Piękny balkon i taras to idealne miejsce na gorące, sierpniowe wieczory. W otoczeniu pachnących roślin można usiąść z rodziną i znajomymi; posłuchać cykania świerszczy i wypić lampkę wina. Stworzenie takiego miejsca nie musi być trudne - czasami wystarczy trochę cierpliwości i systematyczności, by osiągnąć oczekiwany efekt. Co warto posadzić w balkonowych skrzynkach by stworzyć piękne kompozycje kwiatowe?
Surfinie (Petunia atkinsiana, Petunia hybrida)
Surfinie wymagają regularnego podlewania. Fot. AMA
Surfinie (nazywane Petuniami ogrodowymi) są niekwestionowanymi królowymi balkonowych wystrojów. Można je spotkać wszędzie - zarówno na miejskich parapetach, jak i na otwartych tarasach domów. Szczególnie efektownie wyglądają te, które w dużych skupiskach tworzą piękne kaskady kolorowych kwiatów, spływające z barierek i donic.
Surfinie mają jednak dosyć duże wymagania i by uzyskać taki efekt konieczne będzie poświęcenie im trochę czasu. Przede wszystkim, nie należy zapominać o podlewaniu. Są bardzo wrażliwe na suszę - wystarczy zostawić je na długi weekend, by kwiaty zaczęły opadać. Nie można ich jednak przelewać, bo zgniją. Powinny mieć lekko kwaśną, przepuszczalną glebę i odrobinę więcej miejsca w doniczce. Dodatkowo trzeba je regularnie nawozić specjalną odzywką do surfinii.
Petunie ogrodowe świetnie czują się w słonecznym i półsłonecznym miejscu. Dzięki ogromnemu wyborowi gatunków można tworzyć wielobarwne aranżacje (od bieli aż po purpurę i fiolety) i wybierać różne wielkości kwiatów. Sadzi się je w skrzynkach balkonowych lub w wiszących donicach - wtedy wyglądają najpiękniej. Kwitną od wiosny do jesieni.
Pelargonie (Pelargonium)
Z pelargonii można tworzyć wielokolorowe kompozycje. Fot. AMA
Pelargonie są lubiane nie tylko ze względu na piękne kwiaty w żywych kolorach i soczystą zieleń liści, ale również za łatwość pielęgnacji. Nie wymagają wiele: lubią słońce, wilgotną ziemię (podlewa się je dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce jest już sucha), a także regularne odżywianie (wystarczy nawóz o długotrwałym działaniu np. raz na 2 miesiące). Wystarczy im zwykła, uniwersalna ziemia.
Odwdzięczą się pięknymi kwiatami w wielu barwach (najpopularniejsze są czerwone). Podobnie jak w przypadku surfinii, można z nich tworzyć piękne kompozycje lub wystawiać w pojedynczych doniczkach na parapety i balkony. Uschnięte kwiatostany się obcina. Pelargonie można przezimować, mocno przycinając je na jesieni i przenosząc w chłodne miejsce lub porobić z nich sadzonki na następny rok.
Słoneczniki (Helianthus annuus, różne odmiany)
Słoneczniki uwielbiają słoneczne miejsca. Fot. AMA
Wyjątkowo optymistyczne i wyjątkowo lubiane kwiaty. Chyba nie ma nikogo, kto nie uśmiechnąłby się na widok całych pól promiennie żółtych kwiatów, pełnych energii i ciepła. Jednoznacznie kojarzą się z wakacjami i słońcem. Na balkonach i tarasach można hodować odmiany ozdobne, rosnące do ok. 50cm. Kwiaty te muszą mieć nieco większe doniczki (nie przepadają za przesadzaniem) i są wymagające w uprawie. Trzeba je regularnie nawozić (najlepiej nawozem wieloskładnikowym) i nie zapominać o podlewaniu (nawet 2 razy dziennie, gdy zauważymy, że pod wpływem słońca więdną im liście). Bo słoneczniki wymagają oczywiście pełnego słońca, do którego będą odwracały swoje złote kwiaty.
Lawenda (Lavandula, różne odmiany)
Lawenda - odrobina Prowansji na włąsnym balkonie. Fot. Freeimages.com
Zaletą lawendy jest nie tylko piękny zapach i urokliwe, fioletowe (lub białe) kwiaty. Mocny aromat, którym zachwycają się ludzie, jest nieprzyjemny dla wielu owadów i pajęczaków, m.in. komarów, kleszczy czy moli. Dlatego też na lawendowym balkonie nie trzeba się obawiać ataku z ich strony, ale niestety warto zabezpieczyć się przed osami, pszczołami i bąkami - one chętnie przylatują do aromatycznych kwiatów.
Lawenda uwielbia słońce i ciepło. Jest łatwa w uprawie i nie ma wielu wymagań. Jak tylko sadzonka zadomowi się w skrzynce, rozpocznie piękne kwitnienie, obsypując się olbrzymią ilością kwiatów. Tak intensywny wzrost sprawia, że roślina szybko wyjaławia ziemię - trzeba pamiętać o regularnym odżywianiu.
Lawenda najchętniej rośnie w glebie lekko przepuszczalnej. Nie lubi przelewania, ale słabo znosi suszę. Warto więc podlewać ją regularnie, zwłaszcza w upały. Przekwitające kwiaty można przyciąć, spakować do pudełka lub materiałowego woreczka i zawiesić w szafie. Ubrania wrzucone do szuflad z ususzonymi gałązkami lawendy będą pięknie pachniały; my pozbędziemy się moli, a przycięta roślina zagęści się u nasady.
„Śmierdziuszki” (Tagetes)
Aksamitki są bardzo łatwe w uprawie. Fot. AMA
Taką potoczną nazwę zawdzięczają swojemu zapachowi aksamitki - bardzo proste w uprawie kwiaty, które zdobią balkon przez letnie miesiące, aż do końca września. Aksamitki są idealnym pomysłem dla osób początkujących oraz tych, które nie mają czasu na zajmowanie się roślinami. Nadają się również do odstraszania komarów, bo „aromacik” śmierdziuszków nie jest lubiany przez te owady (a także przez niektóre chwasty i pasożyty roślin).
Są odporne na warunki atmosferyczne i brak wody (nie lubią przelewania), dlatego nie szkodzi im, gdy od czasu do czasu zapomnimy je podlać. Lubią gleby przepuszczalne; dobrze czują się w ziemi do kwiatów lub ziemi uniwersalnej. Mają niewielkie, kolorowe kwiaty. W zależności od gatunku balkon może przybrać kolor żółty, różne odcienie pomarańczowego aż po miksy tych kolorów.
Jeżeli pozostawimy aksamitki na zimę w doniczce, rozsiane jesienią nasiona przezimują i w kwietniu / maju wypuszczą nowe pędy.
Zielony balkon
Taras pełen roślin to świetne miejsce na wypoczynek. Fot. AMA
Nie wszyscy chcą mieć na balkonach girlandy kwiatów - niektórzy wolą stonowane, niepachnące rośliny. Takie osoby nie muszą rezygnować z pięknych, zielonych wodospadów liści. Idealnymi roślinami na zielone balkony będą: Helichrysum (czyli kocanka włochata na słoneczne stanowiska), Plectrantus (na wschodnie lub zachodnie balkony) lub kompozycje kilku odmian Ipomei (samodzielnie lub jako uzupełnienie do kwiatów).
Kocanka i Plectrantus charakteryzują się drobnymi liśćmi o jasnych obwódkach. Pędy mogą osiągać nawet kilkadziesiąt centymetrów, więc pięknie wyglądają wylewając się ze skrzynek lub donic wiszących na tarasie. Lubią regularne podlewanie i żyzną ziemię. Trzeba je nawozić co ok. 2 tygodnie, a zyskamy gęste, piękne liście, kwitnące przez całe lato, aż do przymrozków.
Ipomea jest odporna na suszę (wodę magazynuje w bulwie, która jest ukryta pod ziemią), więc bez problemu zniesie krótki urlop lub weekendowy wyjazd. Charakteryzują ją różnokolorowe liście w kształcie serc, w zależności od odmiany mające różne odcienie zieleni lub fioletu. Kwitnie całe lato, tworząc piękne kaskady zieleni. Często wykorzystuje się ją jako uzupełnienie kompozycji kwiatowych, bo tworzy eleganckie tło dla innych roślin. Można ją również uprawiać samodzielnie.
Wybór jest oczywiście znacznie szerszy - na balkonie sprawdzą się również różne odmiany fiołków, (m.in. popularne bratki, pięknie wyglądające zwłaszcza wiosną) oraz pełne drobnych kwiatuszków: Lobelia, goździki czy Bacopa. Tarasowe skrzynki nadają się również do uprawy warzyw oraz ziół.
Agata
Pasjonatka wrzosów i lawendy, znawczyni prawa budowlanego. Z zamiłowania tekściara, która w swoim życiu przeprowadziła już wiele remontów i umeblowała niejeden pokój. Swoją wiedzę i doświadczenie stara się przekazać w tekstach.