O wygodzie posiadania garażu nie trzeba przekonywać żadnego kierowcy. Pytanie tylko, czy wybrać garaż wolnostojący czy wbudowany w bryłę domu?
Za garażem wbudowanym w bryłę domu przemawia sporo. Przede wszystkim mamy możliwość wejścia do niego od środka domu, bez wychodzenia na zewnątrz, co ma niebagatelne znaczenie w zimie. Garaż przylegający bezpośrednio do ogrzewanych pomieszczeń domu zachowuje też wyższe temperatury powietrza (nawet jeśli sam nie jest ogrzewany), a to ułatwia drobne naprawy i konserwację samochodu o każdej porze roku.
Garaż przylegający do domu ma tę zaletę, iż może powstać w późniejszym okresie budowy, już po zamieszkaniu domowników w zasadniczej części domu.
Bywa jednak tak, że (np. z powodu zbyt wąskiej działki) budowa domu z garażem okazuje się niemożliwa. Wtedy pozostaje nam budowa garażu wolnostojącego. W zależności od zasobności portfela, możemy wznieść go z cegieł, pustaków, bloczków, a nawet – w ostateczności – zakupić gotowy garaż z blachy. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej jednak jest zawsze dopasować garaż (materiałem, kolorem i stylistyką) do bryły domu. W przeciwnym wypadku może znacznie obniżyć estetykę całej posesji.
Planując garaż szczególnie dogłębnie rozważmy rodzaj zastosowanej w nim bramy. Może on bowiem decydować o wygodzie użytkowania całego pomieszczenia.
A co mamy do wyboru? Sporo – bramy uchylne, segmentowe, rolowane i tzw. wrota garażowe.
Podnoszone do góry bramy uchylne (zwane też płytowymi) są najpopularniejsze. Do ich otwarcia potrzebne jest jednak miejsce przed garażem (gdyż dolna część wysuwa się na zewnątrz). Dlatego jeśli podjazd jest niewielki, rodzaj ten nie jest godny polecenia.
Bramy segmentowe (sekcyjne) zsuwają się do góry lub na bok. Podczas otwierania nie zajmują przestrzeni przed garażem, więc są dobrym rozwiązaniem, gdy podjazd jest krótki lub gdy garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę. Do ich zalet należy też szczelność. Dlatego są szczególnie polecane do garaży ogrzewanych.
Bramy rolowane (żaluzjowe) „zwijają się” podobnie jak rolety. Zajmują więc najmniej miejsca i cieszą się rosnącą popularnością.
Bramy otwierane na boki (wrota garażowe) to najstarszy typ bram, który stopniowo wychodzi z użytku. Zwykle jest to rozwiązanie tanie, ale mało wygodne i zajmujące sporo miejsca.
Przy wyborze rodzaju bramy garażowej warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty poszczególnych rozwiązań, ale również ergonomię ich zastosowania, bo zwykle większy wpływ mamy przecież na rodzaj bramy niż na długość podjazdu.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.