Do ocieplania ścian zewnętrznych używa się wełny mineralnej lub styropianu. Materiały te mają podobne właściwości termoizolacyjne i często wybór któregoś z nich zależy wyłącznie od preferencji inwestora.
O tym, że warto mieszkać w ciepłym domu wie każdy. Inwestor przystępujący do budowy może wybrać technologię spełniającą to oczekiwanie. Jednak nawet dysponując starym domem, można podnieść jego komfort. Wystarczy przeprowadzić tzw. termomodernizację, której jednym z elementów jest ocieplenie ścian zewnętrznych.
Cokół budynku izoluje się nienasiąkliwymi płytami ze styropianu XPS: 1 – styropian, 2 – tynk, 3 – listwa cokołowa, 4 – styropian XPS, 5 – opaska betonowa, 6 – żwir, 7 – grunt rodzimy, 8 – ściana zewnętrzna, 9 – strop, 10 – ściana piwnicy.
Istota izolacji
Docieplanie ścian polega na umieszczeniu na nich warstwy izolacji termicznej, głównie z wełny mineralnej lub styropianu, i osłonięciu jej materiałem elewacyjnym. Jest nim najczęściej tynk cienkowarstwowy. Izolacyjność termiczna obu materiałów jest podobna, różne są jednak ich właściwości. Cechą wełny mineralnej, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest to, iż zawilgocona traci swoje właściwości izolacyjne. Z drugiej jednak strony jest to materiał, który umożliwia odprowadzenie zawartej w ścianie wody na zewnątrz. Z tego względu wełnę mineralną można pokrywać jedynie tynkiem mineralnym lub silikonowym o wysokiej paroprzepuszczalności. Tylko wtedy bowiem uniknie się zawilgocenia ocieplenia w wyniku kondensacji pary wodnej lub wilgoci znajdującej się w murze. Odwrotnie jest ze styropianem, który nie nasiąka wodą. Można na takie ocieplenie stosować tynki nieprzepuszczające pary wodnej. Niektórzy producenci oferują specjalne odmiany styropianu, przeznaczone np. do izolowania murów wzniesionych z materiałów obrze przepuszczających parę wodną. Jest to ważna informacja dla osób chcących ocieplać stary dom. Zwykły styropian nie przepuszcza bowiem w ogóle powietrza, co może być przyczyną zawilgocenia pomieszczeń przy niesprawnej wentylacji grawitacyjnej.
W miejscach mocno obciążonych i narażonych na działanie wilgoci można stosować styropian ekstrudowany XPS. Płyty są utwardzane i nienasiąkliwe, a służą przede wszystkim do izolowania stref cokołowych budynków oraz ścian piwnic. Produkowane są w grubościach od 2 do 10 cm. Krajowe przepisy budowlane zezwalają na użycie termoizolacyjnych płyt styropianowych do ocieplania ścian zewnętrznych budynków o wysokości do 25 metrów nad poziomem gruntu. W obiektach wielokondygnacyjnych wyższych niż 25 metrów oraz w domach drewnianych – ze względu na zwiększone zagrożenie pożarowe, zalecane jest stosowanie wełny mineralnej. Przystępując do ocieplania domu należy najpierw określić grubość warstwy izolacyjnej. Powinien to wykonać konstruktor dla konkretnego budynku, zaś współczynnik przenikania ciepła U nie może być większy od dopuszczonego przepisami U=0,3 W/m2K. Obecnie sposób docieplenia ścian może także wyliczyć audytor energetyczny. Proces docieplania składa się z trzech zasadniczych etapów: przygotowania podłoża, mocowania izolacji oraz wykonania warstwy elewacyjnej.
W starych domach brak ocieplenia często prowadzi do nieodwracalnych szkód.
Zapraszam na drugą cześć artykułu w której dowiemy się jak i dlaczego docieplać ściany?
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.