Pomysły na balustrady i poręcze

Pomysły na balustrady i poręcze

Jeżeli jesteś lub będziesz użytkownikiem domu wielopoziomowego, to budując go i myśląc o jego wykończeniu zawsze pada to pytanie: Jakie schody? Jaka poręcz czy balustrada? Jeżeli przebywałeś kiedyś w domu tzw. „kostce” – masowo wznoszonej w czasach PRL-u, to wiesz, jak projektowano klatki schodowe, z czego wykonywano schody i poręcze. Na szczęście żyjemy w XXI wieku i nasze możliwości w zakresie koncepcji architektonicznych, formowania funkcjonalnej przestrzeni, czy wykończenia schodów w naszym domu są fantastyczne! Możliwości jest wiele. Od tanich i prostych po ... właściwie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i zasobność portfela. Jakie trendy związane z balustradami i poręczami pojawiły się w 2017 roku? Oto kilka propozycji.

Pomysły na balustrady

Co to jest balustrada?

Balustrada jest pełnym bądź ażurowym zabezpieczeniem schodów, nazywana jest też „ogrodzeniem schodów”. Balustrada jest projektowana jako część klatek schodowych, ale także: tarasów, mostów, wiaduktów a nawet dachów. Balustradę montuje się dokładnie na krawędzi tych obiektów po to, aby pełniła funkcję związaną z bezpieczeństwem użytkowników, funkcję konstrukcyjną i ozdobną!

Mogą być różne rodzaje balustrad:

 • pełna-murowana z cegły lub betonu (można zwieńczyć ją poręczą lub zwykłym parapetem)
 • balustrada z pionowych tralek, które pełnią funkcję ozdobną i konstrukcyjną,
 • balustrada z tzw. słupków, elementów wypełniających pomiędzy słupkami oraz poręczy.
 • wyróżnia się też ażurową balustradę montowaną na tle specjalnej ścianki, którą fachowcy nazywają balustradą ślepą.

Rozmiary balustrady

Poręczna poręcz

Reklama

Poręcz nazywana też pochwytem przyściennym ma spełniać funkcję ochronną przed upadkiem z wysokości. Poręcze ułatwiają nam poruszanie się po schodach. Powinny zapewniać wygodę w użytkowaniu i sprawiać, że będziemy się czuli na schodach bezpiecznie i komfortowo. Jakie powinny być dobre poręcze? Nie tylko piękne, aby ewentualnie ozdabiać wnętrze - powinny przede wszystkim zapewniać wygodę w użytkowaniu. Koniecznym jest, aby były one w solidny sposób zamocowane do balustrady lub ściany. Wyróżnia się następujące rodzaje poręczy: drewniane, kamienne, ze stali nierdzewnej, mieszane - wykonywane z różnych materiałów.

Poręczna poręcz

Przepisy prawa budowlanego a balustrady i poręcze

W projektowaniu architektonicznym nic nie jest takie proste… stąd pamiętać należy, że balustrada i poręcz związane ze schodami w naszym domu obowiązkowo podlegają przepisom prawa. Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie w dniu 12 kwietnia 2002 roku, w którym szczegółowo określił warunki techniczne budynków dopuszczonych do użytku publicznego. Szczególnie ważny jest tu rozdział VII, który jest związany z bezpieczeństwem użytkowania poszczególnych elementów wnętrz.

 1. Balustrady muszą być montowane przy schodach i podjazdach jeśli ich wysokość przekracza 50 cm.
 2. Balustrady powinny spełniać normy technologiczne i montażowe określone w tzw. Polskich Normach.
 3. Balustrada powinna mieć określona wysokość 90-110 cm i sztywność.
 4. Prawo budowlane mówi wyraźnie, że schody, które są odkryte z dwóch stron, bądź z jednej strony powinny być zabezpieczone balustradą, a schody ograniczone po obu stronach ścianami powinny posiadać poręcze.
 5. Obowiązkowo schody strome powinny mieć poręcze po obu stronach.

Schody w historii

Zaskakujące schody w historii architektury - zainspiruj się!

Bardziej dekoracyjne formy schodów w budynkach mieszkalnych zaczęto wznosić dopiero w epoce renesansu. To właśnie w tej epoce nobilitowano klatkę schodową jako pomieszczenie ważne, funkcjonalne i piękne. W pałacach i willach projektowano schody reprezentacyjne na zewnątrz i wewnątrz budynków. Schody składają się z biegu schodów, podestów zwanych też spocznikami, stopni, balustrad i duszy – czyli wolnej przestrzeni pomiędzy dwoma biegami schodów. Spoglądając na klasyfikacje schodów widzimy, że schody można podzielić ze względu na to z czego są zbudowane, gdzie się znajdują, według tzw. przeznaczenia użytkowego, od kształtu w rzucie prostym, od kąta nachylenia, od ognioodporności, sposobu konstrukcji i rodzaju pracy. W zależności od tego jakie schody posiadamy w naszym domu, tak uwarunkowany może być kształt balustrady i poręczy. Innowacyjne balustrady i poręcze to nie jest wymysł ostatnich kilku dekad, możliwości technologicznych czy różnorodności dostępnych materiałów.

Oto kilka ciekawych przykładów z historii architektury:

Innowacyjne balustrady i poręcze

Poręcze montowane są w związku z zachowaniem ostrożności podczas użytkowania schodów, balustrady mogą być wykonane z żelbetu, betonu, kamienia, drewna, metalu, szkła, czy innych materiałów. W najnowszym budownictwie funkcjonalnie i ciekawie dobrana balustrada potrafi doskonale wpłynąć na wygląd i atmosferę wnętrza, podkreślić jego atuty i indywidualny charakter. Planując z czego wykonane będą schody oraz ich balustrada i poręcze trzeba wziąć pod uwagę:

 • zakładany cel, który chcemy uzyskać
 • funkcjonalność i bezpieczeństwo
 • oraz wystrój wnętrza.
 • to, że mieszkańcy mogą mieć pewne upodobania i przyzwyczajenia – na przykład fakt, że niektórzy nienawidzą zimnych w dotyku, metalowych poręczy, a inni znów nie czują się bezpiecznie zbiegając ze schodów, których balustrada wykonana jest ze szklanych paneli.

Myśląc o wykonaniu schodów, balustrady i poręczy z kamienia czy drewna warto wziąć pod uwagę to, że sprawdzają się one lepiej w większych wnętrzach i przy szerszych schodach, gdyż same zajmują sporo miejsca. Jeśli podoba nam się klimat nowoczesnych wnętrz, to zapewne chętniej sięgniemy po materiały typu: szkło, stal, przezroczyste panele. Kto woli tradycję chętniej wykona balustrady i poręcze z kamienia, drewna czy elementów kutych. Pamiętajmy, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Czasami decydujemy się na jakąś innowację w naszych domach pod wpływem, chwili, trendu obowiązującego w danej chwili lub technologii, która jest nowością. Koniecznie rozważ i zastanów się dłużej lub „przegadaj” z domownikami ostateczny wygląd swoich schodów wraz z balustradami i poręczami, ponieważ są to elementy stałe w naszych domach. Nikt raczej nie wykonuje schodów co kilka lat! Śledząc trendy ostatnich lat w estetyce schodów, balustrad i poręczy można wysnuć tezę, że popularnością cieszą się balustrady łączone - wykonywane z różnych materiałów. Niektórzy wolą wykonać schody, balustrady i poręcze z gotowych elementów, które oferują nam składy lub markety budowlane. Jest to tanie rozwiązanie, gdyś montaż tych elementów może odbyć się z pominięciem ekipy fachowców. Przy użyciu podstawowych narzędzi, które posiada każdy majsterkowicz możesz samodzielnie wykonać całą pracę oszczędzając sporo pieniędzy.

Nowoczesne balustrady

Nowoczesne balustrady i poręcze

Nowoczesne balustrady i poręcze wykonywane są często na specjalne zamówienie z elementów łączonych. Oto kilka najnowszych trendów:

 1. Dużą popularnością cieszy się połączenie drewna i szkła ze względu na uniwersalność tych materiałów i fakt, że pasują praktycznie do każdego wnętrza i tego bardziej tradycyjnego i tego bardziej nowoczesnego.
 2. Inwestorzy chętnie sięgają po metal, gdyż daje się łatwo obrabiać i formować, tworząc zaskakujące rozwiązania optyczne dla schodów. Architekci wręcz wskazują, że po balustrady i poręcze z metalu sięgają miłośnicy nowoczesnych - industrialnych wnętrz. Metal jest materiałem, w którym możemy wycinać laserowo różnorodne wzory pasujące do konkretnego wnętrza - w ten sposób powstają balustrady spersonalizowane do gustów i ograniczone tylko fantazją właściciela!
 3. Powszechną nowością w materiałach, z których projektuje się innowacyjne schody, balustrady i poręcze jest stal. Tak samo łatwo daje się formować i malować, można ją wyginać tworząc oryginalne wzory. Profile stalowe można łączyć w zaskakujący, asymetryczny sposób. Takie balustrady i poręcze sprawiają wrażenia mega nowoczesnych, modernistycznych i minimalistycznych.

Oto kilka propozycji balustrad i poręczy:

Balustrady - inspiracje 1

Balustrady - inspiracje 2

Balustrady - inspiracje 3

Balustrady - inspiracje 4

Balustrady - inspiracje 5

Balustrady - inspiracje 6

Balustrady - inspiracje 7

Balustrady - inspiracje 8

Balustrady - inspiracje 9

Dawniej balustrady i poręcze wyglądały na przykład tak:

Balustrady - dawniej 1

Balustrady dawniej 2

Balustrady dawniej 3

Balustrada spełniać ma podstawową funkcję - ma zapewniać bezpieczeństwo. Jeśli w domu przebywają dzieci lub osoby starsze, które potrzebują mieć mocne oparcie w poręczy i balustradzie – to sfera optyczna i estetyczne nie powinna nam przesłonić właśnie funkcjonalności i komfortu w użytkowaniu schodów. Balustrada razem z poręcza są nieodłącznymi elementami schodów, które jednocześnie pełnią ważną funkcję, ale mogą też być niezwykłą ozdobą wnętrza. Ułatwiają poruszanie się po schodach, spajają ze sobą dwie kondygnacje i nie ma możliwości, by nie wpływały na recepcję całego wnętrza! Architekci i projektanci wiedzą, że cienkie i proste tralki balustrady optycznie powiększają pomieszczenie, a masywne, tłoczone bądź rzeźbione tralki zmniejszają optycznie wnętrze, podkreślając wygląd czy kolor stopnic. Balustrada może być praktycznie niewidoczna, albo przykuwać uwagę we wnętrzu – wszystko to zależy od naszej fantazji, decyzji i zasobności portfela. O balustradach zewnętrznych pisaliśmy TUTAJ.

źródło: Pinterest, Pixabay, Wikipedia, Flickr

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-11-02

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej