Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym uzupełnieniem, bądź alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania grzejnikami ściennymi. Znane już od starożytności, zapewnia efektywne dystrybuowanie ciepła oraz skutecznie optymalizuje wykorzystywaną energię. W jaki sposób samodzielnie wykonać instalację ogrzewania podłogowego, która zapewni bezproblemową i komfortową wieloletnią eksploatację?
Krok 1: Najważniejszy jest projekt
Projekt instalacji ogrzewania podłogowego powinien być wykonany przez wykwalifikowanego projektanta instalacji sanitarnych. Tutaj nie możemy iść na kompromisy i próbować samodzielnie wykonać projektu. Niedopuszczalne jest również rozpoczynanie inwestycji bez projektu. Określa on bowiem m.in. przeznaczenie i kubaturę pomieszczenia, rodzaj posadzki, rozmieszczenie elementów wystroju, które mają kontakt z podłogą, rodzaj wykończenia podłogi itd.
Jedną z istotniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas projektowania ogrzewania podłogowego, jest rodzaj przewodów cieplnych. Wybierać możemy między rurami miedzianymi, które zapewniają wysoką trwałość, elastyczność, ogniotrwałość i bardzo dobre przewodnictwo cieplne, a między o wiele tańszymi (nawet o 40%) rurami PCV, które charakteryzują się gorszymi parametrami i właściwościami.
Wśród rur z tworzyw sztucznych najpopularniejsze są rury z polietylenu sieciowego, polipropylenu lub polibutylenu, które zapewniają odpowiednie właściwości, sprawdzając się do instalacji ogrzewania podłogowego.
Krok 2: Przygotowanie podłoża
Pierwszym etapem realizacji jest wykonanie podłoża. Powinno być ono czyste, suche oraz nośne, wolne od wszelkich zanieczyszczeń i uszkodzeń mechanicznych. Na tak przygotowane podłoże układa się izolację ze styropianu i folii przeciwwilgociowej, a następnie warstwę folii z siatką kotwiącą do mocowania rur.
Krok 3: Montaż obiegów grzewczych
Ułożenie obiegów grzewczych to jeden z ważniejszych etapów realizacji. Jedna nitka obiegu powinna mieć nie więcej niż 100 mb. Zbyt długi obieg znacząco obniży wydajność grzewczą poprzez spadek ciśnienia wewnątrz. Układając obiegi, należy zachować odpowiednią odległość między nimi, by nie doprowadzić do przegrzania podłogi podczas eksploatacji. Rury powinny być mocowane na specjalne klipsy.
Montaż obiegów, Źródło: Wikimedia.org
Na tym etapie najważniejsze jest równomierne rozłożenie niezbyt długich obiegów w odpowiednich odstępach między sobą, a także zastosowanie mocnych klipsów, które będą odpowiednio trzymać rury. Początki obiegów powinny znajdować się w miejscach o największej stracie ciepła, czyli po stronie okien i drzwi. Końcówki obiegów montujemy do rozdzielacza wody.
Krok 4: Ciśnieniowa próba szczelności
Po zamontowaniu rur należy sprawdzić, czy instalacja jest szczelna. W tym celu do układu wpuszczamy wodę pod ciśnieniem. Pamiętajmy, że jest to ostatni dzwonek na zweryfikowanie poprawności montażu przed zalaniem instalacji betonem. Późniejsze naprawy i modyfikacje będą o wiele bardziej kosztowne.
Krok 5: Dylatacja obwodowa
Jeszcze przed zalaniem instalacji wylewką wykonuje się szczeliny dylatacyjne. Gdy pomieszczenie ma małą powierzchnię, umieszcza się taśmę piankową na jego obrzeżach i przy drzwiach, w przypadku większych pomieszczeń należy podzielić je na fragmenty i zastosować kilka dodatkowych szczelin dylatacyjnych. Taśmy dylatacyjne powinny być umieszczane nad przewodami.
Krok 6: Wykonanie wylewki betonowej
Zwieńczeniem instalacji ogrzewania podłogowego jest wylanie jastrycha. Warto zastanowić się nad składem wylewki betonowej. Dobrym pomysłem będzie dodanie do niej plastyfikatorów, które poprawią przewodność cieplną i plastyczność masy betonowej. Wszędzie tam, gdzie planujemy postawić cięższe wyposażenie, warto dodatkowo zamocować siatkę zbrojoną ze stalowych prętów, która pozwoli lepiej rozłożyć ciężar przedmiotów. Po wylaniu beton wymaga odpowiedniego sezonowania.
Zwykle pełnię swoich właściwości warstwa jastrycha uzyskuje po 3 tygodniach. W tym czasie należy zachować w pomieszczeniu odpowiednie warunki klimatyczne. Nie należy narażać posadzki na intensywne ruchy powietrza, niskie i wysokie temperatury, a także za dużą wilgotność powietrza. Zbyt szybkie wysychanie betonu doprowadzi do jego przesuszenia, co może warunkować późniejsze uszkodzenia mechaniczne. Stąd też instalacja powinna być wykonywana, gdy w budynku zamocowane są już okna i drzwi, które zapobiegną powstawaniu przeciągów.
Krok 7: Kładzenie posadzki
Wybór posadzki pod instalację ogrzewania podłogowego ma kluczowe znaczenie. Doskonale sprawdzą się tu materiały dobrze przewodzące ciepło – np. płytki ceramiczne. Można zastosować również cienkie i wytrzymałe panele podłogowe, jednak należy pamiętać o perforacji podkładu, co zapewni lepszą przewodność cieplną.
Ukłdanie płytek ceramicznych, Źródło pixabay.com
Wykończenie posadzki drewnem jest dość kontrowersyjną metodą. Odznacza się ono słabszą przewodnością cieplną i słabo znosi zmiany temperatury. Niemniej jednak wszystko zależy od gatunku drewna. Najlepiej sprawdzają się gatunki o niskim współczynniku skurczu, które zachowują równowagę higroskopijną przez długi czas.
Do ogrzewania podłogowego możemy więc zastosować m.in.: tek, doussie, merbau, iroko i dąb. Lepszym rozwiązaniem będą warstwowe deski podłogowe, które w porównaniu do litych desek będą mniej się odkształcać pod wpływem zmian temperatury.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.