Czyste ściany, podłogi czy nawet meble to nie tylko kwestia regularnego sprzątania, ale przemyślanego wyboru materiałów i powierzchni, które się po prostu mniej brudzą! Na jakich panelach nie widać brudu? Które płytki są czystsze? Jakie kolory sprawią, że w razie niezapowiedzianej wizyty gości nie wpadniemy w popłoch? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie już za moment!
Podłoga, na której nie widać brudu, Źródło: Unsplash.com
Podłoga która się nie brudzi – płytki, kamień a może coś z drewna?
Płytka i kamień – chcesz być modny? Sprzątaj!
Podłogi nie wszędzie brudzą się w takim samym stopniu – jak wiemy, najgorsze są te w łazience, w kuchni oraz blisko wejścia. Do łazienki i kuchni w większości przypadków wybieramy płytki ceramiczne, spośród których niepodważalnym królem jest gres. Brud szybko widać na jasnych i gładkich powierzchniach, dlatego jeśli wzdychacie potajemnie do wielkoformatowych błyszczących płytek, to przygotujcie się na niekończące się sprzątanie. Zabrudzenia i smugi najmniej widać na szorstkiej strukturze mającej lekkie załamania. Płytki stylizowane na kamienie naturalne również nie będą wyglądały ciągle na zabrudzone. Im bardziej wzorzyste, tym lepiej. Odnośnie płytek, nie zapominajcie również o fugach, pisaliśmy niedawno jak je dobierać. Jak nietrudno się domyślić, trudne w czyszczeniu są białe i jasne fugi, najmniej kłopotliwe w ciemnej kolorystyce.
Odnośnie podłogi gresowej, warto pamiętać o jej impregnacji, szczególnie w przypadku modnego gresu polerowanego. Takich samych zabiegów wymagają podłogi kamienne – poza płytkami z granitu oraz kwarcu. Jeśli nie chcecie poświęcać czasu na regularną impregnację i częste mycie – zrezygnujcie z tych materiałów.
Drewno na podłodze – naturalnie czy łatwo w sprzątaniu?
Kochacie naturalne drewno i marzy wam się parkiet w domu? Przygotujcie się na sprzątanie. Drewniana posadzka, która zostanie zaolejowana będzie wymagała regularnych zabiegów konserwacyjnych, gdyż olej po prostu się wyciera i sprawia, że na drewnie widać zabrudzenia. Lepszą opcją dla osób nie lubiących sprzątać będzie drewno lakierowane, które charakteryzuje się powłoką ułatwiającą czyszczenie wszystkiego na mokro. Niestety i ta możliwość nie jest idealna – na gładkiej powierzchni szybciej widać brud.
Jakie panele się nie brudzą? Te z naturalną strukturą! Im gładsze panele, tym bardziej odbija się od nich światło, a co za tym idzie zaczniemy zauważać zabrudzenia. Kolor również ma znaczenie – na jasnych panelach czy parkiecie brud jest bardziej widoczny, a ciemne szybko uwidaczniają kurz. Najlepszym wyborem są szarości, beże i brązy, które nie są ani za jasne ani za ciemne.
Czysty dom bez sprzątania, Źródło: Unsplash.com
Ściany które się nie brudzą – farby, fototapety, a może coś innego?
Najpopularniejszym sposobem wykończenia ścian jest z pewnością pomalowanie ich farbą. Najmodniejsze są biele, które niestety nie są takie łatwe w utrzymaniu czystości, szczególnie jeśli „grasują” w domu małe dzieci i zwierzęta. Najszybciej brudzą się zawsze ściany w przedpokoju, w kuchni i w strefie komunikacyjnej. Jeśli chcemy zadbać o to, by zabrudzenia dało się łatwo usunąć, powinniśmy wybrać farbę lateksową, która nie tylko jest odporna na zmywanie i szorowanie, ale również zachowuje swój kolor przez wiele lat. Nie sugerujmy się jednak jedynie hasłami reklamowymi na opakowaniu, a sprawdźmy specyfikację! Producenci podają informację o klasie odporności na szorowanie posługując się normą PN-EN 13300 bądź PN 92/C-81517.
Pierwsza z nich opisuje ubytek powłoki farby po liczbie cykli szorowania (pierwsza klasa najlepsza, piąta najsłabsza), a druga liczbę cykli zmywania jaką trzeba wykonać, by zmyć farbę z powierzchni ściany. Najlepsze produkty posiadają oznaczenie min. 3000 cykli.
Inne farby odporne na zmywanie to np. produkty z dodatkiem teflonu, które można wykorzystać przede wszystkim na pokrycie ścian w kuchni czy w przedpokoju. Nie przywiera do nich brud, nie chłoną brzydkich zapachów, a zawarte w nich nanocząsteczki zabezpieczają ścianę przed rozwojem pleśni czy grzybów. Czym pomalować ściany w przedpokoju? Farbą z cząsteczkami ceramicznymi! Są one bardziej odporne na wnikanie brudu oraz czyszczenie.
Jak nietrudno się domyślić, ściany z kamienia, z prawdziwych cegieł, tynki strukturalne oraz inne o widocznej strukturze będą trudniejsze w utrzymaniu czystości. Jeśli szukamy fajnego sposobu na urozmaicenie wyglądu ścian, możemy wybrać np. tapety czy fototapety winylowe, które są łatwe w czyszczeniu. Modne są również naklejki, które mogą uratować ścianę np. w pokoju dziecka, stając się wspaniała dekoracją chroniącą przed zabrudzeniami. Sprytnym sposobem jest również użycie farby tablicowej – napisy z białej kredy, przemazania itd. będą wyglądały naturalnie.
Ściany, które się nie brudzą, Źródło: Unsplash.com
Czysty dom – czyste sumienie
Utrzymanie domu w czystości jest oczywiście konieczne, ale jeśli zależy nam na efekcie „wow”, a mamy tendencję do zobaczenia każdej smugi, plamy czy odcisku palca, wybierzmy po prostu materiały wykończeniowe, które mniej się brudzą. Ktoś mądry powiedział kiedyś, że dom jest przede wszystkim do mieszkania – jeśli nie lubimy, to po co sprzątać go po kilka razy dziennie?
Jakie są wasze sposoby na czyste ściany i podłogi w domu? Zaobserwowaliście co szybciej się brudzi, a co nie wymaga tak częstej konserwacji?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.