Podłoga z paneli

Parkiet, deski czy panele? Choć zwolenników drewnianych parkietów nie ubywa, znaczna ilość osób decyduje się na popularne „panele”, czyli podłogi laminowane. Nic dziwnego – w porównaniu z parkietem są znacznie tańsze oraz szybsze i łatwiejsze w montażu.

Panele wykonane są z drewnopochodnej płyty HDF o dużej wytrzymałości. Jest ona pokryta warstwą dekoracyjną, nadającą elementom wygląd naturalnego drewna. Powierzchnia wykończona jest materiałem chroniącym panele przed ścieraniem, a spód zabezpieczony jest filmem przeciwprężnym, który niweluje naprężenia.

Panele produkowane są w wersji 6-o, 7-o, 8-o, 10-o i 12-o milimetrowej (im więcej ciężkich mebli planujemy, tym grubsze panele powinniśmy wybrać).

podloga-laminowana

Lśniąca i wypielęgnowana podłoga jest ozdobą każdego wnętrza. Nadaje mu odpowiedniego charakteru, często decydując o jego stylu i klimacie

Reklama


Możemy zdecydować się na panele o powierzchni rustykalnej, matowej, z połyskiem lub nawet o wzorze płytek ceramicznych, a to wszystko w oszałamiającej gamie wzorów i kolorów – od klasycznych dębów, jesionów i sosen, po gatunki egzotyczne (jak mahoń, iroko i hickory). Jednak zanim skupimy się na kolorystyce, dobierzmy panele o odpowiedniej wytrzymałości, czyli dowiedzmy się czegoś o tzw. klasach ścieralności.

Panele podłogowe o klasie ścieralności AC 3 są przeznaczone do wykonywania podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych o wysokim natężeniu ruchu oraz w lokalach użyteczności publicznej o niskim natężeniu ruchu. Nie zaleca się stosowania ich w biurach, sklepach, czy salach lekcyjnych. Panele podłogowe o klasie ścieralności AC 4 są przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych o wysokim natężeniu ruchu oraz do lokali użyteczności publicznej o średnim natężeniu ruchu. Najwyższą odporność na ścieranie wykazują panele klasy AC 5.

Aby zachować te walory na długie lata, należy jednak przestrzegać pewnych zasad, i to zarówno podczas montażu, jak i eksploatacji podłogi laminowanej. Przed przystąpieniem do montażu należy np. zadbać o właściwe przygotowanie podłoża (musi być ono stabilne, czyste, równe i suche – paneli podłogowych nie można układać w łazienkach czy pralniach). Pomiędzy panelami a wszystkimi stałymi elementami prostopadłymi do podłogi (filary, progi, drzwi, rury, ściany itp.) należy pozostawić 8 – 10 milimetrowe szczeliny dylatacyjne (odstępy), umożliwiające podłodze naturalne rozszerzanie lub kurczenie się pod wpływem zmian wilgotności oraz temperatury. Warto pamiętać również, że panele podłogowe tworzą tzw. „podłogę pływającą”, nie można ich zatem przyklejać, przybijać lub w inny sposób mocować do podłoża bądź ściany. Przed montażem należy przez minimum dwie doby przechowywać panele w pomieszczeniu, w którym będą montowane, a podczas montażu temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 18 – 22 stopni C.

Odpowiednia pielęgnacja podłogi z paneli laminowanych oznacza czyszczenie ich wilgotną (ale nie mokrą) ściereczką lub mopem, z zastosowaniem specjalnych płynów. Użycie detergentów i proszków czyszczących może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni. Nic tak jednak nie niszczy paneli, jak wnoszony do pomieszczeń piasek. Jeśli decydujemy się na podłogę z paneli, warto więc zainwestować w porządną wycieraczkę, gumowe rolki oraz filcowe podkładki pod meble.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-06-02

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również