Rozbiórka domu, jak się za to zabrać?

Rozbiórka domu, jak się za to zabrać?

Powodów do rozbiórki domu może być wiele np. zakup działki i chęć postawienia nowego budynku, zwolnienie miejsca na zaprojektowanie ogrodu lub po prostu likwidacja obiektu, który zagraża innym. Niezależnie od powodów do rozbiórki i tak trzeba wiedzieć, jak się za to zabrać.

Rozbiórka domu – potrzebne zezwolenia

W zależności od rodzaju budynku, jego położenia oraz kilku innych czynników, może się okazać, że wykonanie rozbiórki będzie wymagało otrzymania odpowiedniej decyzji administracyjnej.

  1. Bez jakiegokolwiek zezwolenia można rozebrać budynek, którego powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych i jednocześnie nie jest on zabytkiem.
  2. Gdy budynek jest nieco większy, jego wysokość nie przekracza 8 metrów, stoi w odpowiedniej odległości od granicy działki oraz nie jest zabytkiem – wtedy wymagane jest jedynie tzw. zgłoszenie. Dokument ten zanosi się do starostwa, a urząd ma 30 dni na wydanie decyzji.
  3. Jeżeli budynek nie spełnia norm opisanych powyżej (tj. ma więcej niż 25 metrów, stoi za blisko granicy lub jest za wysoki), wtedy wymagane jest pozwolenie na rozbiórkę. Do urzędu trzeba dostarczyć mnóstwo dokumentów (szkice, pozwolenia właścicieli działek graniczących, opis i zakres robót itp.).

Wyjątek – czynnikiem, który wpływa na przyśpieszenie rozpoczęcia prac rozbiórkowych jest fakt, że obiekt stanowi zagrożenie. Rozbiórkę można zacząć praktycznie natychmiast, odkładając prace „papierkowe” na potem.

vintage-kitchen-window-berlin

Reklama


Zezwolenia załatwione, co dalej?

Gdy wszystkie sprawy urzędowe mamy już za sobą, czas podjąć decyzję o sposobie rozbiórki – ręczna czy przy użyciu sprzętu.

Ręczna rozbiórka sprawdzi się w przypadku małych obiektów (altanek, wiat, komórek, małych domków), po prostu wszędzie tam, gdzie użycie ciężkiego sprzętu jest nieopłacalne. W przypadku dużych budynków, ręczna praca może trwać w nieskończoność i powodować faktyczne zagrożenie dla zdrowia i życia robotników.

Rozbiórka przy użyciu sprzętu zda egzamin zwłaszcza przy dużych budynkach, gdzie burzenie ścian, a następnie ładowanie uzyskanego materiału mogłoby się okazać niemożliwe i niebezpieczne przy użyciu samych rąk.

vintage-berlin-germany-old

Koszty rozbiórki budynku

Wybór odpowiedniej metody powinien być również podyktowany kosztami (ręczną można wykonać samemu, niwelując przy tym koszty) oraz rodzajem materiału, z którego powstał budynek (burzenie ciężkich żelbetonowych ścian to zadanie wyłącznie dla maszyn).

Naturalnie cena takiej usługi w głównej mierze zależy od rozbieranej powierzchni (średnio wynosi 50 złotych za metr sześcienny uzyskanego materiału). Wpływ na finalny koszt ma także wywóz materiału (średnio również około 50 zł za metr sześcienny).

Koszt rozbiórki standardowego domu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych powinien się zamknąć w kwocie 20 tysięcy złotych.

Jeżeli dom jest w wyjątkowo dobrym stanie, bardzo prawdopodobne, że znajdzie się ktoś chętny, kto podejmie się jego rozbiórki absolutnie za darmo (wyłącznie w zamian za materiały pochodzące z rozbiórki).

pexels-photo-207626

Jak zaoszczędzić – recykling i ponowne użycie materiałów

Jeżeli nie znajdziemy nikogo chętnego na „darmową rozbiórkę” to musimy rozważyć inny sposób pozwalający na zaoszczędzenie choć części kosztów. Materiały pochodzące z rozbiórki można zagospodarować i wykorzystać do budowy nowego domu. Dzięki temu zabiegowi zaoszczędzimy również na transporcie.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2016-12-28

Autor tekstu

Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.