Podłoga z paneli czyli czym jest podłoga pływająca

Podłoga z paneli czyli czym jest podłoga pływająca

Parkiet, deski czy panele? Choć zwolenników drewnianych parkietów nie ubywa, znaczna ilość osób decyduje się na popularne „panele”, czyli podłogi laminowane określane mianem podłogi pływającej. Nic dziwnego – w porównaniu z parkietem są znacznie tańsze oraz szybsze i łatwiejsze w montażu.

Z artykułu
dowiesz
się:
 • czym jest podłoga pływająca;
 • gdzie można ją zastosować;
 • jakich paneli użyć w danym pomieszczeniu;
 • jak wybrać najlepszy produkt na rynku;
 • jak zamontować podłogę z paneli krok po kroku;
 • jak zadbać o podłogę pływającą.

pływająca podłoga
Podłoga z paneli, zdjęcie: Pexels.com

Co to jest pływająca podłoga

Podłoga pływająca to rodzaj pokrycia podłogowego, który nie jest trwale połączony z podłożem poprzez przybicie, klejenie oraz inne sposoby, umożliwiając jego ruchy (pływanie) wynikające ze zmiany temperatury czy wilgotności. Pojęcie to odnosi się najczęściej do paneli układanych na podkładzie.

Panele są niezwykle łatwe w montażu, gdyż można je położyć praktycznie na każdym rodzaju podłoża, o ile zostanie wcześniej wyczyszczone i osuszone:

 • na posadzce betonowej;
 • na jastrychu;
 • na starych parkietach klejonych;
 • na płytkach;
 • na wykładzinie PCV;
 • na płycie OSB 3.

Uwaga: w razie kładzenia podłogi pływającej na ogrzewanej podłodze należy użyć korku i papieru filcowego zamiast gąbek i pianek w formie podkładu, a same panele nie powinny być grubsze niż 10 mm. Warto również zwrócić uwagę na oznaczenia producenta, czy wybrany produkt jest odpowiedni do takiego zastosowania.

Reklama

Pływająca podłoga sprawdzi się w domach jednorodzinnych, jak i w biurach, a wśród jej zalet warto wymienić tłumienie dźwięku, łatwość montażu i świetny wygląd, pasujący do wielu stylów urządzania wnętrz. Dodatkowo jest praktycznie od razu gotowa do użytku i umożliwia łatwą zmianę aranżacji. Pomimo tego sprawdzi się jedynie w suchych pomieszczeniach, dlatego odradza się ją w łazienkach oraz w kuchni.

panele podłogowe
Podłoga z paneli, zdjęcie: Unsplash.com

Krótki przewodnik po panelach podłogowych

Panele wykonane są z drewnopochodnej płyty HDF o dużej wytrzymałości. Jest ona pokryta warstwą dekoracyjną, nadającą elementom wygląd naturalnego drewna. Powierzchnia wykończona jest materiałem chroniącym panele przed ścieraniem, a spód zabezpieczony jest filmem przeciwprężnym, który niweluje naprężenia.

Panele produkowane są w wersji 6-o, 7-o, 8-o, 10-o i 12-o milimetrowej (im więcej ciężkich mebli planujemy, tym grubsze panele powinniśmy wybrać). Sprawdź – panele podłogowe a wodne ogrzewanie podłogowe.

podloga-laminowana

Lśniąca i wypielęgnowana podłoga jest ozdobą każdego wnętrza. Nadaje mu odpowiedniego charakteru, często decydując o jego stylu i klimacie

Możemy zdecydować się na panele o powierzchni rustykalnej, matowej, z połyskiem lub nawet o wzorze płytek ceramicznych, a to wszystko w oszałamiającej gamie wzorów i kolorów – od klasycznych dębów, jesionów i sosen, po gatunki egzotyczne (jak mahoń, iroko i hickory). Jednak zanim skupimy się na kolorystyce, dobierzmy panele o odpowiedniej wytrzymałości, czyli dowiedzmy się czegoś o tzw. klasach ścieralności.

Dowiedz się więcej o tym, jak wybrać panele podłogowe.

Klasa ścieralności paneli

Panele podłogowe o klasie ścieralności AC 3 są przeznaczone do wykonywania podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych o wysokim natężeniu ruchu oraz w lokalach użyteczności publicznej o niskim natężeniu ruchu. Nie zaleca się stosowania ich w biurach, sklepach, czy salach lekcyjnych. Panele podłogowe o klasie ścieralności AC 4 są przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych o wysokim natężeniu ruchu oraz do lokali użyteczności publicznej o średnim natężeniu ruchu. Najwyższą odporność na ścieranie wykazują panele klasy AC 5, choć na rynku można już spotkać modele z oznaczeniem AC 6, które mają nawet kilkadziesiąt lat gwarancji.

