W momencie podjęcia decyzji o budowaniu własnego domu pojawia się pytanie, czy wybrać projekt domu z katalogu czy lepiej zaprojektowany indywidualnie przez architekta? W końcu wszyscy mówią, że „gotowce” są tańsze, dostaniemy je od ręki, więc nad czym się tutaj w ogóle zastanawiać? Czytajcie dalej, żeby poznać i zrozumieć podstawowe różnice, o których niewielu z nas nie ma pojęcia!
Projekt domu – kilka słów wstępu
Rozsądnie wybrany projekt domu sprawi, że przebieg procesu budowlanego będzie sprawny i bezproblemowy (zazwyczaj). Musi on zawierać rozwiązania techniczne, które ułatwią realizację inwestycji. Prawidłowo wykonany projekt zgodnie z Prawem Budowlanym musi składać się z części architektoniczno-budowlanej oraz projektu zagospodarowania przestrzeni.
Dokumentacja powinna zawierać min.:
- rzuty kondygnacji,
- rzuty dachu,
- rzuty więźby dachowej,
- rysunki elewacji,
- przekroje pionowe,
- rysunki konstrukcyjne stropów, nadproży, fundamentów,
- wykaz stolarki (okna, drzwi),
- opis techniczny określający rozwiązania funkcjonalne, parametry domu takie jak kubatura czy wysokość, opis materiałów potrzebnych do budowy i wykończenia,
- projekt instalacji wewnętrznych (kanalizacja, wodna, gazowa, c.o., elektryczna),
- opis techniczny części konstrukcyjnej oraz rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe elementów budynku i określenie sposobu ich wykonania.
Pamiętajmy o tym, że niezależnie od tego, czy wybieramy projekt z katalogu czy indywidualny, musi on przede wszystkim pasować do wymiarów wybranej wcześniej działki, wytycznych danej gminy oraz do naszych oczekiwań i potrzeb.
Cena – czyli to, na co często najpierw patrzymy
Projekt domu, Zdjęcie: pixabay.com
Nie ma co ukrywać, przy pierwszym kontakcie z projektami widzimy znaczącą różnicę w cenie. Projekty domów z katalogów mogą kosztować już nawet ok. 2 tysięcy zł, przy czym projekt indywidualny to koszt zazwyczaj od 5 tysięcy zł w górę.
O czym często nie wiemy to to, że projekt domu z katalogu nie jest jeszcze „projektem” w świetle prawa. Dlatego do opłaconej kwoty musimy doliczyć usytuowanie go na działce. Kolejnym haczykiem, na który wielu z nas daje się złapać jest to, że zmiany gotowego projektu mogą być kosztowne i zazwyczaj nie są wliczone w cenę. Jeśli w trakcie budowy okaże się, że jednak potrzebujemy więcej okien, inny rozkład pomieszczeń lub są konieczne inne, poważniejsze zmiany konstrukcyjne, musimy liczyć się z niemałą dopłatą za zmiany. Jesteśmy dodatkowo niejako zmuszeni skorzystać z usług tego samego projektanta, który ma pliki źródłowe, umożliwiające łatwe naniesienie poprawek w projekcie.
Architekt, który projektuje nasz dom indywidualnie, będzie miał wliczone wszystko w koszty i bez problemu naniesie zmiany w dowolnym momencie. W jego cenę wlicza się często załatwianie wielu formalności, czyli pomoc, na którą nie możemy liczyć przy zakupie gotowego projektu. W przypadku wielu wątpliwości, chęci zmian, nawet w trakcie budowy, to on będzie bardziej elastyczny i pomocny.
Wygląd domu – skrojony na miarę lub skopiowany
Nie ma sensu owijać tego w bawełnę – kupując dom z katalogu może okazać się, że taki sam postawi sobie pięciu naszych sąsiadów (lub więcej). Przejeżdżając ulicami miast i wsi często widujemy budynki, które wyglądają dosłownie jak skopiowane. To właśnie efekt korzystania z projektów dostępnych w katalogach. Oczywiście wcale nie musi nam to przeszkadzać, ale warto mieć świadomość tzw. skutków ubocznych.
Jeśli jednak wolimy mieć wyjątkowy dom, skrojony na naszą miarę, to jedynym słusznym wyborem będzie architekt. To on sprawdzi się wtedy, gdy mamy nieregularny kształt działki lub jest ona niewielka. Pomoże dobrać rozkład pomieszczeń, ich funkcje, ilość okien, drzwi itd. Możemy mu w pełni zaufać, a co ważne, zawsze pozostanie w nami w kontakcie, mogąc wprowadzić każdą potrzebną zmianę czy kontrolując wykonanie projektu przez fachowców. Wielu projektantów oferuje dodatkowy nadzór nad budową, dając nam wytchnienie i czas wolny, który możemy poświęcić na pilniejsze sprawy.
Szybkość działania – skróty czy cierpliwość
Wady projektów, Zdjęcie: pixabay.com
Znaczącą różnicą dla wielu inwestorów jest czas oczekiwania. Projekt z katalogu jest dostępny od ręki, przy czym możemy przebierać w setkach tysięcy możliwości. Projekt wykonywane indywidualnie przez architekta jest zazwyczaj tylko jeden i to na nim dokonujemy na bieżąco zmian, ale jego czas przygotowania będzie wynosił nawet kilka miesięcy. Możemy mieć także problem z wyobrażeniem sobie końcowego efektu. Gotowe projekty domów zawierają często nie tylko dokumentację techniczną, ale również wizualizację czy nawet możliwość wirtualnego spaceru po pomieszczeniach. To z pewnością duże ułatwienie, gdyż architektowi musimy po prostu zaufać, a gdy jego wizja nie zgodzi się z naszą, dochodzić swojego albo poszukać innego fachowca.
Dodatkowe niuanse – czyli to o czym często nie wiemy
Nie można nanosić zmian na kupionym projekcie z katalogu wedle naszego uznania. Do tego potrzebna nam jest zgoda na zmiany, która jest, ale nie musi być dostarczona wraz z projektem.
Wybierając jednak dom z katalogu możemy zapoznać się z opiniami innych osób, które z niego skorzystały, o ile oczywiście jest to popularny obiekt budowlany. W przypadku korzystania z usług architekta również warto zasięgnąć opinii i dokładnie sprawdzić portfolio oraz opinie podawane drogą pantoflową czy w Internecie. Lepiej wybrać bardziej kosztownego, a profesjonalnego architekta, niż płacić podwójnie za zmiany, które nie powinny być w ogóle konieczne.
Podsumowanie – plusy i minusy domów z katalogów i indywidualnych projektów wykonanych przez architekta
Jaki najlepszy projekt domu?, Zdjęcie: pixabay.com
Wybieramy projekt z katalogu, jeśli:
- zależy nam na czasie,
- wolimy niższą cenę kosztem indywidualnych rozwiązań,
- nie chcemy obdarzyć zaufaniem architekta, wolimy od razu zobaczyć gotową wizję domu,
- nasza działka charakteryzuje się standardowymi wymiarami,
- nie planujemy żadnych zmian w projekcie,
- chcemy porozmawiać z innymi osobami, które mają ten sam dom,
- wolimy samodzielnie załatwiać sprawy urzędowe i kontrolować fachowców.
Wybieramy projekt indywidualny, jeśli:
- nie śpieszymy się z budową domu,
- zależy nam na tym, by dom był jak najbardziej dopasowany do naszych potrzeb,
- dysponujemy niewielką i/lub nieregularną działką,
- chcemy zdać się na wizję fachowca, który stworzy nam wyjątkowy i oryginalny projekt,
- bierzemy pod uwagę możliwość zmian na etapie budowy,
- wolimy, by architekt załatwiał za nas trudne sprawy urzędowe i doglądał fachowców.
Projekt domu czyli pierwszy krok w realizacji domu
Wybór projektu domu będzie warunkował wiele spraw, z których mogliśmy nie zdawać sobie sprawy. Z tego powodu nie sugerujmy się powszechną opinią czy sugestiami znajomych, ale przemyślmy wszystko i wybierzmy to, co najbardziej nam odpowiada. W końcu w naszym domu mamy spędzić najbliższych kilkadziesiąt lat jeśli nie całe życie, czy naprawdę chcemy, żeby był w porządku czy wyjątkowy, niesamowity i dopasowany do naszych potrzeb?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.