Płyta OSB kojarzy wam się wyłącznie z poszyciem ścian, okładziną podłogową na legarach oraz z innymi elementami budowlanymi? Najwyższa pora odejść od tych stereotypów! Płyta OSB odnalazła również swoje miejsce we wnętrzach, gdzie wcale nie służy wyłącznie jako praktyczny element konstrukcyjny, ale stanowi oryginalną dekorację, a nawet mebel! Nie wierzycie? Czytajcie dalej!
Płyta OSB – kilka słów teorii
Płyta OSB to tak naprawdę kompozytowa płaska płyta o wiórach orientowanych czyli Oriented Stand Boards. Jest określana jako produkt drewnopochodny, gdyż jest wykonana z 90% drewna i znajduje zastosowanie głównie w budownictwie. Płyty OSB mogą być jedno-, dwu- i trzywarstwowe, w zależności od zastosowań.
Płyty OSB powstają na skutek sprasowania wiórów świerkowych lub sosnowych pod wpływem ciśnienia i temperatury. Spaja je żywica syntetyczna. Powierzchnia płyt może być gładka lub porowata, a krawędzie dwustronne, frezowane lub na pióro i wpust. Dlaczego akurat płyty OSB? Są znane i cenione za swoją wytrzymałość, odporne na odkształcenia i uszkodzenia wzdłuż sęków, jak może zdarzać się w przypadku litego drewna. Co ciekawe, charakteryzują się również większą wytrzymałością wzdłuż osi bocznej w przeciwieństwie od pływ MDF i wiórowych.
Tradycyjne płyty OSB są dostępne w grubościach od 8 do 33 mm, nieoszlifowane, podzielone według 4 kategorii:
- OSB 1 – idealne do wykorzystania w warunkach suchych, przeznaczone do ogólnego zastosowania, spoiwem są żywice mocznikowo-formaldehydowe, powszechnie dostępne;
- OSB 2 – stosowane głównie we wnętrzach, spoiwem jest syntetyczna żywica, łatwo chłoną wilgoć;
- OSB 3 – wykorzystywana w warunkach trudnych, gdzie może być narażona na wilgoć, spoiwem jest poliuretanowy klej i żywica melaminowo-uretanowa;
- OSB 4 – najbardziej wytrzymała płyta OSB, którą wykorzystuje się przy konstrukcjach nośnych, jest odporna na obciążenia mechaniczne i podwyższoną wilgotność;
Czy jeszcze warto wybrać płyty OSB? Do ich zalet zalicza się m.in. wysoką stabilność kształtu, długą żywotność często bez potrzeby konserwacji, niską podatność na wilgoć, łatwą obróbkę, tłumienie dźwięków i dodatkowo cena.
OSB we wnętrzach – to musisz zobaczyć!
Po teorii możemy przejść do konkretnego zastosowania płyt OSB we wnętrzach, które stają się ich doskonałą ozdobą. Gdzie zatem można je umieścić i w jakiej ilości, by nie stworzyć w domu warsztatu?
Na ściany i sufity
Płyta OSB z powodzeniem ozdobi ściany i sufity. Możemy ją zastosować zarówno w sypialni, w przedpokoju, a nawet w łazience. Wystarczy w zupełności cienka, 8 mm płyta, która w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powinna posiadać oznaczenie 3 lub 4. By dobrze wykorzystać ją w aranżacji, należy znać umiar – można np. ozdobić sufit w niewielkiej łazience lub ścianę w salonie. Przyda się ona również do zasłonięcia ściany za muszlą klozetową lub do osłonięcia ściany za łóżkiem. Najlepiej wygląda wśród neutralnej kolorystyki, dlatego odnajdzie się we wnętrzach industrialnych, skandynawskich oraz nowoczesnych.
OSB na ścianach i sufitach, Zdjęcie: Pinterest.com
Meble z OSB
Lubicie DIY czyli rzeczy ręcznie robione? Płyta OSB powinna stać się waszym stałym towarzyszem! Można z niej zrobić zarówno elementy gotowych konstrukcji, takie jak zagłówek w łóżku, jak i tworzyć proste półki, a także cały mebel np. komodę czy stolik do salonu. Wiecie, że niektóre z osób tworzą z nich nawet awangardowe krzesła?
Meble z OSB, Zdjęcie: Pinterest.com
Płyty OSB w łazience lub w kuchni
Jeśli zdecydujemy się na płytę OSB w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, pamiętajmy o tym, że pomimo ich odporności na wodę, warto zabezpieczyć je odpowiednim preparatem. Surowa płyta OSB nie pasuje do wnętrza? Pomalujcie ją na dowolny kolor! Dzięki temu nadal zachowacie jej oryginalną strukturę, zmieniając jej klasyczny wygląd.
OSB w łazience, Zdjęcie: Pinterest.com
OSB na schodach
Płyty OSB mogą pojawić się w każdym miejscu w domu lub w mieszkaniu. Tak naprawdę jeśli zależy nam na spójności aranżacji, właśnie tak powinno się stać! Płyta OSB potrafi wytrzymać duże obciążenia, dlatego będzie świetnie wyglądała na schodach – można wypełnić nią przestrzeń pod nimi lub nawet stopnie.
OSB na schodach, Zdjęcie: Pinterest.com
OSB jako drzwi
Chcecie zaoszczędzić i uwielbiacie oryginalne rozwiązania? To postawcie na drzwi z płyt OSB! Takich skrzydeł nie będzie miał z pewnością nikt znajomy, a wy będziecie cieszyli się nowym, surowym wyrazem, jakiego nabierają dzięki niemu pomieszczenia. Oczywiście uwaga na wykończenie płyty – w tym przypadku lepiej, by była ona w 100% gładka.
OSB jako drzwi, Zdjęcie: Pinterest.com
Z budownictwa na salony
Kariera płyty OSB wśród projektantów wnętrz nabiera dopiero rozpędu. Jeśli chcecie być modni, oryginalni i zaoszczędzić nieco na kosztach wykończenia salonu, być może jest to jeden z lepszych wyborów. W końcu mnogość jej zastosowań sprawia, że z łatwością wpasujecie jej do aktualnej aranżacji, tworząc wspaniałe meble, ściany czy nawet drzwi.
Jakie są wasze pomysły na wykorzystanie płyty OSB w urządzaniu wnętrz?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.