Różnorodne panele na podłogę pływającą

Wśród rosnącej oferty producentów warto wyróżnić panele laminowane (opisane wyżej), deski warstwowe oraz panele winylowe. Różnią się między sobą kilkoma detalami, które w ogólnym rozrachunku mogą mieć ogromne znaczenie.

Deski warstwowe nazywane również panelami drewnianymi są produkowane z naturalnego drewna klejonego, a dzięki trójwarstwowej strukturze są stabilne wymiarowo nawet w zmiennych warunkach wilgotności. Ten rodzaj nawierzchni może być także wielokrotnie poddawany renowacji i pokrywany powłoką ochronną. Deski warstwowe cechują się zazwyczaj grubością 14-15 mm.

Panele winylowe zdobywają coraz szersze grono zwolenników ze względu na możliwość ułożenia ich także w pomieszczeniach wilgotnych. Podłoga pływająca z winylu składa się z rdzenia PVC, powłoki dekoracyjnej naniesionej metodą fotograficzną oraz warstwy ochronnej. W odróżnieniu od tradycyjnych paneli podłogowych i desek jest bardzo cienka – jej grubość wynosi zazwyczaj około 5 mm.

podłoga pływająca
Podłoga z paneli, z
djęcie: Unsplash.com

Jak zadbać o podłogę z paneli

Aby zachować te walory na długie lata, należy jednak przestrzegać pewnych zasad, i to zarówno podczas montażu, jak i eksploatacji podłogi laminowanej. Przed przystąpieniem do montażu należy np. zadbać o właściwe przygotowanie podłoża (musi być ono stabilne, czyste, równe i suche – paneli podłogowych nie można układać w łazienkach czy pralniach). Pomiędzy panelami a wszystkimi stałymi elementami prostopadłymi do podłogi (filary, progi, drzwi, rury, ściany itp.) należy pozostawić 8 – 10 milimetrowe szczeliny dylatacyjne (odstępy), umożliwiające podłodze naturalne rozszerzanie lub kurczenie się pod wpływem zmian wilgotności oraz temperatury. Warto pamiętać również, że panele podłogowe tworzą tzw. „podłogę pływającą”, nie można ich zatem przyklejać, przybijać lub w inny sposób mocować do podłoża bądź ściany. Przed montażem należy przez minimum dwie doby przechowywać panele w pomieszczeniu, w którym będą montowane, a podczas montażu temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 18 – 22 stopni C.

Dowiedz się, jak wyciszyć podłogę z paneli.

Odpowiednia pielęgnacja podłogi z paneli laminowanych oznacza czyszczenie ich wilgotną (ale nie mokrą) ściereczką lub mopem, z zastosowaniem specjalnych płynów. Użycie detergentów i proszków czyszczących może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni. Nic tak jednak nie niszczy paneli, jak wnoszony do pomieszczeń piasek. Jeśli decydujemy się na podłogę z paneli, warto więc zainwestować w porządną wycieraczkę, gumowe rolki oraz filcowe podkładki pod meble.

Przeczytaj o tym, jak szybko i skutecznie naprawić zniszczone panele.

Montaż podłogi pływającej krok po kroku

 1. Oczyść podłoże i zlikwiduj nierówności np. za pomocą zaprawy wyrównującej.
 2. Ułóż folię izolacyjną akustyczną, jeśli zachodzi taka potrzeba również termiczną – podkład powinien być ułożony prostopadle do paneli, wychodząc na ok 1,5 cm na ściany.
 3. Wykonaj izolację w płytach, która powinna być ułożona pod kątem 45 stopni do paneli podłogowych. Poprawisz w ten sposób właściwości cieplne i akustyczne posadzki.
 4. Zacznij układanie paneli wzdłuż ściany pozostawiając przerwę dylatacyjną, którą możesz wyznaczyć np. za pomocą klinów. Większość paneli łączy się na klik, bez klejenia. Na dłuższym boku znajduje się pióro, a na drugim wpust, które należy połączyć. Poszczególne panele przycinaj za pomocą wyrzynarki.
 5. Po ułożeniu podłogi pływającej usuń kliny i zamocuj listwy przypodłogowe (odczekaj około 24 godzin).

Więcej o tym, jak zamontować pływającą podłogę i na co zwracać uwagę przeczytasz TUTAJ. Sprawdź również jak prawidłowo ułożyć podkład.

Podłoga pływająca w twoim domu

Pływająca podłoga jest chętnie wybierana przez inwestorów jako rozwiązanie trwałe, estetyczne i niedrogie, które sprawdza się w wielu przestrzeniach. Pamiętaj o tym, że wybierając konkretny produkt musisz zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale także najważniejsze parametry. Montaż paneli jest stosunkowo łatwy, jeśli jednak nigdy nie miałeś z nimi do czynienia, poproś o pomoc lub wynajmij specjalistę.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-06-02

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej