Rustykalne… czyli jakie? O rustykalnych wnętrzach

Rustykalne… czyli jakie? O rustykalnych wnętrzach

Na stronach internetowych, blogach, magazynach wnętrzarskich można poczytać i obejrzeć rustykalne wnętrza. Rustykalne… czyli jakie? Jeśli artykuł, post, zdjęcie w gazecie zwróciło Twoją uwagę, a nagłówek w nich miał to jedno obce słowo „rustykalny”, to polecamy doczytać do końca! Będzie kilka ciekawostek o tym, jakie wnętrza można nazwać rustykalnymi i jakie dodatki wystarczy dołączyć do swoich pokoi, przedpokoi, łazienek i kuchni, aby uzyskać efekt rustykalnego pomieszczenia! Być może coś Cię zainspiruje! Zapraszamy do lektury!

Rustykalne - czyli jakie?
Rustykalne - czyli jakie? źródło: Pixabay

Rustykalny… czyli jaki?

Ciekawostka pierwsza: skąd się wzięła nazwa rustykalny?

 • w fachowych języku historyków sztuki i architektów występuje słowo ”rustyka”. Termin ten oznacza sposób obrobienia muru. A dokładniej okładziny kamienne, które powodują, że mur wygląda jakby był stary. Rustykalna okładzina ścienna powoduje, że budynek ma surowy wygląd. Takie okładziny pojawiły się już w budynkach renesansowych. Nazywano je też okładzinami „na dziko”, gdyż obrobione lico ściany miało pełnić imitację naturalnego łomu kamiennego. Co dziwne w ten sposób dekorowano miejskie budowle renesansowe i barokowe przeznaczone do celów prywatnych i mieszkaniowych, bądź budynki użyteczności publicznej
 • styl rustykalny kojarzy się z wystrojem wiejskich chat i dworków szlacheckich

Ciekawostka druga: co oznacza słowo “rustykalny”?

 • po łacinie „rusticalis”, „ruralis” oznacza wiejski, chłopski
 • czasami mając na myśli rustykalny, ktoś rozumie pod tym pojęciem coś wykonanego przez rzemieślnika, a nie przedmiotu będącego produktem wytwarzanym masowo

Rustykalne wnętrza, to wnętrza o charakterze wiejskim, które przywodzą na myśl swojskość, wieś, naturalną prostotę, ludowość. Rustykalne wnętrza charakteryzuje przytulność.

Reklama

Rustykalne wnętrze
Rustykalne wnętrze, źródło: Pixabay

Rustykalne wnętrza

Błędnym jest założenie, że rustykalne wnętrza mogą być aranżowane tylko na wsi! Nawet w środku miasta, w mieszkaniu, można uzyskać efekt rustykalności.

Rustykalne mogą być:
- kuchnie,
- jadalnie
- łazienki
-przedpokój
- sypialnia
- salon.

Właściwie wszystkie pomieszczenia! Nieprawdziwa jest też opinia, że trzeba „od podstaw” zaaranżować rustykalne wnętrze, żeby osiągnąć efekt. Tak naprawdę to w wielu przypadkach wystarczą tylko dodatki: drobiazgi w postaci przedmiotów czy tkanin. Odpowiednio dobrane, potrafią nadać każdemu wnętrzu, czy to kuchni, czy salonowi - rustykalnego charakteru. Jedną z cech stylu rustykalnego jest wrażenie swojskości i przytulności. Domownicy i goście w rustykalnym wnętrzu czują atmosferę „rodzinnego ciepła”.

Rustykalna kuchnia
Rustykalna kuchnia, źródło: Pixabay

Co może nadać Twojemu wnętrzu rustykalny charakter?

Oto kilka podpowiedzi i pomysłów, co zrobić, co kupić, na co się zdecydować, aby nasze wnętrza posiadały to magiczne „coś”, które sprawi, że będziemy czuć się sielsko i anielsko. Spis pomysłów rozpoczniemy od bardziej wymagających prac i nakładów finansowych związanych z wyglądem pomieszczenia, a skończymy na bibelotach, które znaleźć możemy w wielu okolicznych sklepach, a nawet na takich rzeczach, które możemy po prostu przynieść ze sobą z wędrówki do lasu, bądź wakacyjnej, czy weekendowej wyprawy.

 • rustykalna ściana, bądź jej wybrany fragment
 • rustykalna podłoga
 • kominek z elementami drewna, kamienia, cegły, z otwartym paleniskiem, z wtopionymi kaflami ceramicznymi, może być też stylizowany lub nowoczesny piec żeliwny
 • belki na suficie
 • odpowiednio zaaranżowane oświetlenie
 • drewniane, stylowe meble
 • nadające rustykalnego stylu dywany
 • rustykalne tkaniny: firanym, makaty, kapy, narzuty, zasłony, obrusy, itp.
 • bibeloty i różne dodatki wykonane z naturalnych materiałów

Poniżej kilka pomysłów zaczerpniętych z kopalni pomysłów aranżacyjnych - z Pinterest. oraz LINK do jednego z naszych artykułów.

Rustykalne inspiracje
Rustykalne inspiracje, źródło: Pinterest

Rustykalne materiały

Rustykalne materiały kojarzą nam się z przedmiotami wykonanymi z:

 • kamienia,
 • cegły,
 • drewna,
 • ceramiki,
 • miedzi,
 • starego szkła,
 • porcelany,
 • fajansu,
 • wikliny,
 • kamionki,
 • kutego żelaza
 • stali
 • lnu

Rustykalny salon
Rustykalny salon, źródło: Pixabay

Rustykalna kuchnia

Rustykalną kuchnię, jak i inne pomieszczenia w Twoim domu czy mieszkaniu stosunkowo łatwo jest zaaranżować. Może niekoniecznie musimy murować coś z surowych cegieł, czy łupków, często po prostu nie da się wstawić kominka z pięknym drewnianym nadprożem, pieca chlebowego lub otwartego paleniska pełniącego funkcję ocieplacza w postaci swojskiej sofy na zimowe wieczory, ale możemy wyeksponować meble, przedmioty, których używamy na co dzień w kuchni i różnego rodzaju dodatki, aby nadać kuchni rustykalny wygląd. Fajne w dobieraniu tych różności jest to, że mogą być one z różnych stron świata czy różnych epok, a i tak będą do siebie pasować. Wbrew pozorom rustykalna kuchnia może być kuchnia nowoczesną. Rustykalny klimat w kuchni możemy uzyskać łącząc nowoczesne materiały z materiałami dawnymi. Przestrzegamy jednak przed połączeniem stylu rustykalnego oraz glamour w jednym wnętrzu! W kuchni rustykalnej mogą znaleźć się surowe okładziny ścian, bądź jej elementów, wykonane z drewna, cegły lub piaskowca. Doskonale prezentują się kuchnie z kuchennym piecem kaflowym lub piecem chlebowym, ale o takim rozwiązaniu można pomyśleć tylko w przypadku kuchni umiejscowionej w domu jednorodzinnym. Meble drewniane, niekoniecznie tylko surowe wiejskie ławy, skrzynie, stoły, ale także drewniane kredensy z marmurowymi blatami, czy różnego rodzaju witryny, szafki wiszące, półki, wieszaki, czy nawet stylowe lampy też nadadzą wnętrzu rustykalną atmosferę. Oczywiście przykuwającym wzrok elementem będą dobrane przez gospodarza przedmioty „z duszą”. W kuchni mogą to być: drewniane deski do krojenia, bądź drewniane talerze, czy misy. Kolekcja glinianych garnków, archaiczne ceramiczne lub porcelanowe zaparzacze do kawy lub herbaty, stare słoje i butelki z dmuchanego szkła, fajansowe, często ręcznie malowane talerze, misy, czajniczki. Wiklinowe koszyki, miedziane garnki oraz tekstylia. W dawnej kuchni używano ręcznie haftowanych makatek z różnego rodzaju napisami i obrazkami z życia gospodyni. Makaty takie mogą być doskonałą dekoracją z epoki! Można je dobrać pod względem kolorystycznym do mebli i koloru ścian. Ale można też pomyśleć o odpowiedniej wyściółce krzeseł – jeśli w jadalni posiadamy także miejsce do konsumpcji. Klimatycznym mogą być też okienne, szydełkowane firany, zazdrostki lub obrusy, czy ściereczki z lokalnym wzorem ludowym. Niektórzy idą jeszcze krok do przodu wyposażając swoją rustykalną kuchnię w sprzęty AGD w stylu retro! Lodówka, piekarnik, czajnik, ekspres do kawy, toster i inne sprzęty kuchenne są oferowane w takim dawnym stylu w wielu sklepach ze sprzętem AGD.

