Rośliny na balkonie

Cudowny ogród w miniaturowej formie na maleńkim balkonie? Tak, to możliwe. Rośliny na balkonach naszych domów i mieszkań są ozdobą i wizytówką. Są też tęsknotą za przebywaniem wśród natury i ogrodem, którego nie każdy jest posiadaczem. Już wczesną wiosną każdy miłośnik roślin planuje co i jak zorganizować na balkonie, aby dobrze się na nim czuć i aby balkon pięknie wyglądał. Dla wielu osób balkon jest szansą na bliski kontakt z naturą. Warto o tym pamiętać i pomóc, szczególnie osobom starszym, w zorganizowaniu roślinności na ich balkonach. Jak to zrobić? Jakie rośliny będą najodpowiedniejsze dla naszego balkonu? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Rośliny na balkonie

Lokalizacja ogrodu

Dokonując wyboru roślin, które będą cieszyć nasze oko i upiększać nasz balkon powinniśmy zadać sobie pytanie jak zlokalizowany jest nasz ogród. Zanim dokonamy zakupu konkretnych kwiatów do zasadzenia w skrzyniach musimy zastanowić się nad tym, jak zlokalizowany jest nasz balkon. Nie możemy kierować się wyglądem konkretnych gatunków, być może te akurat podobają się nam najbardziej, ale powinniśmy uwzględnić warunki, w którym przyjdzie im rosnąć. Niektóre rośliny są światłolubne, inne znowu wymagają cienia bądź półcienia i wilgoci. Te, które potrzebują wiele światła będą słabiej kwitły na zacienionym balkonie, a te, które potrzebują miejsca zacienionego zostaną sparzone na słońcu, które przez większość dnia operuje na naszym balkonie. Warto się zastanowić, czy nasz balkon jest zlokalizowany bardziej na wschód, północ, czy może zachód i południe.

Rośliny na balkonie
Rośliny na balkonie, źródło: Pixabay

Jakie rośliny wybrać?

Z pewnością dopasowane do warunków jakie panują na naszym balkonie, o czym pisaliśmy wyżej. Fachowcy radzą, aby wybierać takie gatunki roślin, które jak najdłużej kwitną. Po to, aby nasz balkon praktycznie od wiosny do jesieni był ukwiecony. W sklepach ogrodniczych, marketach budowlanych czy na targach można kupić sadzonki lub nasiona. Na balkonach w donicach można hodować bardzo różnorodne rośliny:

 • iglaki,
 • krzewy zimozielone
 • byliny
 • zioła
 • kwiaty jednoroczne
 • a nawet warzywa.
Reklama

Długim okresem kwitnienia charakteryzują się rośliny wieloletnie. W jednej donicy można zestawiać ze sobą odmiany jednego gatunku różniące się kolorami, bądź różnice się rośliny różnych gatunków o podobnym kolorze i sposobie uprawy. Świetnym uzupełnieniem kompozycji w donicach czy skrzyniach są rośliny o ozdobnych liściach. Mogą to być:

 • Starzec pospolity
 • Kocanki włochate i włoskie
 • Kalocefalus Browna
 • Santolina cyprysikowata
 • Koleus
 • Bluszcz kurdybanek
 • Geranium pachnące
 • Oraz odmiany ziół: szałwia, mięta, bazylia.

Balkonowy ogródek
Balkonowy ogródek, źródło: Pixabay

Wybór donic

Wybór donic, czy skrzynek jest oczywiście uzależniony od tego co chcemy w nich posadzić. Na balkonie zwykle nie mamy zbyt dużo miejsca. Trzeba więc odpowiednio przemyśleć jakiej wielkości donice wybrać, czy:

 • stojące,
 • wiszące
 • nasadkowe (nakładane na balustradę),
 • wysokie i pionowe,
 • niskie i horyzontalne.

Obecnie na rynku możemy znaleźć całą paletę donic, wykonanych z najróżniejszych materiałów: plastiku, terakoty, drewna, betonowe, betonowe z plimerbetonu, ceramiki, wikliny, fibreclay (włókno szklane i ceramika), polystone (tworzywo sztuczne i kamień), stali.

Donice balkonowe
Donice balkonowe, źródło: Pixabay

Najpopularniejsze rośliny na balkon

W specjalnie opracowywanych rankingach najbardziej popularnych kwiatów balkonowych specjaliści wymieniają:

- Surfinie
Zwana też petunia ogrodową, roślina o zwisających pędach, jej zaletą jest to, że kwitnie obficie, jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, kwiaty wymagają troskliwej opieki.
- Bratki
zwany też fiołkiem ogrodowym lub bratkiem ogrodowym, jest rośliną dwuletnią, fiołkowatą, ozdobna, uprawiana w ogromnej liczbie odmian, sadzonki są często mrozoodporne, rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, kwitnie od kwietnia do czerwca
- Pelargonie bluszczolistne i rabatowe
Pelargonie mają łodyge zwisającą, płożącą się, rozgałęzioną i łamliwą. Kwiaty kwitną bardzo długo, przez całe lato aż do jesiennych przymrozków, jest to roślina termo indukcyjna, co oznacza, że warunkiem obfitego kwitnienia jest przejście w zimowy okres spoczynku w niskiej temperaturze. Pelargonia bluszczolistna jest rośliną długowieczną.
Pelargonie rabatowe są roślinami ciepłolubnymi, kwitnącymi od kwietnia do października, jest łatwa w uprawie, lubi stanowiska słoneczne i półcieniste, lubi torf wymieszany z piaskiem, wymaga regularnego podlewania
- begonie bulwiaste lub wiecznie kwitnące
Są to byliny o mięsistych łodygach, jest to roślina wieloletnia, jednak w Polsce uprawia się ją jako roślinę jednoroczną, ponieważ jej bulwy nie są odporne na mróz, rośnie na stanowiskach zacienionych, lubi podlewanie wodą bezwapienną i zasilanie nawozem wieloskładnikowym. Begonia wiecznie kwitnąca kwitnie od czerwca do października.
- aksamitki
Są to rośliny jednoroczne należąc do rodziny astrowatych, łatwa w uprawie, lubiąca pełne nasłonecznienie, wymagającą podlewania w okresach suszy, podczas długotrwałych deszczów roślina narażona jest na tzw. szarą pleśń, wymaga więc chemicznych oprysków, jeśli chcemy tego uniknąć.
- lobelie przylądkowe
Lobelia to roślina jednoroczna posiadająca cienkie, gładkie i rozgałęzione pędy, ma małe osadzone na szczytach pędów kwiaty. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Od początku kwietnia wymaga podlewania nawozem płynnym, gleby żyznej, lekko wilgotnej i słonecznego stanowiska. Lobelii nie wolno przesuszać, nie toleruje też stojącej w donicach wody.
- niecierpek nowogwinejski
Niecierpek charakteryzuje się okresem kwitnienia od maja do września. Preferuje stanowiska jasne, ale o rozproszonym świetle, nie lubi miejsc zacienionych, i narażonych na bezpośrednie działanie światła. Lubi podłoża żyzne, nie wolno przesuszać bryły korzeniowej, roślina jest wrażliwa na niskie temperatury i przymrozki.
- fuksja zwana tez ułanką
Fuksje są atrakcyjnymi roślinami ozdobnymi, na zimę trzeba je wnosić do pomieszczeń. Potrzebują rozproszonego światła, wilgotnego podłoża i żyznej ziemi. Roślina ta kwitnie do jesieni, ale wymaga obfitego nawożenia, przesuszenie rośliny powoduje jej osłabienie.
- pokrzywka brazylijska - koleus
Pokrzywka, to roślina balkonowa, która zachwyca oryginalnością barw i deseni mimo, że atrakcyjne w tej roślinie są liście, roślina lubi słońce, ciepło i wilgoć. Nie znoszą suszy, jednocześnie nie lubią nadmiernego podlewania, gdyż wówczas łatwo gniją, lubią ziemię żyzną i lekko kwaśną.

Rośliny doniczkowe na balkony
Rośliny doniczkowe na balkony, źródło: Pixabay

Z roślin do donic wiszących poleca się:

 • bonelię
 • uczep rózgowaty tzw. złoty deszcz
 • komarzycę
 • scewolę
 • surfinię, petunię kaskadową.

