Jeśli potrzebujesz doradztwa w zakresie podjęcia decyzji w związku z prowadzoną przez Ciebie realizacją inwestycji prywatnej lub publicznej, to warto pochylić się nad zagadnieniem audytu energetycznego. Dlaczego? Ponieważ obiektywny i niezależny audyt może realnie wpłynąć na koszty inwestycji, które poniesiesz. Jeśli się wahasz…..to zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się czym jest audyt, jakie są jego cele i co powinien zawierać! Zapraszamy do lektury!
Czym jest audyt energetyczny?
dowiesz
się:
- Czym jest audyt energetyczny i jakie są jego rodzaje;
- Jaki jest cel audytu;
- Co powinien zawierać audyt energetyczny;
- Kto może przeprowadzić audyt energetyczny;
- Co daje nam audyt energetyczny.
Jest procedurą. A skoro tak, to musi cechować go pewna skomplikowaność i systematyczność. Audyt organizuje się po to, aby uzyskać stosowną wiedzę na temat istniejącego zużycia energii danego budynku lub grupy budowli. Można przeprowadzić go także dla instalacji przemysłowej, handlowej, usługi prywatnej lub publicznej. Wynik audytu określa czy jest możliwe i w jaki sposób, aby uzyskać określoną opłacalność, oszczędności energii.
Dom ekologiczny, źródło: Pixabay
Dwa rodzaje audytu
Rozróżnia się dwa rodzaje audytu:
Audyt wstępny i audyt szczegółowy. Audyt wstępny decyduje o zasadności wykonania audytu szczegółowego. Może być prowadzony na podstawie rozmów z inwestorem, po oględzinach budynku i analizie dokumentacji technicznej budynku. Dopiero po wykonaniu audytu wstępnego inwestor podejmie decyzje o tym, czy wykonywać audyt szczegółowy. Zadaniem audytu wstępnego jest odpowiedź na następujące zagadnienia:
- jaki będzie koszt szacunkowy całej inwestycji?
- jak wysokie będą oszczędności energii?
- jakie będą koszty eksploatacyjne?
- czy wstępnie zaplanowane prace modernizacyjne zmieszczą się w granicach finansowych inwestora?
Audyt szczegółowy ma za zadanie zaproponowanie konkretnych rozwiązań służących zmniejszaniu strat ciepła w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Audyt ten musi być poparty szczegółowymi analizami i obliczeniami.
Energia ekologiczna, źródło: Pixabay
Cele audytu
Jakie informacje są zbierane podczas audytu, żeby jego wynik miał określony cel i był przydatny? Należy zbadać ilość i strukturę zużywanej energii. Wszelkie działania wykonuje się po to, aby zracjonalizować zużycie energii, a więc uzyskać oszczędności związane z nakładami poniesionymi na ogrzewanie. Prace audytorów pokazują też jakie produkty i rozwiązania techniczne będą dla konkretnego budynku lub grupy budynków najkorzystniejsze. Nie zawsze podobne gabarytowo budynki będą miały te same zalecenia po audycie!
Co powinien zawierać audyt energetyczny?
Skoro audyt jest procedurą, to prześledźmy, co powinien zawierać. Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli będziemy rozmawiali np. z zewnętrzna firmą, którą będzie u nas realizowała audyt?
Po pierwsze: Działania inwentaryzacyjne instalacji, która zużywa energię.
Po drugie: Audytorzy oceniać będą właściwości cieplne budynku, co pozwoli im na określenie charakterystyki energetycznej badanego obiektu lub grupy obiektów.
Po trzecie: Doprecyzowanie na podstawie zebranych danych i odbytych pomiarów, jak można zmniejszyć zużycie energii. Zawsze analizuje się różne metody.
Po czwarte: Kalkulacja i badanie każdej z metod.
Po piąte: Dokonanie wyboru optymalnej dla klienta.
Praca audytora, źródło: Pixabay
Kto może przeprowadzić audyt energetyczny?
Wszelkie informacje znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2009 r. oraz Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Audyt powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego audytora energetycznego. Audytor to osoba, która wykonuje opracowanie określające parametry techniczne i ekonomiczne termomodernizacji. To on bada, analizuje i proponuje określone, optymalne rozwiązanie. Warto pamiętać, że różnią się role audytora energetycznego od audytora efektywności energetycznej! Ten ostatni musi spełnić szereg warunków wynikających z ustawy, aby nabyć uprawnienia w swoim zawodzie. Audytor efektywności energetycznej przeprowadza audyt pod kątem efektywności. Osoba wykonująca taką pracę podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Audytorem energetycznym zaś może zostać osoba z wykształceniem technicznym związanym z energetyką, inżynierią środowiska, budownictwa oraz osoby, które ukończyły studia podyplomowe w zakresie audytu energetycznego lub stosowne szkolenia. Na TEJ stronie sprawdzisz listę audytorów energetycznych zrzeszonych w związku.
Co uzyskamy po wykonaniu audytu energetycznego?
Po zakończeniu audytu pozyskamy dla prowadzonej przez nas modernizacji związanej z energią:
- koszty
- zysk
- czas zwrotu kosztów
- inne ekonomiczne wskaźniki opłacalności inwestycji.
Audyt jako ekspertyza zawierać będzie zakres, parametry techniczne i ekonomiczne planowanych prac. Wszystko to po to, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło budynku. Audyt wskaże nam kierunek dalszych prac - rozwiązań technicznych, formalnych i organizacyjnych. Nadrzędnym celem jest uchronienie inwestora przed źle przeprowadzoną modernizacją budynku, która w efekcie będzie miała niską efektywność energetyczną. A wiadomo podczas prac termomodernizacyjnych i innych inwestycjach - koszty są ogromne!
Oszczędności energetyczne, źródło: Pixabay
Audyt a ubieganie się o dotacje
Audyt jest procedurą konieczną do przeprowadzenia w procesie uzyskiwania dofinansowania do zaplanowanych prac modernizacyjnych. Podczas takiego audyt bada się wszelkie urządzenia i instalacje związane ze zużyciem energii. Są to zwykle:
- stropy, dachy, stropodachy, ściany
- okna
- instalacje wentylacyjne
- instalacje grzewcze
- instalacje klimatyzacyjne
- instalacje wodne
- oświetlenie
Analizuje się zastosowanie wszelkich dostępnych na rynku oraz adekwatnej do lokalizacji i gabarytów budowli źródeł odnawialnych, takich, jak: panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, instalacje do spalania biomasy oraz inne dostępne źródła energii.
Każdy inwestor, który decyduje się na wykonanie audytu oczekuje bardzo precyzyjnych korzyści, jakie przyniesie jego inwestycja. Audyty są ważne dla sektora inwestycji publicznych. Pamiętajmy, że nad wykonaniem audytu czuwa audytor, który weryfikuje prawidłowość interpretacji przyjętych do obliczeń danych. To od jego doświadczenia i wiedzy zależy rzetelność zaleceń do realizacji podczas dalszych inwestycji.
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.