Lato to zawsze czas wzmożonych remontów, z których jedne są mniej, a drugie bardziej udane. Jeśli zdecydowaliście się na wymianę okien na nowe lub powiększenie otworów okiennych, powinniście wiedzieć, kiedy należy ubiegać się o pozwolenie lub zgłaszać projekt, a kiedy można działać na własną rękę. Czy zmiana stolarki okiennej uda się w każdym wypadku? Sprawdźcie co nowego w przepisach od 2017 roku i kto nie może pozwolić sobie na nowe, wymarzone okna!
Dlaczego warto wymieniać okna na nowe (o tym mogliście nie wiedzieć)
Wymiana okien wiąże się często z dodatkowymi kosztami, jednak pomimo tego ma więcej zalet niż wad. Najczęściej decydujemy się na nią wraz z modernizacją domów jednorodzinnych lub w czasie remontu mieszkania. Nie od dziś wiadomo, że nowa stolarka okienna podnosi wartość nieruchomości, która potencjalnym kupcom jawi się jako lepsza inwestycja. Jeśli nie planujemy wyprowadzki, jest to sposób na podniesienie naszego komfortu oraz walorów estetycznych wnętrz czy domu.
Warto także wiedzieć o tym, że nowe, szczelne okna, pomagają rozwiązać problem smogu, który ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli zdarza wam się śledzić najnowsze wiadomości z kraju lub widzieliście przynajmniej raz w życiu mapę zanieczyszczenia powietrza wiecie, że nasz kraj wypada bardzo kiepsko na tle innych krajów Unii. Nie jesteśmy w stanie zaradzić temu stanowi, ale możemy bronić swoje wnętrza przed smogiem za pomocą nowej stolarki okiennej.
Nie od dziś wiemy, że stare okna są często nieszczelne, powodując znaczne starty na ogrzewaniu domu. Nowe modele będą nam służyły przez kolejne 20-30 lat, dlatego dobrym pomysłem jest wybranie produktów energooszczędnych, które obniżą rachunki i zapewnią lepszy komfort cieplny.
O tym jak wybierać okna możecie przypomnieć sobie we wcześniejszych poradach. Jeśli jesteście zdecydowani na zmianę stolarki okiennej, musicie zwrócić uwagę na to, kiedy jest wymagane, a kiedy nie jest potrzebne pozwolenie czy zgłoszenie projektu.
Wymiana okien na nowe
Najmniej kłopotliwa jest wymiana okien na nowe, bez zmieniania ich wymiarów. Takie działania nazywamy odtworzeniem stanu pierwotnego. Jest to właściwie jedyny przypadek, w którym nie musimy ubiegać się o żadne pozwolenia ani pamiętać o zgłoszeniu projektu.
Jeśli zlecamy wymianę stolarki okiennej zaufanej firmie upewnijmy się, że okno jest dopasowane do wymiarów ościeża, dobrze umieszczone na ścianie (czy wraz z wymianą okien docieplany dom styropianem?) oraz czy jest profesjonalnie zamocowane. W przypadku umieszczania mniejszego okna niż wymiary ościeża, należy pamiętać o obmurowaniu otworu okiennego i odpowiedniej izolacji.
Decydując się na wymianę okien dachowych będziemy zmuszeni do częściowego zdemontowania pokrycia dachowego. Przy okazji wnęka będzie wymagała naprawy lub wymiany na nową. Można ja wykonać z płyt g-k lub wybrać gotową wnękę okienną.
Powiększenie i wybicie otworu okiennego
Zarówno powiększenie okna jak i wybicie nowego otworu okiennego wymaga uzyskania odpowiednich dokumentów, które pozwolą uniknąć kar za samowolę budowlaną. Niekiedy będzie się to również wiązało się z nowym projektem belki nadprożowej wykonanym przez konstruktora.
Jeśli chcemy wymienić okno na drzwi balkonowe (czyli powiększyć je w pionie), zgodnie ze zmianami w prawie budowlanym, które weszły w życie w 2017 roku, nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Wymagane jest jednak zgłoszenie robót wraz z projektem, gdyż ingerujemy w ściany nośne, co wiąże się z przebudową budynku.
Podobnie wygląda kwestia wstawienia okna dachowego lub zamurowania istniejącego otworu – wystarczy zgłoszenie, jeśli nie będziemy zmieniali konstrukcji dachu.
„2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
(…) 1b) 56) przebudowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków; (…)”
Jeśli wybijamy nowy otwór okienny lub powiększany go na szerokość lub wysokość w górę, musimy dodatkowo zlecić konstruktorowi budowlanemu wykonanie nowego projektu nadproża, które przenosi obciążenia z wyższych partii ścian i stropu. Do niedawna ingerencja w przegrody zewnętrzne wymagała pozwolenia na budowę, jednak po zmianie przepisów w 2017 roku w domu jednorodzinnym wystarczy nam w zupełności zgłoszenie z projektem.
Zmiany stolarki okiennej w mieszkaniu
Planując zmiany w stolarce okiennej we wspólnocie mieszkaniowej, musimy najpierw zatroszczyć się o zgodę tejże wspólnoty mieszkaniowej oraz właściciela budynku. Blok spółdzielczy wymaga zgody od Spółdzielni, która może nawet pokryć część kosztów związanych z wymianą stolarki okiennej.
Niestety nawet wtedy, gdy posiadamy prawa własnościowe do mieszkania może okazać się, że wymiana okien na inne modele czy wybicie większych otworów nie będą możliwe ze względu na to, że nasze działania mają wpływ na wygląd elewacji budynku, która jest dobrem wspólnym*.
W przypadku budynku znajdującego się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, będzie dodatkowo potrzebna opinia lub decyzja konserwatora, który może, ale nie musi zgodzić się na wymianę stolarki okiennej.
Doświetlenie wnętrza nie zawsze jest łatwe
Wymiana okien na nowe lub powiększenie otworów okiennych wydają się proste, jednak jeśli zapomnimy o zgłoszeniu swoich zamiarów czy odpowiednim projekcie konstruktora, możemy przysporzyć sobie wielu kłopotów. W końcu to, że dom czy mieszkanie należą do nas, nie oznacza wcale, że możemy w nich robić to, co sobie zaplanujemy. Nowe drzwi balkonowe? Większe okno w łazience? Pamiętajcie o nowych przepisach, które z każdym rokiem mają ułatwić kwestie budowlane.
Co sądzicie o dużych szkleniach? Warto w nie inwestować, czy lepsze są tradycyjne, mniejsze okna?
Źródła: https://www.oprawiebudowlanym.pl/2017/01/zmiany-prawo-budowlane-2017.html
Prawo budowlane art. 29 ust. 2 pkt 1b oraz art. 30 ust. 1 pkt 2 i art. 30 ust. 4c
https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/747835,czy-mozna-wymieniac-okna-w-bloku.html
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.