Kuchnia retro
Kuchnia retro, źródło: Pixabay

Rustykalne pokoje

Pamiętaj! Rustykalny styl to nie jest to samo, co rekonstrukcja ludowego wnętrza! Pomieszczenia nie muszą posiadać wszystkich opisanych poniżej elementów stylu rustykalnego. Nie wykorzystuj wszystkich poniższych pomysłów. Po prostu zaaranżuj sypialnię, przedpokój, salon, jadalnię, biuro, pokój dziecka w stylu rustykalnym wykorzystując jeden lub kilka elementów rustykalnego stylu! Pokoje w stylu rustykalnym powinny być proste i klimatyczne jednocześnie. Świetnie, jeśli podłoga jest drewniana, albo na ziemi zamontowane są panele lub płytki drewnopodobne. Wielbiciele stylu rustykalnego na suficie montują sobie prawdziwe, bądź imitujące dawne belki sufitowe w wiejskich chatach, czy dworach staropolskich. W starych domach na wsi na najważniejszej belce niektórzy nawet kupują taką belkę z jakiegoś rozebranego drewnianego domu, bądź wyszukują ją na aukcji w Internecie. Nie wszystkie meble muszą być stare lub stylizowane na stare. Możesz mieszkać nowocześnie, ale w dowolnym wnętrzu w Twoim domu, czy mieszkaniu możesz mieć jeden lub dwa sprzęty/meble wykonane z drewna. Mogą to być:

 • stół,
 • krzesło,
 • półka,
 • witrynka,
 • szafa,
 • bieliźniarka,
 • toaletka
 • czy biurko.

Rustykalne meble - inspiracje
Rustykalne meble - inspiracje, źródło: Pinterest

Specjaliści w dziedzinie wystroju wnętrz powtarzają, że najczęstszym błędem podczas aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym jest „popadanie w Cepelię”. Efektownym rustyklanym dodatkiem może być lampa lub kinkiety. Doskonale sprawdza się różnego rodzaju stare lub stylizowane przedmioty oraz tekstylia: firanki, narzuty, obrusy, kapy, dywany, makramy i makaty. Surowym, a jednocześnie nadającym wnętrzu rustykalny klimat jest len i filc. W artykułach na temat kolorów rustykalnych najchętniej wymienia się biel ścian (dawniej izby były bielone), naturalnych odcieniach drewna, ale przywołuje się też kolory żywe: czerwień, pomarańcz, czy kolor niebieski i zielony.

Rustykalna kolorystyka
Rustykalna kolorystyka, źródło: Pixabay

Klimat wakacyjny, klimat wsi, drewna, lasu, spokoju – możemy przenieść do swoich wnętrz nie tylko kupując określone przedmioty. Możemy sami też coś rustykalnego zrobić. Mnóstwo doskonałych pomysłów typu „zrób to sam” znajdziesz na Pinterest. Jeśli chcesz mieć coś unikatowego, to śledź aukcje internetowe oznaczone „antyki i kolekcje” albo wybierz się na jakąś lokalną giełdę staroci. Można też udać się do jakiegoś rzemieślnika zamieszkującego wieś lub rozglądać się na przykład podczas weekendowych wypadów lub wakacyjnych wojaży za lokalnymi twórcami, którzy rzeźbią, wyplatają z wikliny, zajmują się ceramiką. Czasami jednak wystarczy wazon po babci z zebranymi na łące kwiatami, bukiet suszonych ziół zebrany podczas wycieczki za miasto, kamienie przyniesione z leśnej wędrówki.

Ceramika
Ceramika, źródło: Pixabay

Współcześnie wielu architektów wnętrz chętnie sięga po styl rustykalny. Daje on wiele możliwości aranżacyjnych w połączeniu z najnowocześniejszymi trendami związanymi z wykończeniem wnętrz. Styl rustykalny doskonale się sprawdza w połączeniu z powierzchniami szklanymi, stalowymi, marmurowymi oraz coraz modniejszym ostatnio betonem architektonicznym. Nie ulega wątpliwości, że pomiędzy określeniem „styl rustykalny” a „doskonałe wnętrze”, czy „Eko-trend XXI wieku” można śmiało postawić znak „równa się”. Styl rustykalny to styl klimatyczny, wyzuty z przepychu i sztuczności, naturalny i ciepły.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-08-23

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej