Płyta OSB - jak ją wykończyć i do czego wykorzystać?

Płyta OSB - jak ją wykończyć i do czego wykorzystać?

Płyta OSB jest szeroko stosowana w budownictwie i meblarstwie, jednak śmiałym krokiem wkroczyła już pewien czas temu również do aranżacji wnętrz. Czy wiecie, jakie jest zastosowanie tego materiału i gdzie można go wykorzystać? Poznajcie rodzaje płyt OSB, metody ich wykańczania i zastosowania, które można zaadoptować również w swoim domu lub w ogrodzie.

Z artykułu
dowiesz
się:
 • co to jest płyta OSB i jakie są jej rodzaje;
 • jakie płyty stosuje się w zależności od powierzchni;
 • jakie są najważniejsze zalety i wady materiału;
 • jak wykorzystać go na budowie i we wnętrzach;
 • na co zwracać uwagę podczas montażu płyt OSB.

płyta OSB

Płyta OSB - jak ją wykończyć i do czego wykorzystać?, zdjęcie: pl.freeimages.com

Co to jest płyta OSB i dostępne rodzaje

Do produkcji płyty OSB wykorzystuje się zdrowe, smukłe wióry drzewne sosnowe i świerkowe o zbliżonej wielkości, które zlepia się żywicą syntetyczną i prasuje pod wysokim ciśnieniem oraz w wysokiej temperaturze. Są to zazwyczaj odpady, drewno drobnowymiarowe lub nienadające się do wyprodukowania litych desek. Każda płyta OSB składa się z trzech warstw zazębionych ze sobą wiór, przy czym w środkowej są one ukierunkowane prostopadle do wiór w warstwach znajdujących się na zewnątrz. Dzięki temu są one odporne na ścinanie i zginanie. Wytrzymałość płyty OSB jest ok. 2,5 razy większa w głównej osi nośnej od np. bocznej osi nośnej.

Płyty OSB:

 • jedno- lub wielowarstwowe;
 • zagęszczone pyłem drzewnym o powierzchni gładkiej lub porowatej;
 • o podwyższonych parametrach, przez co stają się odporne na wodę, ogień czy grzyby.

Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje płyt OSB:

 • OSB 1 – do ogólnego zastosowania, ale mogą być stosowane w zadaszonych i suchych miejscach.
 • OSB 2 – płyty nośne do pomieszczeń;
 • OSB 3 – płyty nośne do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, które można zastosować również na zewnątrz;
 • OSB 4 – bardziej wytrzymała wersja OSB 3, która jest bardziej odporna na wilgoć i cechuje się większą wytrzymałością.

Najpopularniejsze są obecnie płyty OSB 3 o wymiarach 1250x2500 mm, jednak można znaleźć także produkty o większych rozmiarach, jak i mniejsze, podbitkowe. Są zazwyczaj produkowane w przedziale od 675 mm do 3000 mm. Ich grubość waha się w zakresie 6 do 25 m (niekiedy 22 mm). Płyta OSB waży średnio 660-680 kg/m3, ma wykańczaną krawędź na 3 sposoby – krawędzie proste bądź krawędzie z piórami i wpustami z dwóch stron bądź ze wszystkich stron.

Reklama

płyty OSB - rodzaje i zastosowanie

Zalety płyt OSB:

 • materiał o dużej wytrzymałości na zginanie i ściskanie;
 • wyróżnia się długą żywotnością;
 • niska podatność na wilgoć;
 • łatwy w obróbce i nie wymaga skomplikowanego montażu;
 • wyróżnia się ciekawą strukturą i fakturą;
 • jest materiałem przyjaznym dla środowiska;
 • może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń;
 • jest stosunkowo lekkim materiałem, nie powodującym znaczących obciążeń;
 • nie wymaga częstej konserwacji.

Wady płyt OSB:

 • nie wszystkie płyty mogą być stosowane w każdym rodzaju pomieszczenia;
 • należy je składować w odpowiednich warunkach nawet na kilka dni przed montażem;
 • nie wszystkim odpowiada ich estetyka przypominająca surowy stan budowlany.

wady i zalety płyt OSB

Standardowe wykorzystanie płyt OSB

Płyty OSB zastąpiły częściowo płyty pilśniowe, wiórowe i sklejki, stając się doskonałym materiałem na różnego rodzaju lekkie zabudowy. Często wykorzystuje się ją jako warstwę poszycia dachowego, a także na podłogach, legarach i przy stropach. Płyta OSB jest popularna w szkieletowym budownictwie, jednak można ją także zastosować przy budowie lekkich ścianek działowych w tradycyjnym budownictwie.

Ten materiał jest także stosowany do tworzenia konstrukcji i form dedykowanych do zalewania zbrojenia betonem i innych elementów budowlanych.