Ważne, aby wybierać rośliny, które mają podobne wymagania co do warunków wzrostu, podlewania i nawożenia. Nie powinno się łączy ze sobą roślinności o innych zapotrzebowaniach na światło czy wodę. Inne rośliny wybierzemy do donic pionowych, inne do poziomych a inne do wiszących. Kwiaty w donicach można wysiewać lub nasadzać tworząc różne kompozycje. Można też do donic z roślinami dosiewać rośliny jednoroczne.

Rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe, źródło: Pixabay

Rośliny odstraszające muchy i komary

W letnie dni komary mogą być szczególnie uciążliwe. Jeśli Twój balkon jest tak zlokalizowany, że jesteś narażony na ich szczególną obecność, to warto pomyśleć o tym, aby na swoim balkonie nasadzić takie rośliny, które odstraszają komary i muchy. Są takie rośliny, które posiadają określone cechy związane z tym jak wyglądają czy jakie wydzielają zapachy. Niektóre kwiaty odstraszają, a inne wręcz przyciągają owady. Niektóre rośliny wydzielają lotne olejki eteryczne, których zapach nie jest lubiany przez owady. Najsilniejsza bariera jest najbliżej rośliny. Im dalej od niej, tym skuteczność ochronna olejków eterycznych maleje. Warto o tym pamiętać dokonując wyboru podczas organizacji roślin na balkonie. Niemniej jednak trzeba mieć świadomość, że jedna roślina nie odstraszy komarów. Jednak już większa ilość na małym balkonie może stać się elementem skutecznie chroniącej nas bariery przeciwko insektami. Dlatego rośliny takie trzeba nasadzać gęsto i najlepiej na kilku poziomach balkonu.

W grupie roślin odstraszających komary i muchy są:

- plektrantus koleusowaty tzw. komarzyca. Jest rośliną wieloletnią, lubiącą lekki cień, nieznoszącą suszy. Wymaga w miarę regularnego nawożenia od wiosny do jesieni nawozami potasowymi lub wieloskładnikowymi.
- pelargonia, która wydziela nielubiany przez meszki i muchy zapach. Lubi miejsca nasłonecznione oraz wymaga częstego podlewania. W upalne dni nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów oraz nawożenie odpowiednimi nawozami spowoduje, że przedłużymy jej kwitnienie.
- lawenda wąskolistna, która odstrasza komary i meszki. Roślina ta lubi zaciszne i ciepłe miejsca. Jest rośliną wymagającą dokładnego okrywania przed nadejściem zimy.
- heliotrop peruwiański. Najlepszy odstraszacz komarów wymaga regularnego podlewania i nawożenia, żyznych i przepuszczalnych gleb.

Rośliny odstraszające muchy i komary
Rośliny odstraszające muchy i komary, źródło: Pixabay

Na balkonie, jako rośliny ozdobne można posadzić też odstraszające komary i muchy następujące zioła:
- mięta pieprzowa, cytrynowa i inne gatunki mięty. Mięta lubi dobrze oświetlone balkony, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Uprawiana w pojemnikach powinna być regularnie podlewana i nawożona.
- bazylia (w zależności od gatunku) wymaga mniej lub więcej słońca, regularnego podlewania.

Balkony w blokach
Balkony w blokach, źródło: Pixabay

Kwiaty balkonowe uważane są za proste w uprawie, a dające wiele radości, kiedy pięknie kwitną cieszą oko nie tylko użytkowników balkonu. Fachowcy wskazują, że najbardziej odpowiednie rośliny na balkon od strony południowej to: margerytki, bodziszki, rozmaryn czy lawenda. Od strony wschodniej i zachodniej zaleca się sadzić: petunię, werbenę, dzwonki czy dalie. A od strony północnej: begonie i fuksje. Zacienione balkony lubią: begonię bulwiastą i stale kwitnącą, fuksję, niecierpek nowogwinejski i walerianę, tojeść gęstokwiatową, bluszcz i plektrantus. Pamiętaj, że na balkonie wśród roślin to Ty masz się czuć dobrze! Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem pod tytułem Balkon piękny dzięki roslinom. Sprawdź, co posadzić oraz Jesienny balkon we wrzosach.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-06-26

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej