Pomysły na jaja wielkanocne – czyli żegnamy oldskulowe pisanki

Pomysły na jaja wielkanocne – czyli żegnamy oldskulowe pisanki

Wielkanoc za pasem, a co nieodłącznie wiąże się z Wielkanocą? Jaja! Jaja gotowane w wodzie z barwnikami kupionymi w sklepie albo czerwoną cebulą to już oldskul. Jeśli chcecie zobaczyć, co można zrobić z jajkami (kurzymi Panowie) zapraszam do lektury!

W ramach krótkiego wstępu, dla wszystkich tych, którzy obchodzą Wielkanoc „automatycznie”, bez głębszej refleksji, jajko w religii chrześcijańskiej to symbol odrodzenia, nowego życia, zmartwychwstania. Jajko zawiera niezbędne dla organizmu człowieka składniki takie jak białko, tłuszcz, sole mineralne oraz witaminy i ma około 100 kcal (Panie, strzeżcie się).

f614f861369204cd30787738e2c47a1b

Zwyczaj malowania pisanek nie wywodzi się z chrześcijaństwa. Wszystko pożyczone, dlatego zwyczaj ozdabiania jaj zapożyczyliśmy z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Pisanki malowano w czasach Owidiusza, Pliniusza Młodszego i Juwenalisa – każdy z nas wie z lekcji historii, co robili Rzymianie z ówczesnymi chrześcijanami. Jednak tradycja, to tradycja.

Pisanka?

Pisanka pisance nierówna, ponieważ jak można opatrzyć słowem „pisanka” wydrapaną skorupkę jajka, pomalowaną pisakami albo oklejoną wycinkami z gazet? I na to istnieje rada – pisanki posiadają wiele technik zdobienia, z których wynika podział na ich poszczególne rodzaje. Oto one:

Kraszanki

Reklama


Kraszanki to nic innego jak tradycyjne jajka, które z zacięciem gotujemy każdego roku w wodzie z barwnikami. Niegdyś używano naturalnych barwników, ale przecież jak można tak ograniczać się kolorystycznie, gdy mamy całą tablicę Mendelejewa do wyboru?

Jeśli szukacie nowych sposobów na robienie kraszanek, proponuję wykonanie czegoś w tym rodzaju:

c69511be0e01df33f1cb90a42f552f0e

Zamiast gotować jajka zanurzone zupełnie w wodzie, możemy moczyć je po kilkanaście minut w barwnikach uzyskując niesamowite ombre.

Jeśli jesteście eko, pomysł na zdobycie kolorów z natury:

– żółty – kora młodej jabłoni, kwiat nagietka
– różowy – sok z buraka
– fioletowy – płatki kwiatu z ciemnej malwy
– zielony – listki barwnika lub pędy młodego żyta
– brązowy – łupiny cebuli
– czarny – kora dębu

Oklejanki

Naklejanki, oklejanki czyli klejenie do skorupki jajka wszystkiego co znajdziemy pod ręką. Niegdyś przyozdabiano jaja naturalnie, przyklejając do nich płatki bzu, sitowie czy kawałki włóczki.

5d817cd9e9ef3bc48ee7fc6e9ab12920

Jeśli szukacie alternatywnych pomysłów na przyozdobienie pisanek, oklejanki są właśnie dla was. Pierwszą propozycją jest wycięcie z cienkiego materiału motywów ozdobnych i przyklejenie je za pomocą kleju do decoupage. Pamiętajcie o tym, że materiał musi być raczej cienki, a klej mocny i nietoksyczny, chyba że mają to być wasze ostatnie święta.

a2d5a237e9c0b4706514fda85da11c19

Kto powiedział, że Wielkanoc musi być zawsze na serio? Jeśli święcicie jajka zawsze w jednym koszyku i zdarzało się wam, że ktoś zabierał bezczelnie waszą pisankę… czas ukrócić te praktyki! Wydrukujcie swoje zdjęcia na cienkim papierze i przymocujcie je za pomocą kleju. Złodziejstwu mówimy NIE.

Nalepianki

Nie widzę jakiejś szczególnej różnicy między nalepiankami, a oklejankami może poza tą, że nalepianki to nalepianie na jajko wyłącznie kawałków papieru. Może moja ignorancja, a może nalepianki wyszły już odrobinę z mody. Sam papier wydaje się nieco nudny, stąd moja propozycja – wycinki z gazet – modne, ciekawe i można poczytać w razie nudy podczas śniadania wielkanocnego.

aa3d1e667c7b436e91aca2adcd25b4b4

Pisanki

Tradycyjne pisanki powstawały przez pisanie po nich roztopionym woskiem. Używano różnorodnych narzędzi takich jak szpilki, słomki czy patyki, aby stworzyć nowe, fantazyjne wzory. Następnie farbowano gotowe jaja w wodzie z barwnikiem, aby nabrały nieco „rumieńców”. W XXI wieku do wykonania pisanek możemy użyć kredek woskowych. Zalety? Szybciej, łatwiej i ciekawiej. Dosłownie kosmiczne jaja.

8d96ebe186369dceac9db0d0849e7ac8

Ażurki

Przyznam szczerze, że trudno znaleźć dzisiejsze ażurki w pierwotnym tego słowa znaczeniu. Cały ambaras polega na tym, że są one wykonywane wyłącznie z wydmuszek jaj i służą raczej jako ozdoba niż jajo, którym możemy posilić się przy wspólnym stole. Prawdziwe ażurki powstawały dzięki wywiercaniu otworów za pomocą wiertarki, szlifierki czy piaskarki i frezarki CNC. Bardzo pracochłonne i do jedzenia się nie nadają, choć trzeba przyznać, że są naprawdę piękne.

614ded79fc5096c79e0e769331bd2865

Na tym możemy zakończyć krótkie rozpoznanie wśród technik zdobienia pisanek. Pisanki to oczywiście również pisanie po jajkach markerami, malowanie farbami, obsypywanie ich brokatem i szukanie wszelkich pomysłów, które sprawią, że Wielkanoc nabierze kolorów i prawdziwego życia.

0a06903e39cd892708fd287af74051ed

Jeśli szukacie kreatywnych i jednocześnie prostych sposobów na odmianę Wielkanocnych jaj – marker i szablon. Jajka tego typu wyglądają bardziej subtelne i graficzne. W sam raz dla minimalistów.

e5b75b8485ec852ea402ccf29ac4cbe9

Propozycja idealna dla osób, które brzydzą się poprawnością i omijają tradycję szerokim łukiem – rodzina z jajem, a właściwie z jajek.

0aa42eac29c723593bccc2f3cbda3e8c

Na koniec mój faworyt, jako że uwielbiam kontrast i nowoczesny graficzny wygląd wyniesiony wprost z mojego ekranu komputera. Zdaję sobie sprawę, że nie są to jajka dla każdego, ponieważ są pracochłonne i jakby to ująć – monochromatyczne? Jednak sami przyznajcie – robią wrażenie, a wystarczy zwykły marker i odrobina cierpliwości.

b3f0dab11558b9d7bb44ef4e7b2bc787

Nikt nie powiedział, że musimy postrzegać jajka wielkanocne jako proste (owalne, wiem) jajo, które jest zabarwione barwnikiem dostępnym w każdym sklepie spożywczym. Jeśli lubcie zabawę z decoupage, możecie stworzyć naprawdę ciekawe kompozycje, które staną się swoistymi dziełami sztuki.

Czy wiecie o tym, że niegdyś zdobieniem jaj zajmowały się wyłącznie kobiety? Mężczyzna, który wszedł w trakcie pracy do pomieszczenia, mógł rzucić urok na pisanki. Na całe szczęście czasy zabobonów dawno za nami i do ozdabiania jaj możemy zaangażować całą rodzinę, w końcu chodzi o wspólną zabawę i miło spędzony czas.

Pamiętajcie o podzieleniu się waszą własnoręcznie zrobioną pisanką z najbliższymi, jest to w końcu wyraz wielkiej przyjaźni. Wielkanoc już w końcu za tydzień!

Smacznego jajka:)


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-03-28

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.