Wybór materiału, z którego można wznieść płot, to nie lada wyzwanie. Na rynku istnieje bowiem mnóstwo najróżniejszych technologii, materiałów oraz sposobów na stworzenie funkcjonalnego i estetycznego ogrodzenia. Posiadanie wolnostojącego domu oraz działki wymusza odpowiednie zabezpieczenie swojego mienia za pomocą ogrodzenia. Powinno być ono atrakcyjne wizualnie, dobrze współgrające z otoczeniem, łatwe w utrzymaniu, wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, niezbyt skomplikowane technologicznie, a także powinno zapewniać odpowiednią ochronę działki przed nieproszonymi gośćmi. Nierzadko znaczną rolę odgrywa również ograniczony budżet, jaki możemy przeznaczyć na ogrodzenie. Zatem, na jaki typ ogrodzenia warto postawić? Wybrać płot z przęseł, z paneli, a może solidny mur?
Jakie ogrodzenie? Pasujące do otoczenia
Przed podjęciem decyzji związanej z wyborem rodzaju i materiału ogrodzenia, warto dokładnie zapoznać się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego. Całkiem możliwe, że w MPZP znajdziemy zapisy regulujące kształt, wysokość, czy rodzaj materiału budowlanego, z którego może powstać ogrodzenie. Nawet jeśli w planie zagospodarowania przestrzennego nie znajdują się regulacje dotyczące specyfiki ogrodzenia, warto dopasować je do: charakteru ogrodu, bryły i designu budynku, rodzaju elewacji, a także najbliższego otoczenia.
Poza tym rodzaj wybranego ogrodzenia powinien zależeć również od gęstości zabudowy w miejscu, w którym mieszkamy. Przykładowo, w bardziej ruchliwej i hałaśliwej okolicy warto postawić na ogrodzenie skutecznie izolujące od hałasu oraz od kurzu pochodzących z ulicy. W mniejszych miejscowościach o mniej intensywnej zabudowie i ruchu warto wybrać ogrodzenie, które nie będzie przesłaniać ładnego krajobrazu. Mieszkając z dala od zabudowań; na uboczu, warto wybrać ogrodzenie dające poczucie bezpieczeństwa.
Drewno, metal, kamień, bloczki czy cegła – jak wygląda ich eksploatacja i konserwacja?
Przed podjęciem decyzji dotyczącej ogrodzenia, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego będzie wykonane ogrodzenie.
Drewno to jeden z lżejszych i tańszych materiałów, które nie zapewni odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV i zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi. Nieodpowiednio zabezpieczone szybko straci swój pierwotny wygląd. Niemniej jednak nawet dobrze zaimpregnowane drewno wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych oraz pielęgnacyjnych i należy mieć to na uwadze, planując ogrodzenie wykonane z drewnianych paneli lub przęseł.
Metal może być zabezpieczany warstwą lakieru proszkowego, cynkiem lub być powlekany tworzywem sztucznym. Mimo to, po kilkunastu latach może ulegac on korozji oraz łuszczeniu się zewnętrznej powłoki. Decydując się na ogrodzenie z siatki, warto wybrać siatkę powlekaną PCV, która nie wymaga konserwacji.
Kamienie, piaskowce i wapienie nie wymagają konserwacji, a z biegiem czasu nabierają odpowiedniego charakteru. Konserwacji nie wymaga również cegła klinkierowa i silikatowa, a także bloczki betonowe i silikatowe. Niemniej jednak, w przypadku trzech ostatnich materiałów, warto zastosować środek hydrofobizujący, który ochroni powierzchnię budulca przed zabrudzeniami.
Co wybrać: płot z przęseł, paneli czy mur?
Ogrodzenia metalowe
Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem ogrodzeń są płoty wykonane z przęseł metalowych i drewnianych, które spoczywają na solidnych podmurówkach z wylewki betonowej, cegieł, czy bloczków betonowych lub silikatowych. Decydując się na płot z metalowych przęseł, mamy do wyboru przęsła: ze stali ocynkowanej, malowanej, czy z blachy alucynkowej z powłoką malarską.
Ogrodzenia metalowe, Źródło: domoweklimaty.pl
Dużą zaletą płotów z metalowych przęseł jest możliwość zakupu gotowego systemu ogrodzeniowego, w którego skład wchodzą: słupki, gotowe segmenty, akcesoria montażowe, bramy i furtki.
Do wyboru mamy również ogrodzenia wykonywane z siatki kupowanej w rolce i rozpinanej na słupkach. Jest to jedno z bardziej ekonomicznych i niestety mało estetycznych sposobów na ogrodzenie działki. Warto wybrać siatkę z drutu ocynkowanego lub dodatkowo powleczonego tworzywem sztucznym.
Najdroższym rozwiązaniem wśród ogrodzeń metalowych są ogrodzenia kute ręcznie ze stali. Zwykle są to zdobione ogrodzenia wykonywane wedle indywidualnych projektów.
Ogrodzenia drewniane
Przęsła drewniane są z kolei ekonomiczne, trwałe i estetyczne. Słupki drewniane mocuje sią zwykle na cokołach za pomocą kotw. Zarówno płoty z przęseł drewnianych, jak i stalowych, ze względu na swoją niewielką wagę, nie wymagają stosowania fundamentów. Słupki drewniane mogą być uzupełniane przez panele osłonowe, czy sztachety, które skutecznie ochronią przed wzrokiem ciekawskich obserwatorów z ulicy i stanowić będą ładną dekorację ogrodu. Warto pamiętać, że płoty wykonane z paneli drewnianych i ze sztachet będą wymagać ocynkowanych elementów montażowych, które ograniczą konieczność konserwacji konstrukcji.
Ogrodzenia drewniane, Źródło: eurofence.pl
Niestety ogrodzenia drewniane wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych i pod wpływem warunków atmosferycznych oraz promieniowania UV mogą dość szybko ulec zdegradowaniu.
Ogrodzenia murowane
Mury mogą być wznoszone z betonowych lub silikatowych bloczków, a także z różnego rodzaju cegieł. Jednymi ze wciąż niezwykle popularnych ogrodzeń są mury wykonywane z kamienia. Największą odpornością odznaczają się ogrodzenia murowane ze: sjenitu, porfiru, bazaltu, kwarcytu i granitu, natomiast mur wykonany z wapieni i piaskowców okaże się niezwykle łatwym w budowie i jednocześnie estetycznym rozwiązaniem.
Ogrodzenia murowane, Źródło: dobrzemieszkaj.pl
Nowoczesnym sposobem na wzniesienie murowanego ogrodzenia jest wykorzystanie silikatowych i betonowych bloczków, które cechują się niewielką wagą, niezwykle łatwym sposobem murowania bez użycia zaprawy, a także doskonale izolują akustycznie od otoczenia. Mury wykonane z cegieł są niezwykle wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, jednocześnie świetnie izolują akustycznie i doskonale dopasują się do designu niemal każdego domu jednorodzinnego. Ceglane mury mogą być wznoszone z cegieł klinkierowych lub wapienno-piaskowych. Tego typu cegły oferują o wiele lepsze parametry użytkowe od tradycyjnych cegieł i są o wiele łatwiejsze w murowaniu.
Ogrodzenia gabionowe
Coraz popularniejszym, łatwym w realizacji oraz doskonale dopasowującym się do nowoczesnej architektury, są ogrodzenia gabionowe. Gabiony to kosze z ocynkowanego drutu stalowego w kształcie prostopadłościanów wypełnione najróżniejszymi materiałami, zwykle są to: tłuczeń, gruz, drewno, szkło i ceramika. Wypełnienie może być dobierane w dość elastyczny sposób, dzięki czemu ogrodzenia gabionowe z łatwością dopasują się do designu niemal każdego domu i ogrodu.
Ogrodzenia gabionowe, Źródło: metallko.pl
Ogrodzenia gabionowe zapewniają szczelną izolację akustyczną i stanowią stabilną zaporę, która ochroni dom przed ciekawskimi spojrzeniami oraz próbami wtargnięcia na teren posesji. Gabiony mogą być wykorzystywane na kilka sposobów. Jednym ze sposobów aranżacji ogrodzenia, jest wykonanie cokołów oraz słupów z gabionów i dopełnienie ich panelami lub przęsłami drewnianymi, metalowymi, lub wykonanymi z PCV. Wielu producentów ogrodzeń gabionowych oferuje również gotowe systemy gabionowe, które tworzą swego rodzaju płaskie segmenty z łatwością okalające całą działkę.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.