Porady praktyka Jacka: Domy energooszczędne

Porady praktyka Jacka: Domy energooszczędne

Domy energooszczędne to budynki, których zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania wynosi rocznie 20 kilowatogodzin(kWh) na metr kwadratowy .

Jest to tak zwany wskaźnik „E”. To niewiele w porównaniu z domami uznawanymi dziś za tradycyjne, w których zapotrzebowanie to wynosi 120, a nawet 200 kWh/m2 *rok. Wkrótce obecnie budowane domy uznamy za całkowicie przestarzałe tak, jak obecnie uznajemy za przestarzałe domy z lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Stanie się tak ze względu na wysokie koszty utrzymanie i niższy komfort mieszkania w nich. Domy energooszczędne wkrótce wyprą tradycyjne, bo są lepsze i tańsze w eksploatacji, a wcale nie muszą być droższe w realizacji. Na szczęście coraz więcej mówi się i pisze o tych domach, więc jest nadzieja, że coraz więcej osób będzie się decydować na taki dom. Oprócz odpowiedniego zaprojektowania domy te wymagają wyższej jakości wykonania, szczególnie detali.

dom-energooszczedny1


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-10-05

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również