Instalacja elektryczna to jedna z sieci, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie budynków mieszkalnych i obiektów przemysłowych. Większa liczba odbiorników i pobór mocy sprawiają, że nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie. Stara instalacja elektryczna może nie udźwignąć takich obciążeń, co może być niebezpieczne dla użytkowników. Jedynym wyjściem może się okazać modernizacja lub przebudowa sieci elektrycznej.
dowiesz
się:
- kiedy modernizacja jest konieczna
- jakie obiekty wymagają zgody na przebudowę
- jak wybrać nowe akcesoria
Przebudowa instalacji elektrycznej, zdjęcie: rawpixwel.com
Kiedy wykonywać przebudowę instalacji elektrycznej?
W przepisach budowlanych nie występują wskazania, kiedy należy wykonać modernizację czy przebudowę sieci elektrycznej. Co więcej, nie funkcjonuje nawet takie pojęcie, co powoduje kłopoty z określeniem zakresu prac. W związku z tym należy indywidualnie podejść do tematu i wybrać najlepszy termin.
Najczęściej decyzja zapada w sytuacji awaryjnej, kiedy mocno nagrzane przewody elektryczne zaczynają emitować nieprzyjemny zapach. W ten sposób najłatwiej można rozpoznać, że sieć nie wytrzymuje napięcia i pora na modernizację. Inną sytuacją jest widoczny kiepski stan techniczny. Często można zauważyć to w czasie przejęcia lub zakupu starszego budynku, kiedy instalacja ma luźne gniazda, czy widoczne przewody. Wówczas nie ma co czekać na prace wykończeniowe, tylko natychmiast zacząć od wymiany sieci elektrycznej.
Często przebudowa instalacji jest związana rozbudową obiektu. Dobudowa skrzydła budynku lub garażu generuje potrzebę doprowadzenia sieci elektrycznej do tego pomieszczenia. W związku z tym potrzebna jest budowa nowej sieci i modernizacja rozdzielni czy ostatnich gniazdek.
Przebudowa instalacji elektrycznej, zdjęcie: rawpixwel.com
Czy potrzebna jest zgoda na przebudowę?
Problem z określeniem, czym tak właściwie jest modernizacja, generuje problemy związane z obowiązkiem uzyskania zgody na te prace. Z reguły wymiana gniazdka elektrycznego, przewodów czy rozdzielni nie wymaga pozwolenia. Nawet zmiana miejsca położenia gniazda nie musi być nigdzie zgłaszana. Jedynie rozbudowa sieci o nową część obiektu wymaga odbioru i wystawienia protokołu pomontażowego.
Zgody wymagają wszystkie prace wykonywane w obiektach zabytkowych, także drobne modernizacje sieci elektrycznej. W przypadku budynków wielorodzinnych czasem potrzebna jest zgoda spółdzielni. W domach jednorodzinnych i obiektach prywatnych taka zgoda nie jest wymagana nawet, jeśli obiekt należy do jakiejś wspólnoty mieszkaniowej. Warto też zgłosić do zakładu energetycznego potrzebę wymiany licznika prądu, ponieważ prace w jego obrębie mogą wykonywać tylko pracownicy firmy.
Przebudowa instalacji elektrycznej, zdjęcie: pexhere.com
Elementy do wymiany w pierwszej kolejności
Jak się zabrać do wymiany i od czego zacząć? Kilka podstawowych informacji na temat układania instalacji elektrycznej przedstawiliśmy już wcześniej. Wyjaśnialiśmy też podstawowe pojęcia z dziedziny elektryki, które warto znać. Prace związane z siecią elektryczną należy zawsze przeprowadzać z największą starannością. Osobom, które mimo wszystko obawiają się montażu przewodów elektrycznych, polecamy pomoc specjalistów. Nie można bowiem zapominać, że źle zabezpieczone i dobrane przewody elektryczne mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników.
Jeśli decydujemy się na samodzielną modernizację, warto zacząć od wymiany starych i za słabych przewodów. Często możliwe jest poprowadzenie nowych kabli tymi samymi rurkami, w których umieszczone były dotychczasowe przewody. Jeśli są pod tynkiem, nie warto ich wyciągać, a jedynie zadbać o odcięcie ich od rozdzielni. Wówczas nowe kable można schować pod tynkiem w innym miejscu lub prowadzić w listwach elektroinstalacyjnych z PCV. Odpowiednio zamontowane listwy po zamalowaniu będą zupełnie niewidoczne.
Z reguły wymienić trzeba także wszystkie akcesoria, takie jak gniazda czy włączniki. Bardzo często nie spełniają one wymagań obowiązujących przepisów i są niebezpieczne dla życia i zdrowia użytkowników. Ponadto, w czasie remontu ich wygląd może nie pasować do ogólnej aranżacji pomieszczenia. W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie gniazda wtykowe bez styku ochronnego. Nie tylko są niebezpieczne, ale często także niekompatybilne z wtyczkami nowych urządzeń.
Modernizacje z pewnością podlegać będzie także rozdzielnia. W niektórych obiektach starego typu można spotkać jeszcze bezpieczniki topikowe. Te akcesoria nie tylko nie spełniają norm bezpieczeństwa, ale także są trudne do dokupienia. Powinny je zastąpić wyłączniki różnicowoprądowe, montowane na poszczególnych obwodach. Można zdecydować się także na nową skrzynkę rozdzielczą, która będzie lepiej pasowała do odnowionego pomieszczenia.
Przebudowa instalacji elektrycznej, zdjęcie: pexhere.com
Nowe akcesoria - jakie wybrać?
Skoro już wiemy, jakie elementy w pierwszej kolejności należy wymienić, pora zastanowić się co wstawić w ich miejsce. Przede wszystkim podczas planowania sieci warto wziąć pod uwagę stale rosnące potrzeby energetyczne obiektu. Przewody powinny być przewidziane na większe obciążenia niż aktualne zapotrzebowanie obiektu. Dzięki temu w przyszłości z pewnością uda się uniknąć ponownej wymiany. Zapobiega to też przegrzaniu i zwiększeniu zagrożenia pożarowego. Szczególne znaczenie ma to w przypadku instalacji elektrycznej w drewnianym domu.
Wszystkie gniazda powinny mieć określony stopień ochrony IP, czyli odpowiednią szczelność. Dotyczy to nie tylko odporności na wilgoć, ale także na zapylenie. Dobór stopnia ochrony zależy też od charakteru pomieszczenia, w jakim będzie gniazdo montowane. Podczas wyboru produktów warto też pamiętać o ich wysokiej jakości. Nowe akcesoria mają wystarczyć na lata, dlatego oszczędności na etapie zakupu mogą odbić się czkawką w czasie awaryjnego remontu. Po wysokiej jakości produkty warto skierować się do sprawdzonych hurtowni lub marketów budowlanych.
A jak wygląda sieć elektryczna w waszych domach?
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.