wnętrzom subtelnego smaku. Kształt, kolor, relacja z innymi detalami, zastosowany materiał oraz staranne wykonanie to przepis na sukces i naprawdę ciekawe wnętrze.

Parapety są jednym z tych elementów domu, których nie będziemy szybko wymieniać. Dlatego tak istotnym jest, aby zdecydować się na trwały materiał: kamienie naturalne, konglomeraty, płytki ceramiczne lub drewno.

Każda z nas bez wątpienia zwróci też uwagę na fakt, jaki parapet będzie pasował do wnętrza. Nie podlega przecież dyskusji, że marmurowe parapety nie będą pasowały do podmiejskiej chaty, a laminatowe będą wyglądały nie dość solidnie w okazałej rezydencji. Nie warto jednak zakładać, że koniecznie trzeba zdecydować się na jeden materiał i zastosować go w całym domu. Należałoby się raczej kierować rodzajem poszczególnych okien, kolorem ścian, stylem wnętrza i jego wyposażenia.

parapety

Starannie zaprojektowane parapety, harmonizujące z pozostałymi elementami wystroju domu, mogą być jego ozdobą

Reklama


Architekci i projektanci wnętrz coraz częściej zachęcają również do eksperymentowania z kształtami, więc parapet to już niekoniecznie prostokątna płyta pod oknem. Może to być choćby i półka, bo jeśli pod oknem znajduje się grzejnik niewielkiej wysokości, wówczas można nad nim umieścić parapet dwupoziomowy. Parapet asymetryczny to także sposób na okno zbyt duże w proporcji do wnętrza i niekorzystnie usytuowane – dodatkowy element (półka na innym poziomie niż parapet) odwraca uwagę od tego niekorzystnego układu.

Jeśli okno znajduje się nieopodal ściany wewnętrznej, dobrze jest przedłużyć parapet aż do ściany. W ten sposób likwidujemy niewykorzystany kąt.

Na koniec jeszcze mała podpowiedź dla fanów romantycznego nastroju. Warto do jego wytworzenia wykorzystać oświetlenie. Jeśli umieścimy przynajmniej jeden punkt świetlny w rejonie nadproża, wieczorem okolica okna zyska na nastroju.Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-04-07

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również