Panele podłogowe to sposób na piękne i niedrogie wykończenie podłogi, które zobaczymy w wielu domach czy mieszkaniach. Jeśli również zdecydowaliśmy się na tzw. pływającą podłogę, powinniśmy poznać kilka informacji, które ułatwią nam samodzielny montaż. W końcu położenie paneli podłogowych nie jest wcale trudne ani czasochłonne, jeśli dokładnie wiemy co robimy. Zobaczcie instrukcję krok po kroku, dzięki której montaż nowej podłogi będzie bułką z masłem.
Krok 1 – przygotuj podłoże, panele, pomieszczenie i akcesoria
Panele podłogowe należy kłaść w suchym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Większość producentów zaleca 18-22 stopnie C, dlatego kładąc podłogę w zimie, unikajmy niepotrzebnego wietrzenia wnętrza. Minimalną temperaturą, która nie wpłynie negatywnie na materiał, jest 12 stopni C. Poza odpowiednią temperaturą, w pomieszczeniu musi panować wilgotność ok. 50-60% - nie powinna zdecydowanie przekraczać 65%, gdyż może to wpłynąć na wyginanie się paneli.
Panele podłogowe powinniśmy kupować z naddatkiem 5-10% z powodu odpadów. Jeśli pomieszczenie posiada dużo załamań lub jego ściany nie są do siebie prostopadłe, naddatek powinien być jeszcze większy. Nie jesteście pewni jaką klasę paneli wybrać lub jaki podkład będzie najlepszy? Zerknijcie do wcześniejszej porady o tym, jak ułożyć podkład pod panele podłogowe.
Podłoże, na którym kładziemy panele podłogowe, musi być posprzątane, odkurzone i nie powinno przekraczać 2-3% wilgotności. Ponadto należy upewnić się, że jest ono wypoziomowane i wyrównane, by uniknąć nieestetycznych wybrzuszeń. Jeśli nierówności nie są znaczne, możemy je zniwelować za pomocą podkładu.
Po zakupie paneli pamiętajmy o procesie aklimatyzacji, szczególnie jeśli przeprowadzamy ich montaż w zimie, gdy temperatury na zewnątrz znacznie różnią się od panujących w pomieszczeniach. Zaleca się, żeby materiał przebywał ok. 48 godzin w miejscu docelowego montażu. Dzięki temu wyrównamy wilgotność i temperaturę miedzy materiałem i otoczeniem, zapobiegając późniejszemu wyginaniu się paneli w trakcie użytkowania.
Przed rozpoczęciem układania paneli przygotujmy również niezbędne akcesoria:
- folię paroizolacyjną o grubości 0,2 mm,
- podkład tłumiący odgłosy kroków,
- kliny dystansowe,
- drewniany klocek,
- piła lub pilarka ,
- gumowy młotek,
- ewentualnie klej (większość nowoczesnych systemów nie wymaga klejenia),
- wkręty lub klej do listew przypodłogowych.
Krok 2 – ułóż folię i podkład pod panele
Gdy wszystko jest już przygotowane, możemy ułożyć folię paraizolacyjną o grubości 2 mm. Powinna ona lekko zachodzić na siebie (10-20 cm), by zapewnić lepszą izolację. Jeśli mamy problem z przesuwaniem się folii, możemy przykleić ją za pomocą taśmy.
W kolejnym kroku układamy podkład pod panele, który charakteryzuje się odmienną grubością i materiałem wykonania. Najpopularniejsze są pianki, które należy układać na styk. Warto dopasować grubość i rodzaj podkładu do parametrów podłogi i poziomu oczekiwanego wygłuszenia.
Krok 3 – zamontuj panele
Panele podłogowe układamy najczęściej prostopadle do głównego źródła naturalnego światła. Wyjątkiem może być nietypowy kształt pomieszczenia lub chęć uzyskania innego efektu wizualnego (np. optyczne poszerzenie długiego wnętrza). W czasie układania musimy pamiętać o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej wokół ścian, by materiał mógł pracować. Powinna ona wynosić 1-1,5 cm, które ukryjemy pod listwami przypodłogowymi. Przerwę zachowujemy za pomocą klinów dylatacyjnych, które wyjmujemy dopiero po ułożeniu całej podłogi.
Najpopularniejszą i najszybszą metodą kładzenia paneli jest „metoda pływająca”, która nie wymaga używania kleju. Montaż rozpoczynamy zawsze od rogu pokoju, łącząc ze sobą elementy na zatrzask. Panele musimy co jakiś czas dobijać za pomocą młotka i drewnianego klocka, by nie powstały niepotrzebne przerwy. Pióra powinny być zwrócone w stronę ściany. Używanie samego młotka jest niedopuszczalne, ze względu na ryzyko uszkodzenia wpustów. Ostatni element w rzędzie dobijamy za pomocą narzędzia o nazwie łyżki.
Kolejne rzędy paneli powinny rozpoczynać się w połowie długości desek, by wzmocnić stabilność konstrukcji i poprawić efekt wizualny podłogi. Ostatni panel w rzędzie przycinamy za pomocą piły lub pilarki pamiętając o tym, że lepiej przycinać panel od górnej strony, by uniknąć odłupania krawędzi.
Krok 4 – zamocuj listwy przypodłogowe
Gdy podłoga jest już położona, należy wykończyć całość za pomocą listew przypodłogowych, które zakryją szczeliny dylatacyjne. Zawsze mocujemy je do ściany, chociaż sposób przytwierdzania może być różny. Najczęściej używamy do tych czynności kleju montażowego lub kołków rozporowych i wkrętów. Jeśli zależy nam na ukryciu przewodów, możemy wybrać modele ze wstawką maskującą.
Nowe umiejętności majsterkowicza
Montaż paneli podłogowych nie jest trudnym zadaniem, jednak za pierwszym razem może przysporzyć niemałych kłopotów. Jeśli nie jesteśmy pewni jak zrobić to dobrze, przeczytajmy kilka razy instrukcję i podejmijmy próbę. Gdy nauczymy się kłaść panele, być może będziemy mogli spróbować innych, trudniejszych rzeczy?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.