OSB na podłogę, dach, ściany – rodzaj i wskazówki montażowe

Płyta OSB na podłogę

Na podłogę stosuje się modele z prostą krawędzią, układa się je zazwyczaj na legarach w taki sposób, by oś główna biegła prostopadle do osi głównych legarów. Należy pamiętać o pozostawieniu dylatacji między płytami i przy ścianach. Jeśli podłoga znajduje się na gruncie, koniecznie jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.

Płyty OSB są mocowane za pomocą gwoździ spiralnych lub pierścieniowych bądź klejone. Do podłóg na legarach wykorzystuje się płyty OSB 2, OSB 3 lub OSB 4.

Płyta OSB na ścianę

Płyty OSB na ścianie stosuje się w systemie szkieletowym przy osiowym rozstawie słupów w przedziale 40-60 cm. Podobnie jak w przypadku podłogi, należy pamiętać o dylatacji. Ściany zewnętrzne wykonane z OSB muszą być ocieplone za pomocą wełny mineralnej z izolacją. Jeśli zastosujemy styropian, wymagane jest 2 cm pustki wentylacyjnej. Podobnie jak wyżej stosuje się gwoździe spiralne lub pierścieniowe.

Do budowy ścian szkieletowych wykorzystuje się płyty OSB 3 i OSB 4.

Płyta OSB na dach

Na dachu mocuje się je dłuższym bokiem prostopadle do krokiew. Wszystkie łączenia płyt OSB muszą znajdować się na podporach czy łącznikach – ponownie ważne jest pozostawienie szczelin dylatacyjnych.

Do budowy sztywnych poszyć pod papę podkładową lub gonty stosuje się OSB 3 i OSB 4. Skosy poddaszy można zabudować płytami OSB 2, OSB 3 lub OSB 4. Do podbitek dachowych stosuje się płyty OSB 3 i OSB 4.

podbitka z płyty OSB

Płyta OSB - jak ją wykończyć i do czego wykorzystać?, zdjęcie: Pinterest.com

Na co wykorzystać płytę OSB w domu i w ogrodzie

Zastanawiacie się, co możecie zrobić z płytą OSB w domu lub w ogrodzie? Praktycznie wszystko! Ten materiał wykorzystuje się do wykonywania pojedynczych mebli lub zabudowy do salonu, kuchni itd. Można zamówić cały aneks wykonany z tego materiału lub stworzyć go samodzielnie. OSB znajduje się często również jako blat w łazience, na ścianie w formie ozdoby, a także jako element biurka, stolika czy np. skrzynki na zabawki dziecka. Wykonuje się z niej również półki na książki, wezgłowia łóżka, a nawet schody i drzwi wewnętrzne!

Przypomnij sobie również inne pomysły na płytę OSB we wnętrzach.

Płyta wiórowa może być wykończona w różnorodny sposób – od pomalowania lakierem, aż po samoprzylepną okleinę. OSB z powodzeniem polakierujecie i zaimpregnujecie preparatami przystosowanymi do produktów drewnopochodnych. Można także malować je na dowolny kolor, jednak jeśli będą one pracowały, warto zastosować podkład z żywicy polimerowej bądź uniwersalny impregnat gruntujący do drewna. Zawsze pamiętajcie o fakturze płyty – możecie ją z powodzeniem wyszlifować przed aplikacją farby lub okleiny, by zadbać o gładszą i łatwiejszą w użytkowaniu powierzchnię.

Płyty OSB używa się także do budowy pomieszczeń gospodarczych, składzików, przydomowych warsztatów. Odpowiednio zabezpieczone przed wpływem wilgoci mogą posłużyć do budowy szopy, altanki ogrodowej, podestu i małego domu rekreacyjnego.

płyta OSB we wnętrzu

Płyta OSB - jak ją wykończyć i do czego wykorzystać?, zdjęcie: Pinterest.com

O tym warto wiedzieć

 • Płyty OSB wymagają odpowiednich warunków montażowych – 15% wilgotności płyt dla OSB 3 i 12% dla OSB 4.
 • Układając je na dużej powierzchni należy zostawić szczelinę dylatacyjną wynoszącą ok. 2,5 mm.
 • Płyty OSB na podłogach i dachach montuje się zadrukowaną stroną do dołu.
 • Do obróbki płyty OSB potrzeba pilarki stołowej lub ręcznej pilarki elektrycznej.

Uniwersalna płyta OSB

Uniwersalność płyty OSB sprawia, że chętnie używamy jej zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz do prac budowalnych, wnętrzarskich, a nawet tworzenia unikalnych dekoracji! Przed ich zastosowaniem dokładnie zapoznajcie się ze specyfikacją i dobierzcie jej grubość i rodzaj do konkretnych potrzeb. Pamiętajcie o szczegółach – nieodpowiedni sposób montażu może zniweczyć całe przedsięwzięcie.

Jakie są wasze pomysły na wykorzystanie płyt OSB?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2020-06-25

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej