Posadzki żywiczne, czy warto i jak wykonać?

Ciągle szukamy nowych rozwiązań do domu, aby były coraz bardziej użytkowe oraz spełniały rolę dekoracyjną. Do niedawna posadzki z żywicy kojarzyły się z przemysłem i tam były głównie wykorzystywane. Jednak walory tego materiału zostały zauważone i coraz częściej możemy zobaczyć tego typu posadzkę w budownictwie rodzinnym.

Krótko o podłodze z żywicy

Posadzki tego typu były stosowane przede wszystkim w halach wystawowych oraz przemyśle. Stało się tak, ponieważ podłoga z tego materiału charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, twardością oraz trwałością. Jest ona również łatwa do utrzymania w czystości, dzięki swojej gładkiej powierzchni.

Cechy te przydadzą się również w domach prywatnych, jednak, aby nadać podłodze charakteru stosuje się różne folie, kruszywa oraz lakiery kolorowe. Dzięki temu można z nich stworzyć bardzo dekoracyjną podłogę, która pasuje nawet do salonu, czy innych głównych pomieszczeń.

Reklama


Rodzaje posadzek z żywicy

Żywiczna posadzka cienkowarstwowa może być wykonana w domu jednorodzinnym, ale raczej odradzana jest w takich pomieszczeniach jak kuchnia, czy przedpokój. Cienka warstwa posadzki ma ok. 0,5 mm grubości, więc nie ma takich właściwości wytrzymałościowych, jak grubsze podłogi. Z tego względu nie poleca się jej w pomieszczeniach, gdzie narażona jest na dużą eksploatację.

Żywiczna posadzka cienkowarstwowa to wylewka betonowa pomalowana dwuskładnikową farbą epoksydową (żywiczną) – często stosuje się również z żywicą gruntującą. Powłokę taką można wykonać samodzielnie, a jej koszt wynosi ok. 30 zł/mkw.

Następnym rodzajem posadzek są posadzki wylewane grubowarstwowe. Poleca się je we wszystkich pomieszczeniach – kuchniach, łazienkach i salonach. Posadzka taka ma 2 – 4 mm grubości, dzięki czemu nie ma problemu z nadmierną eksploatacją. Wykonuje się ją poprzez nałożenie kilku warstw lakieru podkładowego oraz nawierzchniowego. W efekcie uzyskuje się idealnie gładką taflę posadzki. Warto jednak zauważyć, że podłoga taka może się ścierać i matowieć – nie wpływa to na walory użytkowe, ale może zmniejszyć efekt wizualny. Koszt materiału wynosi ok. 100 zł/mkw.

Na rynku znajdziemy również posadzki grubowarstwowe kwarcowe, które polecane są do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Głównie są to przedpokoje, korytarze lub hole. Podłoga taka powstaje po zatopieniu kolorowego lub naturalnego piasku w żywicy. Duży wybór kruszywa oraz kolorystyki samej żywicy pozwala na szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych takiej podłogi. Może ona być jednobarwna lub stanowić mieszaninę różnych odcieni kolorowych piasków. Zastosowanie kruszywa sprawia, że podłoga jest również bardziej wytrzymała na zarysowania. Koszt materiałów na wykonanie tego typu posadzki wynosi ok. 100 zł/mkw.

Co trzeba wiedzieć przed wykonaniem?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że podłoga taka wymaga idealnie gładkiego i poziomego podłoża. Przed wykonaniem należy ocenić jakość podkładu podłogowego pod kątem twardości oraz wytrzymałości – w razie nierówności należy zastosować warstwy samopoziomujące.

Podłogę nakłada się warstwowo, a każda z nich potrzebuje minimum doby na wyschnięcie. Z tego względu wykonanie jest długotrwałe – nawet kilka dni. Najpierw układa się 2 – 3 warstwy gruntujące, a następnie 2 – 3 nawierzchniowe, więc wykonanie może trwać 6 dni.

Podłogi żywiczne to na pewno ciekawa alternatywa dla paneli lub płytek. Duże możliwości aranżacyjne, wiele kolorów i materiałów sprawiają, że są nie tylko wytrzymałe, ale przede wszystkim dopełniają pomieszczenia. Na rynku można znaleźć różne materiały, dzięki czemu można znaleźć niektóre w bardzo atrakcyjnych cenach. Warto jednak zauważyć, że koszt wykonania będzie na pewno większy niż przy standardowych podłogach. Efekt jednak jest naprawdę imponujący, a podłoga taka wytrzymuje wiele lat eksploatacji, bez konieczności wymiany.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie
Czy możesz zaznaczyć kim jesteś? Inwestor indywidualny Wykonawca budowlany Uczeń

Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-03-20

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.