Pomysły na przydomowy taras

Słowo taras ma swoje źródło w łacińskim terra oznaczającym ziemię. Współczesne tarasy wznosi się na poziomie ziemi, ale także na piętrze budynku czy nawet na stropodachach. Jest poziomą częścią przystosowana do przebywania na niej ludzi. Często posiada balustradę, ale niekoniecznie, można też konstruować tarasy otwarte, stanowiące rodzaj wybiegu. Tarasy pełnią przydomową sferę wypoczynkową, relaksacyjną oraz reprezentacyjną. Chętnie powstają przy budynkach mieszkalnych, hotelowych, restauracyjnych w miejscach o łagodnym klimacie, ale znane były już w starożytności, w szczególności w historycznej architekturze Egiptu i Rzymu. Myślisz o przydomowym tarasie? Przeczytaj ten wpis!

Taras

Podstawowe rozważania tarasowe

Jeżeli przez myśl przemknął Ci pomysł o wykonaniu przydomowego tarasu, to musisz zastanowić się nad kilkoma rzeczami.

  • Po pierwsze – jaki taras spełni oczekiwania Twoje i Twojej rodziny? W jakich porach dnia i w jakim celu będziecie z niego korzystać?
  • Po drugie – po której stronie domu powstanie? Jeżeli wykorzystywany będzie do południa, to powinien być zlokalizowany po wschodniej stronie domu, a jeżeli częściej będziecie z niego korzystać popołudniami, łapiąc ostatnie promienie słońca - to koniecznie od strony południowo-zachodniej. Świetnie, by zlokalizowany był blisko kuchni lub salonu. W przypadku domów o dużych rozmiarach warto rozważyć konstrukcję tarasu obejmująca narożnik budynku.
  • Po trzecie - czy wzniesiesz go na stropie pomieszczenia ogrzewanego, nieogrzewanego, a może bezpośrednio na ziemi?
  • Po czwarteczy taras będzie zadaszony, czy nie? Dach zagwarantuje nam użytkowanie tarasu nawet w deszczowe dni, z kolei podczas wakacji, będzie można się schronić przed słońcem pod zadaszeniem. Regulowanie ilości słońca może odbywać się też dzięki zamontowaniu na tarasie otwartym np. parasola ogrodowego lub markizy. Nowoczesne tarasy posiadają często zadaszenia w formie drewnianej pergoli, które mogą być podporą dla pnączy.
  • Po piąte – jak ma być jego powierzchnia? Minimalna wielkość tarasu to ok. 2,5x2,5 metra. Pamiętajmy o proporcjach tarasu względem bryły budynku oraz ogrodu.

Rodzaje tarasów

Utwardzony taras ziemny daje nam największe możliwości formowania jego kształtu. Atutem takiego tarasu jest to, że prawidłowo wykonany jest bardzo trwały. Może mieć nieregularny obrys, co powoduje, że taras wraz z domem doskonale komponuje się z ogrodem. Jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Można wykonać nawierzchnię tarasu z betonowej kostki, płyt chodnikowych, płyt kamiennych, imitacji kamienia lub drewna. Popularne są tarasy betonowe, gdyż daje wiele możliwości wykończenia jego powierzchni. Dobrze przygotowane podłoże nie wymaga hydroizolacji i płyta konstrukcyjna wcale nie musi zostać uzbrojona. W przypadku takiego tarasu trzeba jednak wykonać dylatacje oraz opracować spadek warstwy wyrównawczej, by zabezpieczyć odwodnienie jego podstawy. Najczęstszymi materiałami wykończeniowymi tarasu betonowego są: płyty kamienne, betonowe imitacje z prefabrykatów, płytki klinkierowe lub mrozoodporny gres. Kolejną propozycja jest taras drewniany, który jest najłatwiejszy do wykonania. Taras drewniany jest lekką konstrukcją. Należy wykonać jednak punktowy fundament w postaci wylanych, betonowych słupków. Można osadzić też taras na legarach usadowionych na wysypanym bezpośrednio na ziemi żwirze. Pamiętajmy, że gęsto rozmieszczone podpory spowodują, że mniejszy może być przekrój legarów, na których spoczywać będą deski tarasowe. A mniejsze rozstawienie legarów spowoduje, że deski na nich położone mogą być cieńsze. Ważną wskazówką jest też to, że drewniane legary nie powinny stykać się z betonem. Muszą być odizolowane warstwą papy lub trzeba osadzić je w metalowych obejmach. Tarasy nad istniejącymi pomieszczeniami są wykonywane rzadziej niż te na poziomie gruntu. Wynika to z tego, że są o wiele bardziej wymagającymi konstrukcjami. Ich budowa jest skomplikowana, uzależniona od tego, czy pomieszczenie pod tarasem jest ogrzewane, często należy wykonać dla takiego tarasu izolację termiczną, staranną hydroizolację i opracować odpowiednie ukształtowanie powierzchni, by woda nie stała na nim, ale po nim spływała. Strop, na którym stanie taras powinien mieć według fachowców o 25-30 cm niżej pod tarasem.

