Zimowe wieczory bywają mroźne i ciemne, dlatego szukamy schronienia we własnych czterech kątach, które mogą dawać nam ostoję spokoju lub odtrącać chłodem. Chcecie zamienić swoje mieszkanie lub dom w przytulne i nastrojowe wnętrze zimą? Sprawdźcie jak zrobić to niedrogim kosztem, wykorzystując światło, fakturę, kolor i drobne akcesoria dostępne w większości sklepów.
Oświetlenie, które daje poczucie przytulności
Najbardziej nastrojowe światło daje ogień, który może piękne płonąć ogrzewając jednocześnie otoczenie. Jeśli marzycie o własnym kominku, a nie planujecie remontu ani budowy domu, zawsze można zdecydować się na wersję bio, która jest dozwolona nawet w mieszkaniach. Oczywiście płonący ogień nie jest jedynie zarezerwowany dla kominków – by stworzyć nastrojowy klimat w domu zimą możemy zapalić kilka świeczek. Jeśli mają duże, okazyjne kształty, wystarczy je ustawić w zestawie w widocznym miejscu. Surowe formy nie pasują do waszego mieszkania? Wybierzcie gotowe świeczniki lub wykonajcie własne np. ze słoików.
Wrażenie ciepła w domu daje przyćmione światło – wszystkie klinkiety, lampy nablatowe czy stojące o ciepłej barwie światła spełnią zadanie. By wnętrza nie były zbyt ciemne i ponure, warto włączyć wiele źródeł światła jednocześnie – w ten sposób połączymy nastrój z zadowalającą widocznością. Znane wszystkim cotton balle to również must have przytulnych i nastrojowych wnętrz. Doskonale wyglądają zarówno w salonie, jak i w sypialni czy nawet pokoju dziecięcym.
Tkaniny i ich faktury mogą ocieplać wnętrze
Wszyscy wiemy, że ciepły koc w chłodne, zimowe wieczory jest doskonałym kompanem w czasie oglądania filmu czy czytania książki. Ten sam koc, jeśli przemyślanie dobierzemy jego fakturę, grubość, materiał czy wzór, doda naszemu wnętrzu szyku i przytulności. Oczywiście jeśli lubimy swój model z polaru czy z mikrofibry, nie musimy go od razu wyrzucać. Najmodniejsze w tym sezonie są jednak koce z wełny, które plecie się własnoręcznie. Można je zarówno kupić jak i zrobić, a sprawiają naprawdę niesamowite wrażenie przytulności.
Koce nie są jedynymi przedmiotami, które ocieplają wnętrze. Grube i mięsiste tkaniny mogą pojawić się również w formie serwetek, zasłon czy dywanów. Modne są także dodatki do wnętrza takie jak miękkie pufy czy głębokie fotele. Przytulności w nowoczesnym wnętrzu można dodać rzucając np. na krzesła w jadalni skóry zwierzęce. Dużo zależy od stylu w jakim jest urządzone nasze mieszkanie czy dom, gdyż nie wszystko będzie do siebie pasowało. Prostym rozwiązaniem są także nowe ozdobne poduszki – wykonane z pluszu, lnu czy wełny sprawią, że najbardziej surowe wnętrze stanie się bardziej przytulne.
Dodatki dla zapracowanych
Tak jak pisałam wcześniej, świeczki to podstawa w zimowe wieczory. Przytulności dodaje również drewno, dlatego podstawki pod kubki czy inne ozdoby wykonane z tego surowca sprawdzą się zimą w domu. Atmosferę poprawią również nowe ramki na zdjęcia lub konstrukcje z fotografiami wykonane własnoręcznie. Niesamowity efekt tworzą odbitki przypięte klamerkami do lamek choinkowych rozpiętych na ścianie.
W czasie świąt zainwestujcie również w świąteczne dodatki do wnętrz, które będą wam przypominały o zbliżającym się Bożym Narodzeniu. Figurki, lampiony czy nawet nowe plakaty na ścianę potrafią zamienić wnętrze na przytulne.
Kolory idealne na zimowy czas
Duże znaczenie w budowaniu nastroju we wnętrzu pełni oczywiście kolor. Najbardziej radykalnym zabiegiem może być przemalowanie ścian, jednak ja proponuję mniej inwazyjne zabiegi. Kolor we wnętrzu mogą wprowadzać wspomniane wyżej dodatki i akcesoria, szczególnie duże formy dywanów, zasłon czy koców.
Przytulności dodadzą praktycznie wszystkie kolory w ciepłych odcieniach – począwszy od beży, szarości, aż po czerwień. Omijać należy kolor niebieski, czarny i biały – o ile są one modne i nowoczesne, tak nie sprawdzą się w zimie. Tradycyjnie ciepła dodają kolory słoneczne – odcienie żółci i pomarańczy. W czasie wyboru dodatków i dekoracji należy uważać na brązy, które w nadmiarze przytłaczają oraz na czerwienie, które mogą za bardzo pobudzać, zamiast tworzyć nastrojową atmosferę.
Domowa atmosfera ponad wszystko
Przytulne i nastrojowe wnętrze zimą to doskonały pomysł dla wszystkich domatorów, którzy uwielbiają spędzać czas w swoich czterech ścianach. Wizualne ocieplenie wnętrza nie jest trudną sztuką i nie polega mówiąc pół żartem pół serio na podkręceniu ogrzewania. Grube i mięsiste tkaniny, kominek lub świeczki oraz piękne dodatki to naprawdę wszystko, co sprawi, że smutna i mroźna zima pozostanie za drzwiami naszego domu lub mieszkania.
Jakie są wasze sposoby na dodanie przytulności w domu?
fot. Pinterest.com
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.