Przydomowa wędzarnia

Kto nie próbował świeżo uwędzonego mięsa boczku czy ryb, ten dużo stracił. Wędzenie może być okazją do spotkania towarzyskiego, ale też ma istotny walor praktyczny. Przygotowane produkty są pozbawione chemii, a prawidłowo przygotowane można dość długo przechowywać.

W warunkach domowych najczęściej wędzi się na zimno, czyli w dymie o temperaturze 60-70°C. Najwygodniejsza jest wędzarnia murowana, można ją bowiem używać o każdej porze roku. Najłatwiejsza do wykonania jest natomiast wędzarnia, której palenisko wykonano w ziemi.

Najważniejszymi elementami wędzarni są: palenisko, komora wędzarnicza oraz szyber. Najpopularniejsze są wędzarnie, w których palenisko jest oddzielone od komory wędzarniczej i połączone z nią rurą.

Wędzarnia zdjęcie

Kilka informacji wstępnych

Reklama


Mało kto z nas zadaje sobie pytanie, czym dokładnie jest wędzenie. W końcu próbowaliśmy wielokrotnie wędzonego mięsa i warzyw, które dosłownie rozpływały się w ustach. Z technicznej strony jest to po prostu metoda konserwacji żywności za pomocą dymu. Jak wiadomo mięso czy sery wędzone zmieniaj swój kolor, zapach oraz oczywiście smak.

Można wędzić na 3 sposoby:
1. Na zimo w temperaturze 16-22 stopni C – bardzo długi czas wędzenia, nawet do kilku tygodni.
2. Na ciepło w temperaturze 23-40 stopni C.
3. Na gorąco w temperaturze 40-90 stopni C (nazywane pieczeniem).

Nie istnieje jedna uniwersalna metoda wędzenia, wszystko zależy od naszych upodobań.

Tutaj przekopiesz się na kolejną stronę artykułu
 1 2 3 

Ocena: 4.7

Data publikacji: 2011-05-09

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.