Taras

Funkcjonalny taras

Reklama

Aby nasz taras był funkcjonalny nie może być za mały. Meble ogrodowe, które wniesiemy na taras zajmują trochę miejsca, dlatego minimalny wymiar tarasu to 2,5x2,5 metra. Nasz wiosenno-letnio-jesienny taras możemy wyposażyć dodatkowo w murowany grill lub kominek. Jeżeli się na to zdecydujemy, to bezpieczna odległość od stołu do grilla lub kominka powinna wynosić min. 140 cm. W okresie letnim a taras chętnie wynosi się leżaki, które zajmują sporo miejsca. Należy o tym pomyśleć na etapie projektowania tarasu! Warto też opracować wcześniej harmonijne połączenie tarasu z ogrodem w postaci np. donic z kwiatami, drzewkami lub ziołami. Funkcjonalny taras to nie tylko taras piękny, estetyczny i wygodnie urządzony, ale taki, który będzie nam służył przez lata. Dlatego trzeba zadbać o to z czego będzie wykonana jego nawierzchnia, pomyśleć o tym, jak ją pielęgnować i zabezpieczać. Na etapie jego powstawania trzeba pamiętać o tym, aby powierzchnia po której będziemy stąpać była antypoślizgowa. To spowoduje, że taras będzie bezpieczny w użytkowaniu.

Taras

Estetyczny taras

Taras estetyczny to taki, w którym wszystkie materiały są pieczołowicie dobrane. Zarówno na etapie konstrukcji tarasu, jak i „wyposażaniu” go w meble i inne przedmioty. Pamiętaj, że taras i jego styl wpłynie zarówno na wygląd bryły domu jak i całego jego otoczenia, czyli ogrodu. Warto pomyśleć nie tylko o doborze materiałów, z których będzie wykonany, ich jakości i trwałości, ale także o ich kolorystyce! Warto pamiętać, że człowiek najlepiej czuje się w miejscach dwukolorowych. Najlepiej zachować swoistą konsekwencję kolorystyczną i przemyśleć dobór kolorów pod kątem elewacji domu czy materiałów użytych do budowy tarasu. Można wprowadzać oczywiście więcej kolorów, ale bezpiecznie, by były to odcienie barw dominujących. Do jasnej elewacji pasują ciemne akcenty i odwrotnie. W kolorystyce tarasów dominują barwy ciepłe w postaci słonecznej żółci, piaskowego beżu, odcieni koloru brązowego, a także nowoczesne, zimne barwy w szarościach, stali, zieleni. Nie wprowadzajmy dodatków, które będą bardzo wzorzyste, gdyż będą one konkurowały z widokiem na ogród. A przecież pięknie utrzymany ogród jest świetną ozdobą sam w sobie. Jeżeli chodzi o wyposażenie w postaci krzeseł, stolików, leżaków, to niektórzy śledzą rokrocznie nowinki i trendy na portalach ogrodowych, a inni dobierają je z własnymi upodobaniami pod względem wygody i komfortu użytkowania. Charakter twojemu tarasowi nadadzą dodatki w postaci lamp stałych i przenośnych, świeczników, wazonów czy doniczek i pojemników na roślinność, a nawet dodatków do mebli w postaci ozdobnych poduszek. Efektownie wyglądają meble i przedmioty rattanowe lub wiklinowe. Świetne i przykuwające uwagę są przedmioty wynajdowane na targach staroci lub ze strychów i piwnic starych chałup – maselniczki, mosiężne elementy wyposażenia starych domów. Ostateczny efekt zależy od naszej pomysłowości oraz zasobności naszego portfela. Jeżeli zastanawiasz się jaki jest koszt wykonania tarasu, to przeczytaj nasz artykuł zamieszczony TUTAJ.

Pomysły na przydomowy taras – inspiracje

Oto garść inspiracji do tego, jak może wyglądać przydomowy taras. Wszystkie pomysły zaczerpnięte ze strony Pinterest Światowy katalog pomysłów.

Pomysły na przydomowy taras 1

Pomysły na przydomowy taras 2

Posiadanie przydomowego tarasu jest wielkim szczęściem! Poranek rozpoczynany na tarasie z filiżanką kawy w wygodnym fotelu zagwarantuje nam pozytywne rozpoczęcie nawet najtrudniejszego dnia!

źródło: Pixabay oraz Pinterest

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-04-07

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej