Porady praktyka Jacka: Odprowadzenie ścieków

Mamy trzy możliwości odprowadzenia ścieków. Pierwsza i najlepsza to kanalizacja. Wprawdzie koszt wykonania przyłącza może być dość wysoki, ale nakłady na pewno zwrócą się nam z czasem. Jeżeli jest możliwość podłączenia się do kanalizacji, należy więc to zrobić.

Niestety coraz częściej zdarza się, że budujemy dom poza miastem, gdzie nie ma i czasami nie będzie kanalizacji. Wtedy pozostaje nam druga możliwość, czyli szczelny zbiornik, zwany potocznie „szambem”. Podkreślam: szczelny, bo zdarzało mi się widywać „spryciarzy”, którzy rozszczelniali zbiorniki, żeby nie ponosić kosztów wywożenia zawartości. Potem latami mieszkali na tym, co się z tych zbiorników przedostawało do ziemi na ich posesji. Krótko mówiąc, truli siebie, swoje rodziny i sąsiadów.

szambaBezodpływowy zbiornik na ścieki zwany szambem można budować na działce niemal w każdej sytuacji, pod warunkiem, że zachowane są minimalne odległości od ujęcia wody, budynku i granicy działki

Wywożenie szamba jest drogie, ale rozwiązanie to ma jedną zaletę: uczy racjonalnego korzystania z wody. Okazuje się, że montując nowoczesne baterie, spłuczki, zmywarkę i pralkę możemy znacznie ograniczyć zużycie wody bez obniżania komfortu życia.

Trzecia możliwość to małe oczyszczalnie ścieków. Rzadko się je spotyka, ponieważ z reguły budujemy na małych działkach, gdzie po prostu nie ma miejsca na takie rozwiązanie. Małe oczyszczalnie mają swoich zwolenników i przeciwników. Ci ostatni zwracają uwagę, że skuteczność takich instalacji nie jest całkowita, szczególnie po kilku latach eksploatacji.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-09-16

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również