Cegła czy pustak?

Cegła czy pustak?

Dawno, dawno temu do wznoszenia ścian używano kamieni, drewna lub gliny. Później pojawiła się cegła - znana w budownictwie Bliskiego Wschodu już 5 tys. lat p.n.e. Obecnie gama materiałów murowych jest już naprawdę imponująca. Co wybrać decydując się na budowę domu? Cegłę? Pustak? Nowoczesne materiały oferowane na rynku?

Cegła … jaka jest każdy widzi

Formowana z gliny, wapnia, piasku, cementu (bloczków betonowych) a także z innych surowców mineralnych. Na przestrzeni wieków wykorzystywana była najczęściej. Cegły mają kształt prostopadłościanu, którego proporcje boków zmieniały się na przestrzeni wieków. Obecnie głowka, wozówka i podstawa mają wymiary: 27x12x6,5cm. od najdawniejszych czasów cegły były znakowane. Współcześnie bada się tzw. „mechaniczną wytrzymałość” cegieł. Informacja związana z tym parametrem określana jest tzw. „klasą cegły”. Na przykład klasa 15 oznacza wytrzymałość na ściskanie o parametrze 15MPa. Cegły mogą być:

 • suszone,
 • ceramiczne,
 • wapienno-piaskowe,
 • szamotowe,
 • magnetyzowe
 • i żużlowe.

Cegły
Cegły, źródło: Wikipedia

Wyroby stosowane w budownictwie

Fachowcy operują terminem „ceramika budowlana” oznaczającym wszelkie wyroby, których używa się podczas wznoszenia obiektów o różnej użyteczności. Ceramikę architektoniczną można podzielić na następujące grupy:

pierwsza
o nasiąkliwości wagowej wahającej się od 6 do 22%. Należą do nich: cegły, pustaki ścienne, pustaki stropowe, dachówki, sączki drenarskie, wyroby glazurowane i wyroby ogniotrwałe (szamotowe, termalitowe)

Reklama

druga
o nasiąkliwości wagowej do 6 %. Są to: cegły i kształtki klinkierowe, płytki posadzkowe, terakota oraz wyroby kamionkowe

trzecia
To tzw. ceramika półszlachetna- czyli – wyroby fajansowe, porcelitowe i porcelanowe oraz produkty z majoliki.

Dom z cegły
Dom z cegły, źródło: Pxhere.com

Pustaki- co o nich wiemy?

Pustak może być wykonany z betonu zwykłego lub na kruszywie lekkim (keramzycie), bądź może być po prostu wyrobem ceramicznym. Używa się go do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Materiał ten posiada dobrą wytrzymałość mechaniczną. Pustaki cechuje to, że są tak wykonane, że ich otwory niejako mijają się, co ma na celu minimalizować powstawanie mostków termicznych. Na rynku są także specjalne pustaki do murowania przewodów dymowych.

Prace budowlane
Prace budowlane, źródło: Pixabay

Jaką cegłę wybrać?

Wybór nie jest łatwy, ponieważ na rynku funkcjonują następujące rodzaje:

 • budowlane – pełne, o znormalizowanych wymiarach (25 x 12 x 6,5 cm), produkowane w 5; 7,5; 10; 15 oraz 20 „klasie” (określającej ich wytrzymałość na ściskanie); im wyższa liczba tym wyższa wytrzymałość
 • kratówki – o podobnych wymiarach, ale mniejszej wadze (dzięki pionowym drążeniom w kształcie rombów) oraz zróżnicowanej wysokości (od 6,5 do 22 cm). Produkowane są w klasach: 10, 15 oraz 20. Ich boczne powierzchnie mają rowki, które zwiększają przyczepność zaprawy. Mogą być używane do wznoszenia murów dwu- i trójwarstwowych. Nie nadają się natomiast do budowy fundamentów oraz ścian fundamentowych, gdyż są bardzo nasiąkliwe;
 • dziurawki – o wymiarach typowej cegły pełnej, produkowane w klasach 3,5 oraz 5. Zazwyczaj mają dwa lub trzy podłużne otwory, dzięki którym są lekkie i mają lepsze właściwości izolacyjne. Znajdują zastosowanie do budowy wewnętrznych ścian działowych lub warstw osłonowych w ścianach trójwarstwowych;
 • cegły modularne – produkowane w klasach 10, 15 i 20 oraz w dwóch wysokościach: 18,8 cm i 22 cm. Mają pionowe drążenia i nadają się do wykonywania ścian działowych oraz warstw osłonowych w ścianach trójwarstwowych;
 • cegły klinkierowe – produkowane ze specjalnych gatunków glin ogniotrwałych, są bardzo wytrzymałe na ściskanie (klasy 25 – 60) i mało nasiąkliwe. Można stosować je w środowisku agresywnym chemicznie, zarówno do budowy ścian nośnych, jak i osłonowych.

Tyle sama cegła ceramiczna. A przecież budować możemy także z pustaków i różnego rodzaju bloczków. Tutaj polecamy nasz artykuł pod tytułem “Ściana z cegły- czy warto?”

Kratówka
Kratówka, źródło: Pxhere.com

Jeśli nie cegła, to co?

Zwykle, jeśli nie cegła, to pustak… Wśród pustaków wybór jest spory. Pustak MAX ma największe wymiary i służy do budowy warstw nośnych w ścianach dwu- i trójwarstwowych. Pustak U ma wymiary dostosowane do wymiarów cegły, a od pustaka MAX różni się mniejszą ilością drążeń. Stosowany jest do budowy ścian konstrukcyjnych. Pustak SZ ma jeszcze mniejszą liczbę drążeń i wymiary dostosowane do systemu modularnego. Stosuje się go do budowy ścian konstrukcyjnych i działowych. W sprzedaży znajdują się także pustaki wentylacyjne (do wykonywania pionów wentylacyjnych), dymowe (do murowania przewodów dymowych) oraz stropowe – stosowane jako wypełnienie w stropach gęstożebrowych.

Pustak MAX
Pustaki Max są bardzo duże i służą do budowy warstw nośnych w ścianach dwu i trójwarstwowych.

Jeśli nie cegła i nie pustak, to na przykład bloczki. Bloczki są większe od cegieł, a od pustaków różnią się brakiem drążeń. Wykonuje się je z materiałów lekkich (betonu komórkowego lub keramzytu).

Dom z bloczków
Dom z bloczków, źródło: Pixabay

Inne rozwiązanie niż cegła, pustak i bloczki….

Ściany z ceramiki poryzowanej wykazują lepsze właściwości termoizolacyjne niż ceramika tradycyjna. Z pustaków poryzowanych można więc wykonywać – w przeciwieństwie do tradycyjnej cegły – mury jednowarstwowe. Ich wadę stanowi tylko kruchość materiału.

Ściany z silikatów (występujących w formie cegieł, bloczków i pustaków) są również godne polecenia. Do ich zalet można zaliczyć: dużą wytrzymałość na ściskanie, zdolność akumulacji ciepła i wilgoci (gdy temperatura zewnętrzna spada, ściany długo oddają ciepło do pomieszczeń, utrzymując w nich jednocześnie korzystny mikroklimat), wysoką odporność na działanie ognia, deszczu i mrozu oraz dobrą izolacyjność akustyczną. Zawarte w silikatach wapno zapobiega w dodatku rozwojowi grzybów.

Bloczki silikatowe
Do zalet Silikatowych ścian należą min: duża wytrzymałość na ściskanie, zdolność akumulacji ciepła i wilgoci

Beton komórkowy jest w naszym kraju jednym z najpopularniejszych materiałów do budowy. W Polsce wykorzystywany jest do budowania od ponad 70 lat. Nazywany jest też suporeksem, siporeksem, gazobetonem, czy poro betonem. Ma on dobre parametry termoizolacyjne, jest materiałem jednorodnym (izolacyjność cieplna i akustyczna, wytrzymałość na ściskanie każdym kierunku są takie same). Na rynku oferowane są standardowe elementy oraz nadproża, płytki, kształtki U. Można dokonać zakupu elementów o różnych gęstościach (do budowy określonych rodzajów ścian). Bloczki betonu komórkowego są wytrzymałe na ściskanie, lekkie, odporne na działanie ognia i mrozu oraz paroprzepuszczalne (ściany mogą więc „oddychać”). Ich największą zaletą jest jednak łatwość obróbki – bloczki można ciąć zwykłą piłą do drewna. Elementy z betonu komórkowego są jednak dość kruche i mało odporne na wilgoć, należy więc zapewnić im odpowiedni transport.

Beton
Beton komórkowy, źródło: Pixabay

Alternatywą dla omówionych wcześniej materiałów jest także keramzyt – lekkie ceramiczne kruszywo budowlane, odporne na ogień, wilgoć, działanie pleśni, grzybów, owadów i gryzoni. Produkowane z niego pustaki ścienne i bloczki fundamentowe są łatwe w obróbce i odporne na uszkodzenia. Można z nich budować ściany zewnętrzne (jedno- dwu- i trójwarstwowe), wewnętrzne, fundamentowe i piwniczne. Mają one niższą promieniotwórczość naturalną niż pozostałe wyroby ceramiczne. Są też doskonałym izolatorem termicznym, akustycznym i radiestezyjnym. Tutaj znajdziesz też informacje na temat betonu architektonicznego.

Budowa domu
Budowa domu, źródło: Pixabay

Budowa ścian

Jakość ścian uzależniona jest od użytych materiałów i zastosowanej technologii wznoszenia jej. To od tych elementów zależy jakie będą parametry fizyczne budynku oraz jego skomplikowanie. Obecnie wznosi się ściany jedno, dwu lub trójwarstwowe. W ścianie jednowarstwowej to ten najważniejszy użyty do jej budowy materiał staje się elementem nośnym, elementem z którym wiążą się parametry cieplne, izolacyjne i akustyczne.

Materiały budowlane
Materialy budowlane, źródło: Pixabay

Jak widać, jest w czym wybierać. Jednak decydując się na budowę warto wykonać kilka telefonów do okolicznych składów budowlanych, hurtowni z artykułami budowlanymi, odwiedzić je. Po to, aby zrobić rozeznanie w cenach. Warto także mieć na uwadze, że pewne innowacje i eksperymenty w budownictwie mogą okazać się albo dużo droższe w porównaniu z tradycyjnymi materiałami wykorzystywanymi do budowy w naszym regionie, albo ekipa fachowców, które na co dzień nie pracuje z wybranymi przez nas materiałami może popełnić jakiś błąd. Specjaliści polecają, aby decydując się na zastosowanie jakiś innowacyjnych w naszej miejscowości materiałów, by korzystać ze wsparcia certyfikowanych doradców technicznych, bądź zatrudniać tylko te ekipy, które będą w stanie sobie poradzić. W Polsce najwięcej domów powstaje w technologii murowanej. Polecamy też tekst na temat 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-07-06

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej