Najczęściej budowanymi ścianami w Polsce są ściany dwuwarstwowe. Materiał izolacyjny osłonięty jest zwykle tynkiem. Ściany takie są proste w budowie i dość funkcjonalne, jednak będąc inwestorem warto rozważyć wzniesienie obiektu ze ściany trójwarstwowej. W czym ściany trójwarstwowe są lepsze od dwuwarstwowych? Decydując się na wybór materiału konstrukcyjnego na ściany trójwarstwowe, należy wziąć pod uwagę łatwość późniejszej obróbki, o czym – niestety – wiele osób zapomina. Odpowiedni wybór materiału konstrukcyjnego zaoszczędza czas i pieniądze podczas wykańczania ścian wewnątrz budynku.
dowiesz
się:
- Jaka powinna być ściana trójwarstwowa?
- Z czego składa się ściana trzywarstwowa?
- Kilka praktycznych porad w sprawie ściany trójwarstwowej ze styropianu i wełny.
- Jakie są atuty ścian trójwarstwowych?
Ściana trójwarstwowa – z wełną czy styropianem? źródło: Pixabay
Jaka powinna być ściana trójwarstwowa?
Ściana trójwarstwowa powinna mieć od 40 do ponad 50 cm grubości. W ścianie tej warstwa nośna przenosi obciążenia konstrukcyjne, izolacyjna odpowiada za ochronę termiczną i akustyczną, zaś licowa (elewacyjna) zabezpiecza ścianę przed wpływami zewnętrznymi i nadaje jej estetyczny wygląd.
Podczas wykonywania izolacji należy pamiętać, że pomiędzy płytami materiału izolacyjnego nie mogą pozostać jakiekolwiek przerwy, bo miejsca te mogłyby stać się mostkami termicznymi. Powierzchnia materiału izolacyjnego nie może być też uszkodzona.
Ściana trójwarstwowa – z wełną czy styropianem? źródło: Pixabay
Z czego składa się ściana trzywarstwowa?
Ściana trójwarstwowa powinna składać się z:
- warstwy nośnej (20 do 24 cm). Najczęściej jest budowana z keramzytobetonowych bloków, betonu komórkowego, bądź bloków wapienno-piaskowych
- warstwy termoizolacyjnej (15 do 20 cm). Najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian
- warstwy elewacyjnej nazywanej też osłonową (6 do 12 cm)
Ściana trójwarstwowa – z wełną czy styropianem? źródło: Pixabay
Ściana trójwarstwowa z wykorzystaniem styropianu
Płyty styropianu należy układać w dwóch warstwach, przy czym w każdej poszczególne elementy muszą być przesunięte względem siebie w pionie i poziomie o 10 – 15 cm, a złącza płyt z drugiej warstwy nie mogą się pokrywać ze złączami w pierwszej warstwie.
Kotwy rozmieszcza się w co drugiej lub co trzeciej spoinie poziomej ściany nośnej, w rozstawie około 30 – 50 cm. Elementy ściany nośnej powinny mieć te same wymiary co elewacyjnej, lub stanowić ich wielokrotność. Wówczas uniknie się doginania kotew po to, by trafiły w spoiny w obu warstwach murów. Kotwy osadza się w spoinie na głębokość min. 5 cm. Ich długość musi być tak dobrana, aby również w warstwę elewacyjną wchodziły na tę samą głębokość.
Styropian można mocować także za pomocą kołków, w liczbie minimum 4 na 1 m kw. ściany (głębokość zakotwienia w ścianie konstrukcyjnej powinna wynosić min. 6 cm).
Ściana trójwarstwowa – z wełną czy styropianem? źródło: Pixabay
Ściana trójwarstwowa z wykorzystaniem wełny mineralnej
A wełna mineralna? Tu na zamocowane w ścianie konstrukcyjnej kotwy nabija się płyty izolacji, które następnie mocuje się talerzykami dociskowymi. Izolację z wełny mineralnej należy układać bardzo starannie. Materiał nie może się wybrzuszać i musi być równo dociśnięty do ściany konstrukcyjnej. Niezbędne jest też zachowanie szczeliny wentylacyjnej, warto więc w tym przypadku użyć kotew z tulejkami dystansowymi. Zapewnią one identyczną wielkość szczeliny w każdym miejscu. Kotwy nie mogą wypadać w pionie w jednej linii, a kolejne rzędy powinny być przesunięte o około pół metra.
Wełna mineralna nie utrudnia przepływu pary wodnej na zewnątrz ścian nośnych, ale jednocześnie jest odporna na zawilgocenie i nie chłonie wilgoci z powietrza
Przy jednoetapowym wykonaniu wszystkie warstwy wznosi się równocześnie. Przy dwuetapowym – najpierw wznosi się ściany nośne i nakrywa je dachem, a następnie układa izolację cieplną z wełny mineralnej lub styropianu. Ostatnią czynnością jest wykonanie warstwy zewnętrznej, do czego można użyć cegieł klinkierowych lub sidingu.
Kilka praktycznych porad w sprawie styropian a wełna
Porada pierwsza:
W przypadku wełny mineralnej powinno się pozostawić 3 cm szczelinę wentylacyjną pomiędzy ociepleniem a warstwą muru osłonowego. Będzie to powodowało, że termoizolacja ma lepszą ochronę przed wiatrem i deszczem, a także wilgoć z wnętrza pomieszczeń może odparowywać. Jeżeli chodzi o styropian to nie wykonuje się szczeliny, gdyż materiał traktowany jest jako bariera izolacyjna dla pary wodnej.
Porada druga:
Konstruowanie ściany trójwarstwowej jest możliwe podczas jednego etapu prowadzenia prac. Od razu stawia się warstwę nośną, ocieplenie i elewację zanim wykona się dach. Jest to możliwe tylko w przypadku ocieplania styropianem! Jeśli chodzi o prowadzenie prac w dwóch etapach, to najpierw buduje się warstwę nośną a dopiero po przykryciu domu dachem prowadzi się prace związane z ociepleniem i wykończeniem elewacji.
Porada trzecia:
W przypadku, gdy inwestorom zależy na tym, aby ściana trójwarstwowa nie była aż tak szeroka, to zaleca się wykonanie ocieplenia przy użyciu płyt ze sztywnej pianki poliuretanowej typu PIR. Nie trzeba wówczas stosować szczeliny wentylacyjnej, jak w przypadku ocieplenia wełną.
Ściana trójwarstwowa – z wełną czy styropianem? źródło: Pixabay
Atuty ścian trójwarstwowych
Jako zalety budowania ścian trójwarstwowych podaje się:
- trwałość
- ciepłość
- możliwość wykończenia ścian atrakcyjnym materiałem (cegła klinkierowa, licowa, cementowa, kamień) bez konieczności późniejszego tynkowania
umożliwienie kształtowania ciekawej fasady z architektonicznymi detalami
W naszym kraju najczęściej wznosi się budynki murowane. Jednak niektóre obiekty mają ściany jedno, inne dwu, a jeszcze inne trójwarstwowe. Warto mieć na uwadze, że na przestrzeni następnych kilkudziesięciu lat to właśnie zastosowane materiały podczas budowy ścian będa miały wpływ na komfort użytkowania domu, jego ciepłochronności czy ochronie przed hałasem! Jednak wznoszenie ścian trójwarstwowych jest obecnie najdroższe i najbardziej czasochłonne i chyba to decyduje o tym, że są one rzadziej wznoszone niż ściany dwuwarstwowe.
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.