Schody wewnętrze – jaki materiał wybrać?

Schody wewnętrze – jaki materiał wybrać?

Budowa twojego piętrowego domu zbliża się ku końcowi. Dopracowania wymagają jedynie ostatnie zewnętrzne elementy (wykończenie komina, zerwanie folii z okien, czy dokończenie chodnika prowadzącego do bramy). Środek już też prezentuje się całkiem dobrze. Pora wziąć się za schody.

Konstrukcja

O konstrukcji schodów musiałeś pomyśleć już dużo wcześniej – na etapie projektowania. Jeżeli postawiłeś na tradycyjny żelbeton sprawa wydaje się prosta, albowiem teraz musisz jedynie zadbać o ich wykończenie.

Jeśli temat schodów w projekcie został pominięty, sprawa może wydawać się bardziej skomplikowana. Jednak da ci też znacznie większe pole do popisu.

Żelbeton, czyli „prawie” masz już schody

Reklama


Schody, co prawda są, choć nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Pora je wykończyć. Do wyboru masz pełną gamę materiałów, które mogą pokryć każdy stopień twoich schodów:

  • Granit (opcja dla zamożniejszych) – pomimo swojej wartość jest to dość „ciężki” i „zimny” materiał, przez co może się nie sprawdzać w większości budynków. Jako ozdoba do pałacu / muzeum / biura – owszem, do domu rodzinnego wg. mnie już niekoniecznie.
  • Marmur (również nie należy do najtańszych) – ten już szybciej odnajdzie się w zaciszu twojego domu. Dzięki licznym wariantom kolorystycznym znacznie łatwiej dopasować go do wnętrza.

stairs-1176606-1280x960-1

Oba wyżej wymienione warianty wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zaraz po nałożeniu należy je zaimpregnować, dzięki czemu zachowają swoją naturalną barwę. Zabieg należy powtarzać minimum raz w roku.

  • Drewno (tanie i uniwersalne) – rozwiązanie najbardziej popularne. Łączy w sobie wygodę i funkcjonalność (jest ciepłe), wygląd i ekonomię (jest jednym z tańszych rozwiązań). Do tego szeroki wybór wzorów i rodzajów zastosowanego drewna działa na wielką korzyść tego rozwiązania.
  • Płytki ceramiczne – czyli typowo budżetowe podejście. Tanie, zimne, niezbyt estetyczne, choć komuś z pewnością może się spodobać.

Schody „od podstaw”

Brak schodów to nie powód do paniki. To przestrzeń na realizację ciekawych pomysłów. Nie posiadając gotowego żelbetonowego wzorca, możesz trochę zaszaleć dowolnie wybierając:

  • Materiał, np. drewno, kamień, metal, a nawet szkło.
  • Wzór, np. proste, zawijane, „łamane” itp. Możliwości jest masa.

Przewaga tego typu konstrukcji nad schodami z żelbetonu to przede wszystkim możliwość dopasowania jej do już zainstalowanych w domu elementów (szafek, biurek, łóżek itp.). Ponadto możliwość zastosowania ciekawych wzorów schodów jest również znacznie większa. Pod taką konstrukcją możesz sobie urządzić mini-biuro, biblioteczkę czy schowek na wina. Z drugiej strony brak miejsca w projekcie na tego typu rozwiązania może powodować pewne trudności (np. schody okazują się zbyt małe i ciasne).

spiral-stairs-1215912-1279x1850

Wszystko sprowadza się do jednego…

… to ty decydujesz, które rozwiązanie najbardziej ci odpowiada. Ja jedynie mogę coś zasugerować. To jak? Którą opcję wybierasz?


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2016-09-28

Autor tekstu

Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.