Ściana trójwarstwowa – z wełną czy styropianem?

Ściana trójwarstwowa – z wełną czy styropianem?

Decydując się na wybór materiału konstrukcyjnego na ściany trójwarstwowe, należy wziąć pod uwagę łatwość późniejszej obróbki, o czym – niestety – wiele osób zapomina. Odpowiedni wybór materiału konstrukcyjnego zaoszczędza czas i pieniądze podczas wykańczania ścian wewnątrz budynku.

Ściana trójwarstwowa może mieć od 40 do ponad 50 cm grubości. W ścianie tej warstwa nośna przenosi obciążenia konstrukcyjne, izolacyjna odpowiada za ochronę termiczną i akustyczną, zaś licowa (elewacyjna) zabezpiecza ścianę przed wpływami zewnętrznymi i nadaje jej estetyczny wygląd.

Podczas wykonywania izolacji należy pamiętać, że pomiędzy płytami materiału izolacyjnego nie mogą pozostać jakiekolwiek przerwy, bo miejsca te mogłyby stać się mostkami termicznymi. Powierzchnia materiału izolacyjnego nie może być też uszkodzona.

Płyty styropianu należy układać w dwóch warstwach, przy czym w każdej poszczególne elementy muszą być przesunięte względem siebie w pionie i poziomie o 10 – 15 cm, a złącza płyt z drugiej warstwy nie mogą się pokrywać ze złączami w pierwszej warstwie.

mocowanie-styropian

Reklama


Kotwy rozmieszcza się w co drugiej lub co trzeciej spoinie poziomej ściany nośnej, w rozstawie około 30 – 50 cm. Elementy ściany nośnej powinny mieć te same wymiary co elewacyjnej, lub stanowić ich wielokrotność. Wówczas uniknie się doginania kotew po to, by trafiły w spoiny w obu warstwach murów. Kotwy osadza się w spoinie na głębokość min. 5 cm. Ich długość musi być tak dobrana, aby również w warstwę elewacyjną wchodziły na tę samą głębokość.

Styropian można mocować także za pomocą kołków, w liczbie minimum 4 na 1 m kw. ściany (głębokość zakotwienia w ścianie konstrukcyjnej powinna wynosić min. 6 cm).

A wełna mineralna? Tu na zamocowane w ścianie konstrukcyjnej kotwy nabija się płyty izolacji, które następnie mocuje się talerzykami dociskowymi. Izolację z wełny mineralnej należy układać bardzo starannie. Materiał nie może się wybrzuszać i musi być równo dociśnięty do ściany konstrukcyjnej. Niezbędne jest też zachowanie szczeliny wentylacyjnej, warto więc w tym przypadku użyć kotew z tulejkami dystansowymi. Zapewnią one identyczną wielkość szczeliny w każdym miejscu. Kotwy nie mogą wypadać w pionie w jednej linii, a kolejne rzędy powinny być przesunięte o około pół metra.

izolacja-budynku1

Wełna mineralna nie utrudnia przepływu pary wodnej na zewnątrz ścian nośnych, ale jednocześnie jest odporna na zawilgocenie i nie chłonie wilgoci z powietrza

Przy jednoetapowym wykonaniu wszystkie warstwy wznosi się równocześnie. Przy dwuetapowym – najpierw wznosi się ściany nośne i nakrywa je dachem, a następnie układa izolację cieplną z wełny mineralnej lub styropianu. Ostatnią czynnością jest wykonanie warstwy zewnętrznej, do czego można użyć cegieł klinkierowych lub sidingu.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-06-12

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.